Forum Machete,Modelism,Hobby: Sdkfz 251/10-work in progres - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Sdkfz 251/10-work in progres Tobruk 1941-Matchbox 1/76

#1 Useril este offline   dani 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1653
  • Inregistrat: 09-May 05
  • Location:Deva

Postat 08 October 2006 - 01:20 AM

Fiindca am ramas cu niste Matchbox-uri in plus,m-am gindit ca ar fi bine sa incerc sa fac o conversie,din 251 B,intr-un 251/10.Dupa ce-am cautat ceva informatii,si am ajuns la concluzia ca am aproape tot necesarul,m-am apucat de treaba.Desi Matchbox-urile sunt depasite calitativ,pt. mine,au fost si au ramas "prima mea iubire"[modelistic vorbind :-D ],probabil si din cauza minidioramelor...Acum 5 ani,cind m-am apucat de modelit,am dat o fuga pina in Bucuresti,ca sa-mi aduc un Firefly,un Jagdpanther si un T-34 C[atit am gasit],de care,va imaginati,am fost teribil de incintat :pint: .In sfirsit,cind voi avea timp si o camera ca lumea,probabil ca voi face un articol despre kiturile Matchbox[actuale Revell-unele].
Sdkfz 251 B,un model diferit de cel de la Italeri[Esci-care este model C],a fost exact ce-mi trebuia pt.251/10,impreuna cu Pak-ul 35 cu tunul de 37 mm,de la Fujimi[1/76].Dupa montajul si "permutarile" de rigoare,i-am "tras" o culoare de baza[Revell 78],peste care i-am aplicat o "zugraveala" cu un sand acrilic de la Zvezda,"minjit" pe ici-colo cu gun-meta[MM].Si,findca nu mi s-a parut destul de "jegos",i-am mai tras o "spalatura" fina cu un negru acrilic de la Zvezda,prafuit,la final cu un light-sandy,tot de la Zvezda.Ofiterul[nu m-am hotarit inca daca-l pun pe asta],apartine setului Dak-Airfix.Deocamdata,desi montajul si vopsirea e finalizata,urmeaza sa-l "impodobesc" cu o prelata,ceva canistre,radio,niste cutii de munitie si ceva figurine-poate-mi mai dati voi ceva idei...
A,era sa uit camo-ul de desert.Pt.a evita intrebarile privitoare la camo,pt.cei interesati [in mod deosebit ]de acesta,vedeti Armour in desert[Squadron Signal] .Cam atit si...spor la modelit.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: P1110029.JPG


#2 Useril este offline   dani 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1653
  • Inregistrat: 09-May 05
  • Location:Deva

Postat 08 October 2006 - 01:21 AM

...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: P1110030.JPG


#3 Useril este offline   Ahmed 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 989
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 08 October 2006 - 01:22 AM

"Bilele" din varful indicatoarelor de gabarit sunt cat capul meu. Ar merita sa le schimbi.

Aceasta postare a fost editata de Ahmed: 08 October 2006 - 01:24 AM


#4 Useril este offline   dani 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1653
  • Inregistrat: 09-May 05
  • Location:Deva

Postat 08 October 2006 - 01:25 AM

asta e buna?

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: P1110033.JPG


#5 Useril este offline   dani 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1653
  • Inregistrat: 09-May 05
  • Location:Deva

Postat 08 October 2006 - 01:28 AM

...asta e ultima,scuze pt.calitate...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: P1110035.JPG


#6 Useril este offline   GRIZZLEA 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1496
  • Inregistrat: 02-August 05
  • Location:Bucuresti
  • Interests:The One True Scale.
    Scara 1:48.

Postat 08 October 2006 - 05:50 AM

Povestea asta a ta despre Matchbox-uri... dulci nostalgii trezezesc si la mine, mai frate Dani...

Cred ca, daca Revell ar fi avut suficienta "minte" si cu ocazia reinbutelierii le-ar fi "up-gradat" nitel, ar fi dat o mare lovitura...
La majoritatea, suficient ar fi fost sa adauge o culee mica cu niste senile noi "L&L", din stiren... Pentru ca, senilele astea "imposibile" din vinil, sunt exact acel aspect care le face sa fie atat de "demodate"...
In rest... acest 251 a ramas inca un kit frumusel... si alaturi de Fujimi/Nitto (tot la 76), singurele care reprezinta o varianta "B". Toate celalalte kituri (la 72), de la Esci/Italeri, Hasegawa si mai nou acele "incredibile bijuterii" de la Dragon, reprezinta variantele "C" si "D".
Cred ca daca te vei ambitiona sa faci un articol despre kiturile Matchbox, ar fi un mare castig pentru comunitatea braillista de pe la noi. Mai ales pentru fratiorii mai tineri. Ai tot suportul meu.

Cat despre varianta 251/10 reprezentata de tine... BRAVO pentru ambitia de a face o conversie ! Dar... cred ca la epoca pe care ai ales s-o reprezinti, scutul tunului PaK 35/36 era deja in varianta "simplificata", special redesenata pentru Sd.Kfz 251/10 !
Tu ai lasat scutul standard al tunului si asa au fost doar cele mai "timpurii" conversii !
Nemtii au ajuns la concluzia ca silueta vehicolului este prea inalta si au reproiectat o varianta de scut dedicata. Dar... pentru un "B" s-ar putea sa fie OK. Pe un "C", era sigur eronat...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: SdKfz_251_10_C.jpg

Aceasta postare a fost editata de DRAGOS: 08 October 2006 - 06:04 AM


#7 Useril este offline   dani 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1653
  • Inregistrat: 09-May 05
  • Location:Deva

Postat 08 October 2006 - 07:38 AM

Frate Dragos,ma scuzi,dar,251-ul meu reprezinta varianta neoficiala a lui 251/10,sau timpurie, si e vorba de Tobruk 1941.Iata "originalul":

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: D_Arm__0037.jpg


#8 Useril este offline   dani 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1653
  • Inregistrat: 09-May 05
  • Location:Deva

Postat 08 October 2006 - 07:48 AM

Nu am vazut kitul de la Esci,dar artwork-ul de pe cutie[henkofholland],arata acelasi 251/10 pe modelul B...

Imagini atasate

  • Imagine atasata: post-4-1160286508.jpg


#9 Useril este offline   GRIZZLEA 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1496
  • Inregistrat: 02-August 05
  • Location:Bucuresti
  • Interests:The One True Scale.
    Scara 1:48.

Postat 08 October 2006 - 01:14 PM

Citeaza

Dar... pentru un "B" s-ar putea sa fie OK. Pe un "C", era sigur eronat...


M-am autocitat. Tocmai voiam sa-mi fac "mea culpa", pentru datul cu presupusul... partial eronat...
Cum spuneam, la primele conversii de 251/10, care au fost facute la inceput pe varianta "B", nemtii au pus pur si simplu Pak 35/36, cu scutul standard cu tot. Apoi... din motivele amintite, au redesenat scutul pentru tunurile autopurtate pe 251/10, incepand cu "B", apoi si la "C".

Cat despre boxart-ul Esci... este unul din putinele cazuri "mincinoase" la aceasta firma.
In cutie este tot un "C", din pacate ei n-au produs niciodata un "B"...

Ca sa-ti intaresc corectitudinea conversiei, io-te alta poza cu acel 251/10 capturat de ingleji in nordul Africii. Aici se vede si mai bine tunul cu scutul lui standard cu tot :

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: SdKfz_251_10.jpg

Aceasta postare a fost editata de DRAGOS: 08 October 2006 - 01:56 PM


#10 Useril este offline   dani 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1653
  • Inregistrat: 09-May 05
  • Location:Deva

Postat 08 October 2006 - 01:17 PM

Mersi pt. imagine,se pare ca mai am ceva de lucru la tun...

#11 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

  Postat 08 October 2006 - 05:44 PM

La SdKfz-ul asta 251 nu ma pricep deloc, asa ca n-am sa zic, ce-ai facut bine si ce nu. Dar remarc din capul locului, ca pozele s-au imbunatatit binisor. Tot webcam-ul ala, sau ai pus mana pe un digital ?! E inca clar loc de mai bine, dar acum se "vede" destul de clar modelul. Care imi place cum ti-a iesit la vopsit !! Spalatura,prafuiala excelente.
Fain !!!

Citeaza

"Bilele" din varful indicatoarelor de gabarit sunt cat capul meu. Ar merita sa le schimbi.

Asta-i cam adevarat. Dar "bila" de stanga pare a fi oglinda retrovizoare, sau ce ?! (prima poza postata de Dragos)
Sau ambele sunt oglinzi :pint: ?!

Aceasta postare a fost editata de Blue-Max: 08 October 2006 - 05:45 PM


#12 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

  Postat 08 October 2006 - 05:57 PM

Mda, pe partea stanga, chiar sub bila este prinsa o oglinda retrovizoare, destul de mare. Aproape cat fata unui soldat. Uitati-va in poza !

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: SdKfz_251_Squadron_Signal_Armor_2134_copy.jpg


#13 Useril este offline   curec_christian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 606
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 08 October 2006 - 06:02 PM

Salut,

Frumos, la scara aia modelul tau merita toata lauda.
Dar din pacate in anumite locuri modeul nu te ajuta foarte mult si nici nu vad cum ai putea face conversii.

Ma refer la:
- grosimea senilelor;
- poztia senilelor in partea superioara;

In rest - Felicitari.

Christian

Aceasta postare a fost editata de curec_christian: 08 October 2006 - 06:06 PM


Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi