Forum Machete,Modelism,Hobby: Aburoase die cast cu weathering - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Aburoase die cast cu weathering

#1 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 28 March 2018 - 06:25 PM

Salutare,

in viteza am decis sa modific cateva modele care au aparut in colectia de aburoase celebre si britanice Imagine postata.
Nu este o lucrare de modelism propriu zis ci mai degraba exersarea unor tehnici de weathering simple, si aici fara a intra in prea multe detalii sau pretentii.

In general se stie ca aceste masinarii erau tinute intr-o stare impecabila, modificarea facand-o la cererea unui amic. Practic nu este vorba de adaugarea de urme de ulei sau washuri punctuale, ci de o ruginire masiva, prin tehnica fixativului. Am optat pentru pastrarea stratului de vopsea originala, tocmai pentru a putea aplica tehnica in cauza chiar daca aderenta nu este extraordinar de buna, mai ales la manipulari mecanice repetate si dure. Dupa aplicarea stratului de fixativ, s-a realizat aerografierea cu nuante de rugina, indepartarea locala a acestor vopsele prin utilizarea unor pensule mai dure sau mai putin dure si a apei respectiv a alcoolului sanitar. Am utilizat doua tipuri de pensule respectiv doua tipuri de solvent din urmatoarele considerente: vopseaua pe care o folosesc eu este acrilica, deci dupa aplicarea de apa cu o pensula moale se ataca suficient de bine stratul de fixativ prin permeabilitate, astfel incat sa se poata indeparta stratul de vopsea de la suprafata. Acolo unde insa am dorit sa obtin un efect de scorojire fara a utiliza zemuri dedicate (care exista in magazinele de modelism) am aplicat alcool si am folosit o pensula mai dura pentru atingerea acestui scop.

Ulterior am aplicat washuri generale cu nuante de maro si negru, pasteluri, si am lacuit modelul.

Terasamentul a fost tratat cam in acelasi mod, folosindu-se mai multe nuante de vopsea si de pigmenti.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSC_8457.jpg
  • Imagine atasata: DSC_8458.jpg
  • Imagine atasata: DSC_8459.jpg
  • Imagine atasata: DSC_8460.jpg
  • Imagine atasata: DSC_8461.jpg
  • Imagine atasata: DSC_8462.jpg
  • Imagine atasata: DSC_8463.jpg
  • Imagine atasata: DSC_8464.jpg


Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi