Forum Machete,Modelism,Hobby: De pe net, iunie 2019 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

De pe net, iunie 2019

#21 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 07 June 2019 - 03:33 PM

Pai da, ca uzina de la Cugir am ( a se citi, au) inchis-o!

#22 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 07 June 2019 - 06:24 PM

Dany, referitor la cârcotașii într-ale armelor de foc...la partea cu "albanezii râd de noi", românul are o vorbă:
" nu toți care poartă coasa pe spinare, știu și să cosească". Așa că...lasă-i să vorbească.
Proiectul Beretta S.F. din care ARX face parte , cu modelul 160 și derivatele, are multe avantaje față de proiectele mai vechi, avantaje datorate tehnologiei de ultimă oră.
Aici pe forum am mai discutat cu ceva timp în urmă despre asta.
Am văzut și eu critici care spuneau că dacă AK 47 a fost produs în milioane de exemplare, Beretta ARX este fabricată în numai 30.000(nu știu, dar se spune că atâtea au intrat în dotarea armatei italiene).
Probabil că așa o fi.
Dar criticii respectivi uită să spună că AK 47 are o istorie de peste 70 de ani, în timp ce ARX a fost concepută prin 2008.
În fine.
Am avut ocazia să văd arma asta(ARX) de aproape, în Italia,și pot să spun, la prima impresie, că într-adevăr vine din viitor.
Părtile principale sunt dintr-un polimer special, e foarte ușoară(cam cu un kilogram mai puțin decât un Ak), exclus să ruginească, se poate folosi ambidextru și,ceea ce eu cred că este unicat, poate fi modificată pe loc, pe linia frontului, să folosească mai multe tipuri și calibre de muniție, îmcepînd de la 5.56 pănă la 7,62 tub lung,inclusiv 7,62x39 de AKM. Mai pe scurt, folosești ce fel de muniție găsești !!!!
Plus de asta se poate schimba țeava pe diferite lungimi, în funcție de ce misiune ai nevoie. Mai are și versiunea mitralieră ușoară, iar în varianta de asalt are atașat sub țeavă un aruncător de grenade care, la nevoie, poate fi detașat și folosit ca armă separată, stand alone.
Toate astea sunt aditionale, kituri care pot fi adăugate în dotarea armei, FĂRĂ pregătire de atelier specializată ! Doar pe front,cu trusa din dotare.
Kitul mai contine un telemetru laser, un dispozitiv de iluminare laser și vedere pe timp de noapte,plus un calculator balistic de impact,integrat,care servește la trageri la mare distanță(versiunea dotată cu lunetă).
Dacă asta e o armă de kk(cum zic unii "avizați") de care râd până și albanezii, atunci ar trebui să ne întoarcem la praștia lui David.
Să ne înțelegem: AKM este o armă foarte bună pe care o pot folosi și copii dar are peste 70 de ani vechime.
Cunosc Kalașnikovul cu ochii închiși, l-am făcut bucăți și l-am montat la loc legat la ochi, cu o singura mănă,este într-adevăr o armă pentru omul sărac, poți să faci cu ea aproape orice si nu te lasă. Are marele avantaj că e robustă și lovește tare, pentru categoria ei, dar e cam deodata cu veacul.
Cum spuneam data trecută, ARX face parte din viitor, va fi arma soldaților care astăzi încă nici nu s-au născut !

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 07 June 2019 - 06:34 PM


#23 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 07 June 2019 - 06:50 PM

Cât despre contracte, nu sunt în măsură să îmi dau cu părerea.
Din cât am înțeles,italienii vin cu offset de 80 la sută, cu o fabrică sau o secție nouă, dotată la cheie, statul român participă cu doar 20 %.
La început componentele principale vor fi produse in house, în Italia și doar asamblate la noi. Cu timpul însă, producția va trece în România și s-ar putea să fie un viitor și pentru Cugir.
Nu știu, asta spune presa.
Dar să nu încurcăm marfa cu ambalajul.
Arma și capacitățile ei sunt o treaba, contractele și eventuale șmenuri, asta-i altă treabă.
Nu pot să nu mă gândesc la povestea cu corvetele.
Alea de la Damen nu erau bune că nu s-a votat în parlament, că nu s-a făcut nu știu ce licitație,etc,etc.
Bun. Acuma s-a votat și în parlament, s-au făcut și licitații, și la final a ieșit un c..cat, înfundat pe la nu știu ce procuratură,cu plângeri penale și alte bullshituri de-astea.
În timpul ăsta marina tot fără nave moderne a rămas.Ne băteam cu barda-n piept că vom construi și submarine, dar n-am fost în stare să scoatem nici măcar un pânzar moldovenesc.
Hai să mai amintim și istoria cu Transportorul Blindat, proiectul ăla româno german din care iarăși a ieșit o...
Plus Piranha V din care încă nu știm dacă am asamblat complet primele 36 de bucăți, care trebuiau să fie deja în dotare/ în probe, cam de multișor.
Poate de chestiile astea ar trebui să râdă până și albanezii.

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 07 June 2019 - 06:59 PM


#24 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 09 June 2019 - 12:31 AM

Multumesc de raspuns , Longinus . :hi:
Trec acum la un alt subiect , fiindca mi-a trimis cineva un articol simpatic .
Nu stiu daca ati vazut miniseria Chernobyl ...
Noh , acum cica rusii s-or frustrat fiindca le-au demontat matriosca si vor sa faca ei ceva versiune crunta :lol: ... dar de fapt nu stiu daca e mai mult pentru vest sau pentru ai lor ( ca sa nu inceapa sa cujete prea profund). Oricum se anunta o gogoneaua , dar interesanta :-D
" Russia Is Making Its Own 'Chernobyl' Blaming America for the Whole Thing"

https://www.vice.com...aB5tlKrujxnMTTs

Ps. Hindenburg again ?

Aceasta postare a fost editata de dany: 09 June 2019 - 12:42 AM


#25 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 09 June 2019 - 01:15 AM

Mda, am văzut miniseria, de altfel foarte bine realizată, până la nivel de detaliu. Probabil in versiunea rușilor Cernobâl nu a existat sau dacă a fost, alții sunt de vină.
Și încă ceva : nici submarinul Kursk nu s-a scufundat.

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 09 June 2019 - 01:16 AM


#26 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 09 June 2019 - 02:05 AM

" Nu recunoasteti nimic , strangeti randurile !" ;-)

#27 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 09 June 2019 - 03:05 PM

Imagine atasata: Elforum - Copy.jpg

#28 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 09 June 2019 - 06:37 PM

:-D

#29 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 09 June 2019 - 06:52 PM

Vezi postareaLonginus, la 09 June 2019 - 01:15 AM, a spus:

Mda, am văzut miniseria, de altfel foarte bine realizată, până la nivel de detaliu. Probabil in versiunea rușilor Cernobâl nu a existat sau dacă a fost, alții sunt de vină.
Și încă ceva : nici submarinul Kursk nu s-a scufundat.

Esti p-aproape, da' amploarea elucubratiilor e senzatie - cica pe versiunea "aprobata", un agent CIA a comis-o ...
Ring a bell? Agenturiliii ... Sabotaaaaj ...
Bolnavi cronic, sa mor ...

#30 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 09 June 2019 - 08:17 PM

Vezi postareaalexelu_marinelu, la 09 June 2019 - 06:52 PM, a spus:

Esti p-aproape, da' amploarea elucubratiilor e senzatie - cica pe versiunea "aprobata", un agent CIA a comis-o ...
Ring a bell? Agenturiliii ... Sabotaaaaj ...
Bolnavi cronic, sa mor ...


Yup, absurd pana si pentru un presupus viitor fiction flick facut de rusi pentru rusi, mai ales ca toate femeile, toti copii stie ca CIA e o organizatie de caritate care organizeaza teledonuri si concerte cu Bono si Cathy Perry prin USAID si nu comite sabotaje sau asasinate sau incercari de a schimba guverne straine, ei de altfel in vremea aceea erau full, ca se ocupau de incrucisat noi soiuri de panselute (alea mov cu portocaliu) care sa poata prospera in mediul dur din fata teatrului national din Bucuresti, plus ca munceau si weekendurile, departe de familii, facand un ban cinstit carand droguri sau arme peste tot in lume, ca tot vorbea colegul Longinus de Iran...

Ce e de fapt trist pentru mine e ca, tocmai scapasem de discutiile semidocte din metrou sau aiurea, despre mizeria aia de GoT, acum vom avea o noua generatie de atoatecunoscatori in energia nucleara, dupa numai 5 episoade...

Parca si vad peste un an-doi, interviu de angajare la Cernovoda :

-Ce calificari aveti ?
-Deci practic, cum ar veni, am facut Romano-Americana si am terminat-o in dahcat doi ani, in plus am vazut de 2 ori Cernobal, varianta aia full, pe DVD.
-*facepalm*

#31 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 09 June 2019 - 09:06 PM

O posibila legatura intre accidentul de la Cernobil si radarul Duga-3 din apropiere
- IMDB
- Film 1

#32 Useril este offline   177 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1416
  • Inregistrat: 24-December 10
  • Location:Drobeta Turnu Severin

Postat 09 June 2019 - 09:29 PM

parada navala

#33 Useril este offline   florin44 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1542
  • Inregistrat: 27-April 10
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Machete 1/48 de avioane, blindate şi alte vehicule militare.
    Machete 1/72 de avioane.

Postat 09 June 2019 - 11:47 PM

Alt newsletter, de data asta de la ITALERI:

https://e5h3a.emails...b-/-&f=q_t_NCLM

Şi o serie de 44 de machete dedicată zilei de 6 iunie 1944, de către AIRFIX:

https://airfix.hornb...2YF2TE7/cr.aspx

Aceasta postare a fost editata de florin44: 10 June 2019 - 12:19 AM


#34 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 10 June 2019 - 02:40 PM

In urma mediatizatelor evenimente de la Valea Uzului , am dat de un articol bine documentat ce descrie amanuntit luptele din acea zona si putin si motivul scandalului .
Pe Historia : https://www.historia...in-valea-uzului

#35 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 10 June 2019 - 03:30 PM

Cernobil....Daca nu as sti exact despre ce-i vorba, poate as pune botul la toate elucubratiile de pe net. Poate nu stiti, dar Cernobilul a fost provocat de extraterestri!! Da dooom'le, stiu eu, am vazut pe net, pe bune! Mai ramine sa vedem, normal, pe net, ca dinozaurii au disparut din cauza unor actiuni CIA, ca prea se inmultisera! Stai sa vezi, ca anul asta se implinesc 50 de ani de la "Un pas mic pentru om, un salt uriaş pentru umanitate” si sa vezi comentarii cum ca totul e facatura, ca americanii nu au ajuns pe Luna, ca sa si pe dincolo. Da dooom'le, am vazut io pe net, ce stii tu!

Era o data un banc. Doi insi discutau in tramvai, cum ca ua vazut, la televizor, o piesa de șeic'spir (transcriere cit de cit fonetica, ca asa cere bancul!). Dom'le, nu se spune șeic'spir , zice unul de alaturi, bagat in vorba, se spune șachespeare! Ba nu, zic aia, se spune șeic'spir , am auzit noi la televizor! Doom'le, mai citeste si mata ziarele! No, cam asa....

Si, legat de ultimul subiect.
Imagine atasata: IMG-20190609-WA0000.thumb.jpg.d3ad6833ce192a64c9ff8f0d3cb8355f.jpg

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 10 June 2019 - 03:43 PM


#36 Useril este offline   bogy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1364
  • Inregistrat: 26-May 05
  • Location:Bucuresti

Postat 10 June 2019 - 06:59 PM

Da, asta au făcut maghiarii la IP, NUSFALAU, LUDUS, etc. Au băut palinca in mod pasnic cu Romanii. In mod pasnic,la o palinca au tăiat copiii de romani. Vai de poporul care-și ignora trecutul!

#37 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 10 June 2019 - 07:41 PM

Da, stiu si de Ip si Traznea, dar și de Iași, Suceava. Asa ca hai sa nu arătăm cu degetul.

#38 Useril este offline   bogy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1364
  • Inregistrat: 26-May 05
  • Location:Bucuresti

Postat 10 June 2019 - 07:49 PM

Ba da, trebuie arătat cu degetul blestemățiile făcute in Ardeal de maghiari! Iași, Suceava? Te referi la represaliile făcute de Antonescu pentru frații romani uciși de cominternismul evreiesc?

Poate fi cu supărare, puțin îmi pasa dar nu mi se pare normal sa tratam chiar totul cu miștocăreala. Îți recomand sa cauți veterani ai armatei romane care au eliberat sate ardelene in 44 si sa le asculți mărturiile. Eu am avut ocazia asta si sunt istorii greu de digerat.

Aceasta postare a fost editata de bogy: 10 June 2019 - 07:49 PM


#39 Useril este offline   bogy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1364
  • Inregistrat: 26-May 05
  • Location:Bucuresti

Postat 10 June 2019 - 07:53 PM

Ai idee cam cați soldați romani au murit in Basarabia, in retragere, atacați de populația evreiasca? Se tot vorbește de holocaust făcut de Antonescu. Dar de holocaustul împotriva romanilor vorbește cineva? Suntem învățați sa ținem capul in pământ incontinu. De ce? Pentru ca ne-am chinuit sa existam oe pământurile astea?

#40 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 10 June 2019 - 08:12 PM

Citeaza

Da, asta au făcut maghiarii la IP, NUSFALAU, LUDUS, etc. Au băut palinca in mod pasnic cu Romanii. In mod pasnic,la o palinca au tăiat copiii de romani. Vai de poporul care-și ignora trecutul!

Bogy, eu cred ca in acest caz pici intr-o capcana .
Orban nu prea e in gratzii prin Ue , dar se prea poate sa nu fie privit chiar bine nici la el . Mai mult , la Sibiu a trebuit sa fie umil , apoi vizita Papei care a refuzat invitatia ungara ; au trebuit sa vina ei aici . O alta umilinta .
E in campanie electorala . In jurul lui liderii nationalisti nu prea au viatza usoara ( incepand de la sobolanescul nostru mioritic la cel al austriac , cech , si chiar polonezul) .
Are nevoie de sustinere iar asta se creeaza usor prin frica , dupa care sa pozeze in salvator . Astfel ca face una nasoala prin interpusi , cu efecte calculate si apoi trage foloasele , catigand capital politic . Acum se duce iar la Trump sa trateze despre gazele noastre , e din nou pe cai mari , iar reactia romanilor i-a servit destul de bine . Cu maghiarii daca doresti neaparat sa te lupti , trebuie sa o faci cu cap ...nu cu sufletul si cunoscand istoria .Gandeste-te ca au in spate cateva secole de diplomatie in care s-au aliat , si s-au tradat , si-au dat din coate ca sa se mentina sus si-s " tare lunecosi" ... pana au venit turcii ... dar si dupa aceea , o perioada .
Dar sa sti ca prin Transilvania e elocventa caricatura lui Z . N-am sa ma iau de piept cu prietenii /prietenele mei maghiari pentru o politica nenorocita .
Asta-i una si a doua a trebuit sa se intample asta ca sa ne pese sau sa ne aducem aminte ca mai erau si romani pe acolo ?
Maghiarii au restaurat cimitirul inca de prin anii 90 , ba i-au mai si schimbat numele acelui soldat roman in soldat maghiar necunoscut ... da acum sintem toti mari patrioti .
P.s. La Ip si Traznea din cate am inteles familiile de romani au fost ascunse cat sa putut de vecinii lor maghiari ,din calea acelor nemernici din subordinea acelui baron ( scuze nu-i mai stiu numele ; trebuie sa caut pe goagle ...) . .
La fel , in Har-Cov cand au venit sa se razbune garzile Maniu ( parca asa se numeau ... desi acesta nu-si daduse consimtamantul pt a-i utiliza numele ) , in 1944 , familiile de maghiari au fost ascunse de cele romanesti , ca sa nu fie omorate .

Arata acest topic


  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi