Forum Machete,Modelism,Hobby: Mareşal - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Mareşal

#1 Useril este offline   florin44 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1542
  • Inregistrat: 27-April 10
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Machete 1/48 de avioane, blindate şi alte vehicule militare.
    Machete 1/72 de avioane.

Postat 28 August 2018 - 09:36 AM

Am găsit cāteva desene cu acest tanc:

Imagine atasata: Mareşal 1.jpgImagine atasata: Mareşal 2.jpgImagine atasata: Mareşal 3.pngImagine atasata: Mareşal 4.pngImagine atasata: Mareşal 5.jpgImagine atasata: Mareşal 6.jpgImagine atasata: Mareşal 7.jpgImagine atasata: Mareşal 8.jpgImagine atasata: Mareşal 9.jpgImagine atasata: Mareşal 10.jpgImagine atasata: Mareşal 11.jpgImagine atasata: Mareşal 12.jpg

#2 Useril este offline   GabrielS 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 161
  • Inregistrat: 16-May 16
  • Location:Sint Maarten

Postat 29 August 2018 - 02:38 AM

Multumim de poze!

De multa vreme astepr eu un model (cam de prea multa vreme), la 1/35. Poate Hobby Boss intr-o zi?

GabrielS

#3 Useril este offline   Dan_Necrofor 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 900
  • Inregistrat: 28-February 08
  • Location:cartier Vitan, Bucuresti
  • Interests:Figurine 1/35 si 1/16 + vehicule 1/35 toate WW2...

Postat 29 August 2018 - 07:13 AM

Nu cunosc calitatea si corectitudinea kitului, nici nu am auzit de firma respectiva...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: thR56XB4NW.jpg


#4 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 29 August 2018 - 10:45 AM

Cehii de la Kora l-au reprezentat din rasina sub numele de Maresal M05.Il gasiti la 110 euro pe Modelimex. Daca va intereseaza, luati legatura cu Xaba,aici la sectiunea vanzari/cumparari.
La comanda s-ar putea sa asteptati cam o luna, kitul nu cred este pe stoc.

Cam asta se poate obtine din kit(macheta nu este a mea):

Imagine atasata: DSC06728.JPG Imagine atasata: DSC06730.JPG

http://blitz-creatio...nter-final.html
http://blitz-creatio...n-progress.html

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 29 August 2018 - 10:54 AM


#5 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 29 August 2018 - 03:49 PM

Da ... pacat ca sint atat de scumpe rasinoasele astea ...
Si eu m-am lins pe botic de un planor DFS Habicht , dupa ce am tot stat si am cochetat cu gandul vreo saptamana .
Acum referitor la kitul celor de la Kora ,desi arata foarte fain , din cate imi amintesc nu a existat asa ceva . E mai degraba un " What if" , cand inca nu se stiau ...prea multe din ...putinul cat se cunoaste acum . Se pare ca nu au avut galetii si trenul de rulare de la T38 ,ci doar senilele sau suspensia ar fi fost CKD ; nu mai stiu exact . Restul fiind de T60 .
Sfatul meu ar fi ca ar trebui o documentare mai ampla inainte de a achizitiona un model scump si care poate sa nu aiba prea multe in comun cu masina reala .
Colegul Mdo a postat mai demult un topic legat de aparitia unui Maresal de la Sova care pare mai corect . http://www.cartula.r...16-maresal-172/ , e drept la 1/72 .

Aceasta postare a fost editata de dany: 29 August 2018 - 04:02 PM


#6 Useril este offline   Dan_Necrofor 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 900
  • Inregistrat: 28-February 08
  • Location:cartier Vitan, Bucuresti
  • Interests:Figurine 1/35 si 1/16 + vehicule 1/35 toate WW2...

Postat 29 August 2018 - 08:44 PM

conform wikipedia au fost construite 7 prototipuiri... M-00, M-01 pana la M-06.

din cate stiu eu, conceptul a stat la baza construirii vanatorului de tancuri german Hetzer care a avut succes...

#7 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 29 August 2018 - 09:01 PM

Da, īntr-adevăr Dane, aşa ştiu şi eu.

#8 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 30 August 2018 - 01:38 AM

Un copy /paste a unui post ( tot de-al meu) mai vechi . Nu stiu daca mai functioneaza link-ul . Mie mi-a intrat pagina dar apoi a dat ca e inaccesibil .

Citeaza

Nici nu a trebuit sa ma duc prea departe , doar pana -n " vecini" ( WW2.ro) : http://www.worldwar2...topic=2724&st=0
Citeste tot articolul , daca nu-l cunosteai ; vei gasi amanunte interesante acolo .

Cam asta zice-se ar fi trebuit sa fie configuratia ( Rogifer - fosta Malaxa) :


" The prototypes from M-00 to M-03 used T-60 suspension, wheels and tracks.

M-04: Rogifer suspension and wheels, widened T-60 tracks

M-05 and M-06: Rogifer suspension and wheels, CKD LT 38 tracks. "



Deci se pare ca n-ar fi avut nimic de-a face cu 38T ; poate doar senilele :
"Singurele componente straine erau motorul Hotchkiss, cutia de viteze, senilele CKD, statia radio Telefunken si o parte din instrumentele optice."
Si poza de care spuneam

+ " Boza"
Ps . Observati ca acest model nu mai are forma placii blindate frontale cu tesitura acea smechera din fatza senilelor , fiind acoperita ; dar pare sa fie totusi acolo sub acea aparatoare .Adica nu cred ca au schimbat forma placii frontale . Si ma gandesc ca ar fi posibil ca modelul galetilor sa fi fost din cei care echipau si unele Tacam-uri T60( vezi foto) .
Totodata vehicolul din poza pare ... ca ... se poate sa nu fi fost vopsit in verde oliv . Daca nu e ceva primer , sau filmul , sau lumina care cade pe planuri sa denatureze perceptia asupra culorii , ar putea sa fie dunkelgelb sau ceva " sand" ?...... si poate doar teava tunului o culoare inchisa ( oliv , sau gri ,rosu primer , etc)

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: zzzzzz maresal post-361-0-68026900-1361719822_thumb.jpg
  • Imagine atasata: zzzzzz tacam 1.jpg

Aceasta postare a fost editata de dany: 30 August 2018 - 02:20 AM


#9 Useril este offline   Sheniloiu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 326
  • Inregistrat: 03-December 08
  • Location:Timisoara

Postat 21 September 2018 - 07:09 PM

Desenele alea, chiar dacă sunt frumoase, dau doar o idee despre cum ar fi arătat unul dintre prototipurile Mareşal. Fraţii Scafeş au o mare parte din documentele păstrate despre Mareşal (copii), unele le-am copiat şi eu. Unul este chiar un raport destul de detaliat cu date tehnice, dar nu spune despre ce prototip este vorba, trebuie dedus. Am īncercat să īl transpun īn desene dar am abandonat la un moment dat, lipsesc nişte detalii cruciale din punct de vedere geometric.
Desenele astea au două erori de care nu īţi dai seama la prima vedere. Īn primul rānd şi cel mai evident, placa blindată spate şi plafonul ar trebui să fie demontabile, pentru a permite demontarea / montarea motorului şi a suspensiei.
A doua eroare e mai subtilă. Scutul tunului este prezentat a fi plan şi paralel cu placa blindată superioară faţă, la foarte mică distanţă de aceasta. Īn această configuraţie, nu ar permite decāt o mişcare a tunului de cel mult 1 - 2 grade atāt pe orizontală cāt şi pe verticală. faţă de poziţia neutră. Īn mod sigur arăta altfel, ceva cu un scut rotujit şi o porţiune rotunjită a blindajului, probabil turnată. Prea puţină documentaţie!

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi