Forum Machete,Modelism,Hobby: Niņa, caravela lui Columb, scara 1:60 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Niņa, caravela lui Columb, scara 1:60

#1 Useril este offline   pres_mihai 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 11
  • Inregistrat: 22-November 17

Postat 26 March 2018 - 02:24 PM

Cred ca majoritatea pasionatilor stiu ca La Niña, sau "Fata", este unul dintre cele trei vase care l-au dus pe Columb in calatoria catre Indiile de Vest in 1492.
Desi toata lumea considera Santa Maria ca fiind vasul cel mai important din mica flota, Columb nu a apreciat niciodata calitatile navale ale acestei nave. Vasul sau favorit a fost "La Niña", micuta caravela care l-a adus inapoi acasa dupa naufragiul Santei Maria si care l-a insotit si in urmatoarele voiaje ale sale catre Lumea Noua.
Numele adevarat al aceste Caravele este "Santa Clara", dar a fost cunoscuta dupa porecla sa, La Niña, derivata probabil din numele proprietarului sau Juan Niño de Moguer. Niña era de fapt un mic vas de comert destinat calatoriilor pe Marea Mediterana,si nu navigatiei oceanice, fiind dotat cu panze in stil latin, care erau mai versatile navigatiei pe Mediterana. Oricum, Columb consemneaza in jurnalul sau ca Niña a plecat lin Palos de La Frontera spre Lumea noua cu panze latine, iar la escala in insulele Canare a fost dotata cu panze patrate.La prima expediție a lui Columb, Niña a avut la bord 26 de marinari, capitan de Vicente Yáñez Pinzón . Aceștia au părăsit Palos de la Frontera la 3 august 1492, oprindu-se la Insulele Canare la 12 august 1492 și apoi au continuat spre vest. Indiile de Vest au fost atinse în Bahamas, în zori, la data de 12 octombrie 1492.Nu se stie exact cum arata Niña! Daca dimensiunile sale sunt mai usor de apreciat, fiind considerata o caravela de lungime maxima de 21,4 m chila de 15,24 m, latime 6,2 m, nu acelasi lucru putem spune despre velatura sa. Se stie doar ca a plecat la drum cu vele latine, fiind caravela latina, iar apoi a fost transformata in caravela redonda. Cate catarge avea, este iarasi o disputa, unii considerand ca avea 2 catarge, altii 3, poate chiar 4 catarge. Mai multe date istorice despre Nina le gasiti aici Nina Wikipedia sau aici: La Nina
Exemple ilustrate ale caravelei de-a lungul istoriei:
Imagine atasata: index.jpg

Imagine atasata: 29468284_10214324384937252_1289377537633288192_n.jpg

Imagine atasata: boat-plans-caravel-small.jpg


Desi exista o gramada de kit-uri ale aceste caravele de la diversi producatori, am ales calea cea grea, adica sa gandesc constructia de la zero. Modelul pe care doresc sa il realizez are la baza planurile elaborate de José Maria Martínez Hidalgo y Terán din 1963, care si-o imagina ca o caravela cu doua catarge care ulterior a fost transformata la escala in canare in una cu trei catarge. Planurile se gasesc aici: Plans de La Nina

Imagine atasata: JMMartinezHidalgo.jpg

Am lucrat planurle chile si coastelor in Corel Draw, le-am trasat pentru a fi folosite pe o coala de placaj tip A3 de grosime 4mm:[

Imagine atasata: Nina placaj A3 4mm small.jpg


A urmat decuparea coastelor si incleierea osaturii navei:
Imagine postataImagine postata



A urmat lipira baghetelor de pin de 1mm grosime:
Imagine postataImagine postata



Asta am fact toata saptamana asta, cate putin in fiecare zi. Azi caravela arata astfel:

Imagine atasata: IMG_20180323_123051.jpg

Imagine atasata: IMG_20180323_122710.jpg

Imagine atasata: IMG_20180323_123112.jpg

Mai trebuie sa imi cvumpar ceva baghete de pin de diverse dimensiuni pentru a continua lucrul, deocamdata pe micuta corabie o asteapta o slefuire si curatare de adeziv.
Nu stiu cum sa procedez cu neregularitatile si defectele de la asezarea baghetelor. Merg corectate cu putin chit de lemn? Si daca da, ce chit de lemn sa folosesc pentru o astfel de operatiune? Am gasit asa ceva:
Chit de lemn Stucco

Este bun? trebuie sa il iau in culoarea lemnului de pin? Intentionez sa dau cu bait culoare stejar inchis pe coca apoi peste sa dau cu lac incolor. Ma poate ajuta cineva cu sfaturi la capitolul asta??
Multumesc mult!

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 27 March 2018 - 09:20 AM


#2 Useril este offline   kromag 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 540
  • Inregistrat: 06-May 09
  • Location:Rm. Sarat.

Postat 27 March 2018 - 10:12 AM

Salut Mihai.
Orice chit de lemn e bun atata vreme cat nu ramane la vedere. Adica nivelezi/slefuiesti bordurile, dar apoi vii cu al doilea rand de file (furnir la culoarea necesara sau baituit) care acopera toate chituirile.
Daca lasi zonele cu chit la vedere, baituirea nu va avea nuanta identica pe zonele cu lemn si cele cu chit.
Nu stiu daca vii cu un strat de furnir peste ce ai lucrat (am dedus ca vrei sa o lasi asa, poate am inteles gresit).

Vei vedea ca dupa ce o sa slefuiesti chitul, iti vor ramane zone pe borduri cu pete mari de chit si vei fi nevoit sa le acoperi.
Am incercuit cateva zone pe care, dupa parerea mea, vei avea pete de chit dupa slefuire (fiindca filele nu au curbura continua sau sunt lufturi intre randuri de file) :
Imagine atasata: IMG_20180323_122710.jpgImagine atasata: IMG_20180323_123112.jpg

Spor la munca.
Nu te sfii sa intrebi cand ai dubii, cineva iti va raspunde (adica esti urmarit ;-) ).

#3 Useril este offline   pres_mihai 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 11
  • Inregistrat: 22-November 17

Postat 27 March 2018 - 01:32 PM

Nu intentionez sa mai aplic inca un strat de furnir. o voi lasa asa. La aplicarea chitului m-am gandit si eu ca vor ramane zone de culori diferite (cele cu lemn si cele cu chit). Voi incerca sa aplic pe interior pasta pentru a corecta distantele dintre baghete, iar pe partea exterioara voi incerca sa scot defectele prin slefuire cat mai atenta. Deja am facut o slefuire mai grosiera , ramane sa vedem cum arata si dupa o slefuire mai fina. Deja m-ati descurajat cu folosirea chitului cu pulbere de lemn, asa ca voi considera micile defecte ca parte integranta a maretei opere.
Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata


#4 Useril este offline   kromag 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 540
  • Inregistrat: 06-May 09
  • Location:Rm. Sarat.

Postat 27 March 2018 - 08:32 PM

Nu te descuraja asa usor. E bine sa tii cont de experienta altora (in bine sau rau), dar mai ales sa experimentezi singur.
Poti incerca chit cu slaif (sau pulbere de lemn). Poti incerca si cu alte tipuri de chit. Da pe interiorul cocii, slefuieste apoi dai cu bait. Vezi daca iti place si decizi singur.
Spor.

#5 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 27 March 2018 - 11:05 PM

Frumoasă şi curajoasă inițiativă.Felicitări.
Un mic sfat,dacă îmi dai voie: pentru diferențele mici şi foarte mici,poți încerca să pui câțiva stropi de superglue în crăpături şi imediat după aceea să şlefuieşti uşor cu şmirghel fin. Pulberea rezultată din şlefuire se lipeşte instantaneu şi va acoperi perfect golurile,iar diferența de culoare este neglijabilă. Asta merge numai în cazul golurilor de dimensiuni mici(să zic 1mm).
Eu am aplicat metoda la HMS Victory (1/98 PanArt).

#6 Useril este offline   Pedro 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 39
  • Inregistrat: 28-June 11
  • Location:115341

Postat 02 April 2018 - 04:39 PM

Salut Mihai!
Vreau să construiesc și eu această corabie, ar fi prima, planurile chilei și coastelor pe care le-ai postat să înțeleg că este de ajuns un print pe A3 si pot începe și eu aceeași lucrare?

#7 Useril este offline   pres_mihai 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 11
  • Inregistrat: 22-November 17

Postat 09 April 2018 - 06:43 AM

Salut. Pentru chila este suficient sa listezi pe a3, le copiezi cu indigo pe placaj, le fai si le imbini. Apoi folosesti baghete de pin, furnir sau balsa sa acoperi coastele.

#8 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 10 April 2018 - 09:42 AM

Frumoasa lucrare!!
In privinta gaurilor, mai mairi sau mai mici, poti face un chit destul de usor. Amesteci pulbere de lemn, rezultata de la slefuit, cu lac incolor, pentru lemn. Dupa ce ai o consistenta acceptabila, chituiesti cu amestecul obtinut. Cind se usuca, poti slefui fara probleme.

#9 Useril este offline   pres_mihai 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 11
  • Inregistrat: 22-November 17

Postat 16 April 2018 - 09:41 AM

Update cu stadiul lucrarii:

Imagine postata


Imagine postata


Imagine postata


Imagine postata


Imagine postata


Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi