Forum Machete,Modelism,Hobby: VW BUGGY - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

VW BUGGY Revell 1:32

#1 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 18 April 2018 - 03:29 PM

Salutare,

si aceasta macheta este primita de la acelasi modelist prieten timisorean, cu ceva vreme in urma, insa prins de probleme diverse abia acum am terminat-o. Este o macheta auto simpla, un fel de jucarie as putea sa o numesc, in aceeasi formula noua de prezentare Revell, adica cu prospect color 3D. Din ce am vazut pe goagle, se pare ca a existat si o varianta mai veche a acestui kit. Eventual poate fi utilizata ca exercitiu modelistic se asambleaza relativ usor, desi caroseria dintr-o bucata nu se aseaza chiar cum ar trebui peste sasiu, chiar avand urechile de fixare respective. Ca macheta eu o vad ca una utilizabila pentru un cerc de modelism de exemplu, la incepatori unde nu este nevoie de scule deosebite pana cei initiati ar pricepe cum sta treaba, deci ceva club de tineret care nu prea mai exista in zilele noastre. Nu am folosit culoarea verde ceruta de instructiuni, nici nu aveam pe stoc posibilitatea sa o vopsesc asa si nici nu imi place culoarea in mod deosebit. Datorita dimensiunilor extrem de reduse ale machetei, 11 cm, am cautat sa o pun cumva in valoare. Am conceput o baza de expunere e unui tarm de tip mediteraneean, cu ipsos pentru simularea valurilor, vopsite cu nuante de albastru si verde iar cu alb pentru creasta valurilor. mai multe straturi de lac dau luciul suprafetei. Nisipul este realizat din rumegus fin de lemn, prins cu aracet de cartonul pfl utilizat ca baza, si vopsit prin pensulare si aerografiere. Am intrat putin cu lac pe suprafata nisipului pentru a genera zona umeda a acestuia, fiind suficient fara a mai utiliza zeama pentru suprafete umede, dedicata. Suplimentar, cromatic si ca efect de umplere am folosit doua umbrelute de cocktail pentru a ilustra atmosfera pe care mi-a inspirat-o aceasta versiune a kitului.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSC_9291.jpg
  • Imagine atasata: DSC_9292.jpg
  • Imagine atasata: DSC_9293.jpg
  • Imagine atasata: DSC_9294.jpg
  • Imagine atasata: DSC_9295.jpg
  • Imagine atasata: DSC_9297.jpg
  • Imagine atasata: DSC_9298.jpg
  • Imagine atasata: DSC_9299.jpg


#2 Useril este offline   GabrielS 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 161
  • Inregistrat: 16-May 16
  • Location:Sint Maarten

Postat 24 April 2018 - 04:34 PM

Salutare!

Nu eram familiar cu modelul (scara 1:32) daca am vazut bine!
Se pare ca ti-a iesit bine albastrul; nu prea m-am prins care e treaba cu sasiul: are suspensie pasiva or modelul e atat de rau?! Personal am fost dezamagit de Revell si se pare ca nu sunt singurul - Hobbyco si-a anuntat falimentul - s-ar parea ca Revell Germany a fost cumparat inapoi in Germania si sa speram ca lucrurile se indreapta.

Ca opinie privata despre diorama (daca si numai daca imi este permisa), as vrea sa sugerez ca tot efortul pus in realizarea apei / nisipului este cumva anulat de proportiile dioramei; spatiul alocat apei este prea mare (si tre' sa fie imens la 1:32!) si imi "confuzeaza" focus-ul. Cred ca apa ar fi trebuit sa fie periferica in ceea ce priveste importanta dar asa ia locul de primadonna.

Efort bun as zice; da-i inainte!

GabrielS

#3 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 24 April 2018 - 04:58 PM

Idea este interesanta, masinuta fain realizata.
Din pacate, celelalte elemente strica nitel peisajul. Cum se zice si mai sus, apa devine subiectul dioramei, prea multa, prea albastra, prea involburata si mal nefiresc. Apoi, poate e o iluzie optica, nivelul apei pare mai sus decit al...plajei! Nisipul, din pacate, are o granulatie prea mare pentru scara data, este prea uniform intins. Parerea mea.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi