Forum Machete,Modelism,Hobby: Liberty Type B Standard , Series II - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Liberty Type B Standard , Series II "New Army Truck Mechanical Marvel’

#1 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 17 June 2019 - 11:54 AM

Dacă la capitolul "Aviație" am rămas adeptul
"golden era" cu aparate care erau celebre acum 75-80 de ani, am găsit un relativ refugiu în materia "terestrelor" în "brass era" sau epoca de început a vehiculelor cu motor.
Cum se știe, deja producătorii de kituri 1/35 dar nu numai, și-au îndreptat atenția spre această perioadă de început de secol XX, cu toată pleiada de modele istorice, cu denumiri mai mult sau mai puțin exotice, multe dintre ele astăzi uitate.
Carevasăzică, mi-a venit ușor să îmi satisfac dorința de inedit, cu o serie lungă de kituri de vehicule, militare dar nu neapărat.
Și din seria asta nu aveau cum să lipsească ucrainenii de la ICM cu al lor superb Standard B "Liberty" series 2 kit, subiectul topicului. Evident că în "movilă" mai am și "series I" model care va urma "pe masă"(cândva).

Camionul standard al armatei americane în WW I denumit generic Liberty, a fost fabricat printr-o colaborare laborioasă a 150 de firme și companii de pe întreg cuprinsul SUA.
Începând din chiar prima zi a proiectului Standard Truck "Class B" a fost rezultatul muncii de proiectare și mai apoi de asamblare a componentelor produse ,cum spuneam, de către 150 de firme diferite, mai mari sau mai mici.
Asamblarea în sine era făcută pe liniile mai multor fabrici producătoare.
Acest fapt, desigur, nu era întâmplător, diseminarea producției și a asamblării între atât de mulți operatori era gândită din dorința de a preveni blocajele sau penuria de părți și subansamble în caz de sabotaj, o teamă destul de răspândită în acei ani, și nu tocmai nejustificată, a guvernului american.
Pentru a oferi un exemplu, motorul mașinii era produs de 4 firme, bateriile electrice, de 7,iar compartimentul cargo, de 5 firme diferite.
Astfel, cu privire la acest subiect,ziarul New York Times titra în octombrie 1917, prezentînd această realizare, în articolul Noul camion al armatei, o minune tehnică : "... axul cu came este Continental, cilindrii Waukesha, sistemul de ungere, o colaborare Wisconsin-Buda, pistoanele sunt Hercules, direcția, o combinație între Kelly-Springfield-Waukesha, axul cardanic,un composit. Și ceea ce spunem despre motor putem adăuga valabil și pentru transmisie, axe sau restul componentelor"

În acest mod, se naște întrebarea "Cine a proiectat acest camion"??
Proiectul lui a fost pus la punct de către Quartermaster Corps or Society of Automotive Engineers , societate care a realizat tot designul mașinii.
Din acest motiv în referințele timpului,de atunci și până astăzi, acest camion poartă doar un nume generic, "Liberty" sau "Class-B military truck", fără a fi menționat un producător anume .
Se pare că au fost produse peste 9500 de exemplare din ambele serii, asamblate de militari ai Quartermaster Corps or Society of Automotive Engineers în propriile ateliere, sau de către muncitori civili, în 15 companii diferite, cu nume foarte cunoscute astăzi,sau de mult dispărute.


exemplu: linia de asamblare de la Diamond T motor Co, unde muncitori civili,alaturi de militari,asambleaza camioane Standard Liberty.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: diamond-t-motor-car-co-assembly-of-trucks-alongside-civilian-models-april-30-1918-e1535575669477.jpg

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 17 June 2019 - 12:14 PM


#2 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 01 September 2019 - 04:52 PM

Sincer, l-am terminat de vreo...luni, dar am tot amanat sa-i fac poze.

Astazi, in zi de data inaugurala (inauguram o noua luna septembrie, nu-i asa?) m-am hotarat si ...
iata rezultatul cu al meu Liberty Type B Standard truck

Imagine atasata: 20190901_165903.jpg Imagine atasata: 20190901_170032.jpg

Imagine atasata: 20190901_170146.jpg Imagine atasata: 20190901_170346.jpg

Imagine atasata: 20190901_170634.jpg Imagine atasata: 20190901_170424.jpg

Imagine atasata: 20190901_170155.jpg

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 01 September 2019 - 04:54 PM


#3 Userul este online   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2463
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 01 September 2019 - 06:21 PM

Foarte fain!

#4 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 01 September 2019 - 07:22 PM

Tare frumos ! Felicitari , Longinus ! :clapping:
Imi place ca l-ai lasat curatzel

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi