Forum Machete,Modelism,Hobby: Famo romanesc? - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Famo romanesc?

#1 Useril este offline   Fenomers 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 591
  • Inregistrat: 01-February 09
  • Location:Bucuresti

Postat 15 March 2018 - 01:01 PM

Ma directioneaza cineva catre fotografii sau cum aratau insemnele pe un Famo romanesc?

#2 Useril este offline   Fenomers 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 591
  • Inregistrat: 01-February 09
  • Location:Bucuresti

Postat 04 April 2018 - 09:42 PM

Sau macar culoarea? Era lasat vopsit panzer grey? A vazut cineva fotografii cu unul romanesc? Romania a avut multe, singura tara pe langa Germania care a avut... Nu?

#3 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 05 April 2018 - 07:15 AM

Pe cel din curtea MMN cred că l-ai văzut.
Dacă-l studiezi cu atenție, o să-i găseşti culoarea originală.
Două divizii romāneşti au avut īn dotare tipul F3 : divizia 1 blindată şi divizia 8 cavalerie.
Culoarea originală a fost "german grey" sau "dunkelgrau RAL 7021".
Tamyia oferă culoarea acrilic sub cod XF 63.
Uite, mă refer la asta:
Imagine atasata: 2018-04-05 07.52.50.jpg07.52.50.jpg]
Nu stiu cāte exemplare a primit armata romānă īnsă sunt sigur că le-a folosit īn culoarea īn care au venit, straturile de vopsea "oliv" apărīnd mai tārziu, cel mai degrabă după 23 august '44.
Oricum prin 1954 FAMO a fost scos din serviciu.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 2018-04-05 07.52.50-1.jpg


#4 Useril este offline   Fenomers 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 591
  • Inregistrat: 01-February 09
  • Location:Bucuresti

Postat 05 April 2018 - 07:27 AM

Da, il vazusem dar nu stiam daca aia e vopseaua originala sau nu... Dar cum bine spui, probabil este.

Imagine postata

#5 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 05 April 2018 - 03:54 PM

Citeaza

Culoarea originală a fost "german grey" sau "dunkelgrau RAL 7021".

Hmm ... ciudat .
Famo acela din muzeu o fi fost un model timpuriu , " refurbisat" ca unul tarziu si care sa fi fost lasat cel putin la interior gri prin 1944 ?
http://www.kfzderweh...sd__kfz__9.html
A doua intrebre ar fi daca nu ar fi fost capturat odata cu cele cateva PZ 4 (,intre care ausf J din muzeu) in primavara lui 45 ?
In cartea " Tancuri in flacari" ( parca?) este descris acel episod iar autorul spunea ca tanchistii germani aveau niste uniforme ciudate , fiind probabil personal Luftwaffe instruiti sumar pentru tancuri in acele ultime saptamani disperate de razboiului .
Ma gandesc daca nu ar fi putut proveni astfel de la o unitate de aviatie ,poate de scoala si aflata in spatele frontului , purtand inca griul atat e tarziu ... au mai fost exceptii ... desi deja de pe la jumatatea lui 44 , mai toata tehnica era vopsita in culoarea de baza dunkelgelb .

Aceasta postare a fost editata de dany: 05 April 2018 - 04:13 PM


#6 Useril este offline   Fenomers 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 591
  • Inregistrat: 01-February 09
  • Location:Bucuresti

Postat 05 April 2018 - 04:35 PM

Eu nu vreau sa-l modelez pe cel din muzeu oricum. Vreau doar sa stiu cum erau cele din armata romana... Vopsea si insemne... In orice an... 1940-1945.

Din ce stiu eu am avut cateva sute din cele 2.500 produse in total. Si la ce le-am folosit?

Aceasta postare a fost editata de Fenomers: 05 April 2018 - 04:35 PM


#7 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 05 April 2018 - 05:06 PM

Citeaza

Vreau doar sa stiu cum erau cele din armata romana

...Eh ... aici cred ca trebuie sa " multumesti din inima partidului " :-D ca a ars toata arhiva fotografica , cinematografica si documentele , prin anii 60 .Asta incluzand tot , nu doar ce este legat de participarea noastra in WW2 sau de regalitate . Teatru ,film ,arta , traditii ,tot-tot .
In rolul lui Nero fusese chiar Ceausescu , sau cel putin asa am citit , dar si-a indeplinit datoria cu abnegatie si avant " patriotic" si mai ales ura . Poate doar in Rusia si nici macar acolo actiunea de a sterge toata istoria , de pana atunci nu a avut atat succes ca si la noi .
Astfel , daca nu mai apar ceva imagini de prin arhivele nemtiilor si poate cine stie ramase de pe la vreun veteran roman ... chiar nu se mai stie nimic , din pacate .

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi