Forum Machete,Modelism,Hobby: De pe net lulie 2018 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

De pe net lulie 2018

#41 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 29 July 2018 - 05:33 AM

O chestie interesanta : Stirling engine https://www.youtube....h?v=vGlDsFAOWXc
( Si eu tot la un generator de energie electrica ma gandeam ca ar fi bun . ... Oare cat din curent s-ar pierde daca as mai adauga o pila ce ar trebui sa incalzeasca apa si poate un inca un dispozitiv nepoluant care sa produca gheata ...)

Aceasta postare a fost editata de dany: 29 July 2018 - 05:34 AM


#42 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 29 July 2018 - 10:44 AM

Interesant, dar sa nu uitam ca nu se poate consuma mai multa energie decit se produce!!!! :whistle:

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 29 July 2018 - 10:45 AM


#43 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 29 July 2018 - 05:17 PM

Citeaza

Interesant, dar sa nu uitam ca nu se poate consuma mai multa energie decit se produce!!!!

Pai da :-D .
... In alta ordine de indei ... Suedezii si domnul acela il vede la scara mare , centrale electrice , submarine ...
Eu il vad mai degraba la scara mica , ca si un dispozitiv de apartament format din 3 elemente interconectate , fiecare cu rolul sau in asigurarea facilitatilor si confortului unei locuinte .
Astfel dispozitivul acesta ar fi compus dintr-un .
--- boiler care racordat la niste tevi sa asigure caldura , poate apa calda menajera .
---- un generator de curent .
---- un frigider
+ ---- poate un acumulator care sa stocheze ,distribuie energia unde este nevoie .( Acesta nu cred ca ar mai fi tocmai " eco" . Nu atat in functionare cat constructia sa , dar nici nu ar consuma resurse > gaz , petrol , etc .)
Generatorul de curent produce incalzirea apei din boiler si gheata din frigider , iar apa calda si gheata pun in miscare generatorul de curent ... insa problema ar fi cat produce de fapt , ca sa imi dau seama cat ar mai ramane generatorului de curent sa produca si pentru iluminarea locuintei ...

Aceasta postare a fost editata de dany: 29 July 2018 - 05:44 PM


#44 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 30 July 2018 - 08:37 PM

Povestea unui Bell Uh 1 care a doborat 2 AN 2 in Vietnam . Ambele masinarii imi plac tare mult inca din copilarie ( de la forma la sunetul mototrului ) , iar faptul ca au ajuns sa se confrunte la un moment dat imi pare foarte interesant , deasemenea .

https://www.snafu-so...pter-vs-bi.html

#45 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 30 July 2018 - 10:55 PM

Elicopterul era de fapt unul cât se poate de civil, un "212" practic inofensiv, din care pilotul a tras cu un pistol mitralieră (raportul vorbeşte despre un submachinegun) prin uşa deschisă doborând cele două AN 2, care se pare că nu au avut nicio şansă.

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 30 July 2018 - 10:58 PM


#46 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 31 July 2018 - 05:17 AM

Citeaza

Elicopterul era de fapt unul cāt se poate de civil, un "212" practic inofensiv, din care pilotul a tras cu un pistol mitralieră (raportul vorbeşte despre un submachinegun) prin uşa deschisă doborānd cele două AN 2, care se pare că nu au avut nicio şansă.

Da , intradevar , Longinus .

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi