Forum Machete,Modelism,Hobby: Vopsire macheta - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Vopsire macheta tehnici

#1 Useril este offline   dapyx 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 10
  • Inregistrat: 13-September 06

Postat 10 October 2006 - 02:16 PM

Salut,

Cu toate ca am gasit pe forum cateva referinte, iata cateva intrebari:
1. cum se poate (daca se poate) realiza trecerea intre culorile de camuflaj de pe macheta fara airbrush?
2. cum se poate realiza zona inchisa la culoare datorata evacuarii turbinelor fara airbrush?
3. cum se poate curata vopseaua acrilica (2 straturi) cat mai rapid posibil si pastrand plasticul intact?
4. dupa vopsirea in intregime a modelului, mai aplicati ceva peste vopsea? daca da, ce?


Thx,
Iulian

#2 Useril este offline   OlafTheViking 

  • Olaf cel degraba de sange varsatoriu
  • Grup: Banned
  • Postari: 2460
  • Inregistrat: 02-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:figurine, diorame

Postat 10 October 2006 - 02:31 PM

Ca sa fiu succint, pana vine ZMare care va fi exhaustiv: :pint:
1. tufuire, adica dry brush cu pensula
2. tufuire
3. lichid de frana sau Ace colorat
4. decaluri :-D :-) :lol: :-( si uneori lac lucios, semimat sau mat dupa cum e cazul

#3 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 10 October 2006 - 02:38 PM

1- se poate doar ca in functie de tipul de vopsea (acrilica, enamel, ulei, etc) tehnicile difera un pic. In principiu ideea este sa "tragi" vopseaua una peste alta cand este suficient de proaspata sa mai poata fi atacata de diluantul specific si sa intre una in alta cand tragi cu pensula, dar destul de uscata ca diluantul sa nu spele definitiv vopseaua.
2- pasteluri, acrilice, pensulare semoumeda (tufuire), ...
3- http://cartula.net/m...?showtopic=1011
se mai poate si cu terbentina si pensula, dar cu mare atentie pentru ca uneori, esenta de terbentina, in cantitate mare, ataca si plasticul.
4- depinde. Uneori da, alteori nu. Cand "da", se intampla cu lac care este mat, semimat sau lucios dupa necesitati.
Bafta!

#4 Useril este offline   FlyBoy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1937
  • Inregistrat: 24-February 06
  • Location:Bucuresti

Postat 10 October 2006 - 02:48 PM

Mda... deci ca sa zic asa poti curata vopseaua numai dupa ce te faci cunoscut printre noi .... Altfel nu iese :pint:

#5 Useril este offline   dani 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1653
  • Inregistrat: 09-May 05
  • Location:Deva

Postat 10 October 2006 - 07:08 PM

Salut,nu-i nici o "smecherie" in vopsitul la pensula,cel putin pt."scara orbilor"[1/72,1/76]mi se pare mai rapid si mai eficient.,dar...numai in cazul blindatelor si figurinelor.La avioane sau nave,ai prea multe suprafete plane si prea mari.Eu personal,folosesc email-uri de la Revell,M.Master si acrilicele de la Zvezda.
1.In cazul emailurilor vopseste macheta complet,dar atentie...vopseaua trebuie sa fie bine diluata;dupa ce se usca bine,ia o pensula cu un virf mai tare,inmoai-o in bej de la Revell[69],bine diluat c-un diluant tare,las-o citeva minute sa se usuce bine si apoi freaca toata suprafata machetei-prin aceasta "matuire" se realizeaza trecerea intre culorile de camuflaj cel mai simplu.
In cazul acrilicelor de la Zvezda[de care sunt foarte incintat],incepi prin a "spala "macheta cu un email negru,diluat foarte bine-prin aceasta realizezi,atit degresarea plasticului,cit si primul pas spre "uzura";dupa uscare,vopsesti culoarea de baza,peste care aplici camo-ul[indiferent-prin tufuire sau trasare directa cu pensula],dar cu un strat bine diluat,sa nu fie vopseaua groasa,iar dupa uscare speli cu un strat de negru acrilic,bine diluat[sa curga]-pt. "patinare" si trecerea intre culorile de camuflaj.Iata prima mea macheta vopsita cu acrilicele de la Zvezda,unTigru regal de la Italeri[1/72].

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Image478.jpg


#6 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 10 October 2006 - 07:25 PM

1. Nu vreau sa mai reiau teoria, dar acea "trecere" sau gazare, cum i se mai spune, la scara mica, este sublima dar...inexistenta! E drept ca da bine la ochi dar ...cam atit.
Cea mai buna metaoda este sa vi cu o pensula stearsa ca pentru tufuire si prin miscari oscilatorii, perpendiculare pe linia de demarcatie, incerci sa redai acest efect. Cu ceva stradanie vei reusesi. Este bine sa incerci folosind vopseaua de culoarea cea mai inchisa dintre cele doua culori. Antreneaza-te inainte de a trece pe macheta.
E buna si metoda lui Crios dar foarte riscanta, se pot amesteca culorile rezultind o dunga inestetica.
2. Da, prin tufuire, dar vopseaua de baza trebuie sa fie mata. Iei o pensula cu perii scuri, o inmoi in vopsea (atentie nu neagra, ci un gri maroniu inchis!) apoi o stergi de o bucata de cirpa pina aproape nu mai lasa urme. Cu pensula astfel pregatita dai usor, in mai multe treceri, peste zona de interes! Urma nu trebuie sa iasa din prima trecere ci abia dupa 5 -10 treceri!!!! Si aici isi spune cuvinul experienta.
3. nimic in plus de adugat. Decit, eventual, de percizat ca nu se folosesc diluanti pentru vopsele!!!!!!!
4. Ar mai fi ceva in plus de spus: dupa vopsire si punerea decalurilor (Atentie se pun numai pe vopsea lucioasa! Vezi: http://cartula.net/m...m.php?itemid=70 ), poate urma o sedinta de uzura si scoatere in evidenta a detaliilor, apoi intr-adevar, se poate ''sigila" cu lac lucios, semimat sau mat, dupa caz!

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 10 October 2006 - 07:29 PM


#7 Useril este offline   dani 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1653
  • Inregistrat: 09-May 05
  • Location:Deva

Postat 10 October 2006 - 07:27 PM

2.Zona inchisa se poate realiza simplu printr-o spalare cu un negru murdar,nu foarte diluat,aplicat la capatul tobelor si sub/sau in spatele acestora.Imaginea nu e foarte clara dar sper ca te va ajuta cit de cit.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Image183.jpg


#8 Useril este offline   dani 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1653
  • Inregistrat: 09-May 05
  • Location:Deva

Postat 10 October 2006 - 07:47 PM

3.Vopseaua acrilica se poate curata rapid cu pensula bine inmuiata intr-un diluant foarte slab,stearsa apoi cu o buc,umeda de tifon.
4.Depinde de uzura pe care vrei sa i-o aplici si de zona in care vrei s-o postezi[macheta].Si aici ma refer la gun metal,rugina,nisip,nisip de desert,pamint umed,pamint uscat,zapada,etc.
In concluzie,cel putin pt.emailuri,te-as sfatui[cum ti-a spus si Z-mare],sa faci prima data o incercare pe altceva,sa vezi cum iti iasa...Sper ca ti-am fost de ajutor si-ti urez mult spor...Sa nu uiti sa postezi imagini...Succes!

#9 Useril este offline   dapyx 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 10
  • Inregistrat: 13-September 06

Postat 11 October 2006 - 10:50 AM

Multumesc pentru informatii.

Crios, topicul acela nu se refera la curatarea acrilicelor. :) Iar legat de decaluri imi tremura mainile cand ma gandesc la aplicarea lor. :)

Ce lac mat recomandati? Se poate aplica si cu pensula?

Iulian

#10 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 11 October 2006 - 11:02 AM

dapyx, la Oct 11 2006, 11:50 AM, a spus:

Crios, topicul acela nu se refera la curatarea acrilicelor. :)

Poate nu la tine, Iulica, dar la mine, linkul zice ca se duce in tehnici/ vopsea acrilica, cum o dau jos?
Asta zice a Radub cu privire la subiect in acel topic.

radub, la Mar 25 2006, 11:05 PM, a spus:

Soda caustica.
Sprayuriule de curatat aragaze (Mi se pare ca in RO se gaseste "Mister Muscolo" de la Johnson and Johnson ) contin soda caustica. Pui macheta in punga, spreiezi peste tot (face spume) si apoi legi punga la gura altfel se usuca. Lasi vreo juma de ora si dupa aia clatesti cu multa apa sub robinet si freci cu o periuta de dinti. Ai grija ca soda caustica topeste pielea. Daca nu e clatit foarte bine, orice reziduu de soda caustica va reactiona cu orice vopsea dai pe deasupra si face bule.
HTH
Radu

Cu toate astea mi-a mai zis cineva (FlyBoy) ca linkul ar duce intr-un alt topic :pint: . Ciudat :-?
Bafta

#11 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 11 October 2006 - 11:42 AM

Am vazut ciudatenia, dar nu stiu de unde se trage :pint: . Uneori linkul duce la http://cartula.net/m...p?showtopic=101.
Diferenta este ca asta este topicul 101 si ala cu acrilicele de curatat este topicul 1011.
Bafta!

#12 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 11 October 2006 - 12:26 PM

crios, la Oct 11 2006, 12:42 PM, a spus:

Am vazut ciudatenia, dar nu stiu de unde se trage :-D . Uneori linkul duce la http://cartula.net/m...p?showtopic=101.
Diferenta este ca asta este topicul 101 si ala cu acrilicele de curatat este topicul 1011.
Bafta!

Simplu, initial l-ai scris gresit :pint: Ti l-am corectat eu ulterior :-)

#13 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 11 October 2006 - 12:31 PM

cartula, la Oct 11 2006, 01:26 PM, a spus:

crios, la Oct 11 2006, 12:42 PM, a spus:

Am vazut ciudatenia, dar nu stiu de unde se trage  :-) . Uneori linkul duce la http://cartula.net/m...p?showtopic=101.
Diferenta este ca asta este topicul 101 si ala cu acrilicele de curatat este topicul 1011.
Bafta!

Simplu, initial l-ai scris gresit :pint: Ti l-am corectat eu ulterior :lol:

Aha! :-D
Multam! Dau un suc pe tema asta.
Bafta!

#14 Useril este offline   FlyBoy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1937
  • Inregistrat: 24-February 06
  • Location:Bucuresti

Postat 11 October 2006 - 01:32 PM

Deci nu innebunise lupu', da ???? :pint:

Aceasta postare a fost editata de Flyboy: 11 October 2006 - 01:34 PM


#15 Useril este offline   comnean 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 37
  • Inregistrat: 14-October 06

Postat 14 October 2006 - 11:26 AM

Salut,
Personal am folosit urmatoarea metoda (indiferent daca am dat baza cu aerograful sau cu pensula)
1. Mi-am construit o "maturica" dintr-o pensula nr 3 cu par aspru tuns la 1mm de suportul de tabla
2. am aplicat vopseaua de "gazare" suficient de diluata, pe o coala de hartie normala (clasica de 80g/mpatrat) fara a fi cerata. Vopseaua pe coala nu trebuie sa balteasca
3. inmoi pensula in vopsea si tamponez in jurul conturului pe macheta
4. las sa se usuce 6-8 ore
5. slefuiesc suprafata gazata si cea adiacenta cu hartie abraziva de 1000 sau 1200 sau cu 2000 cu multa apa
6. indepartez apa prin tamponare cu carpa absorbanta fara scame, verific si daca este cazul revin

#16 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 14 October 2006 - 12:38 PM

Interesant! :pint:
Mai era o metoda: linia de demarcatie o stergeai cu o guma. Din pacate nu am fost multumit de rezultate :-D

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi