Forum Machete,Modelism,Hobby: Copaia zburatoare - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Copaia zburatoare DH-2 AIRCO, scara 1/72

#41 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 17 October 2019 - 12:17 AM

Citeaza

Eh, Zetule, acuma ce sa zic...daca e Franta-Rumunia, atunci e musai vorba despre un tigan.Eu zic ca ar fi putut fi vorba despre un profesor de pian...asta daca eram in Austria.
Daca e Romania, musai sa fie "suedez".

:-D Longinus , de ce sa nu dam credit unei povestiri dragutze .
Observa doar cat de rapid sa dus si a venit omu cu trenul . Era altceva pe atunci , plus ca unii dintre " suedezii" aceia sau urmasii lor au ajuns uneori mai mari decat " un profesor de pian austriac" ... cantand (la viori Stradivarius) ,sau dirijand orchestre ...

Citeaza

Daca ai vazut vreodata hobane intinse...n-ai cum sa crezi ca ala le-a acordat precum pe-o harfa sau un tambal.
Pur si simplu alt otel, alte diametre,alta impletitura.


Din ce stiu eu , parca am citit undeva ca povestea cu pianele avea o idee de adevar , fiindca se luau si se colectau coardele de pian pentru material . Si probabil ca ar fi putut sa arate la final asemanatoare cu hobanele , starnind astfel povestiri mai mult sau mai putin adevarate .
Eu vedeam hobane la An 2 ... dar nu stiu cum le intindeau sau daca erau la fel cu cele din WW1.

Aceasta postare a fost editata de dany: 17 October 2019 - 01:03 AM


#42 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 17 October 2019 - 02:38 AM

Ps. M-am tot gandit daca sa pun acest link ... Nu are legatura cu aviatia , despre Ion Voicu , in memoriam .
Tatal meu , ( era instrumentist la T.N.Cluj) ,imi povestea despre ei , despre rivalitatile lor ,cum erau aparitiile lor pe scena , tot felul de intamplari ... in fine .
Mai erau si prin orchestra sau la filarmonica muzicieni extraordinari, de origine rroma ; i-am cunoscut si personal in copilarie ,fiindca de multe ori stateam acolo cu ei , in orchestra , sau la concerte ,nu in loja .
https://www.youtube....h?v=gsyCwgGkh5s

Aceasta postare a fost editata de dany: 17 October 2019 - 03:21 AM


#43 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 17 October 2019 - 09:38 AM

Daca e adevarata sau nu povestea, nu stiu, dar e plauzibila. Cert este ca tiganii au ureche muzicala in procent mai mare decit romanii.
Longinus, din ce stiu, pentru hobane, se foloseau chiar corzi de pian, afica acelasi otel impletit, dw diferite grosimi. Eu, pe vremea cind cintam la chitara, pentru si, mi si sol, foloseam fir de otel. Coarda sol, din magazin, era cea mai nasoala, se strica foarte repede, adica se tocea imediat firul de cupru cu care era invelit firul de otel.
Pe de alta parte, un fir/cablu de otel, prins rigid in doua puncte, fie ele aripile unui avion, pian sau tambal, va scoate un sunet specific. La aceeasi lungime, acelasi diametru si aceeasi tensiune, va scoate un sunet similar. Probabil, tiganul tambalagiu, lovea hobana intinsa cu un ciocanel/bat/cheie, asculta sunetul, apoi intindea cealalta honana pina suna la fel. Nu zic ca asa a fost, dar e plauzibil. Eu cred ca initial a aparut aplicatia tehnica a corzii intinse, abia apoi cea artistica! Zic si io! :pardon:

#44 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 17 October 2019 - 09:43 AM

Dany, Sile Dinicu, Farimita Lambru, Ion Voicu, ca numele astea imi vin acum in minte, au fost tigani si muzicieni excelenti!
Cind a murit Sile Dinicu, groparii, auzind pentru cine sapa groapa, nu au mai cerut nici un ban: pentru maestrul Dinicu e gratis, au zis ei!

#45 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 17 October 2019 - 09:48 AM

:-D Da Zetule, asa este(cu privire la etnia respectiva)
Liszt i-a spus lui Barbu Lautaru atunci cand l-a auzit cantand: "Dumnezeu te-a facut artist,iar tu esti mai mare decat mine".
Inteleg principiul acordarii dupa ureche, sunet si vibratie, insa in cazul unui biplan de felul unui Farman F (sau M nu conteaza),avand in vedere anvergura mare a aripilor mai apare si problema torsionarii aripii intre bordul de fuga si cel de atac in special in procedura decolarii,intre planul stang si cel drept, plus pozitionarea corecta a unghiului intre planurile superioare si cele inferioare.Acolo e chiar o stiinta exacta,altfel avionul se prapadeste cu pilot cu tot.
Asta nu cred ca mai putea sa o faca un lautar...oricat de talentat ar fi fost.
Eu tot mai cred ca povestea e o anecdota.

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 17 October 2019 - 09:50 AM


#46 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 17 October 2019 - 10:43 AM

Citeaza

Sile Dinicu, Farimita Lambru, Ion Voicu,

Inca putin offtopic , daca mi se permite
La Cluj era Ruha (" rivalul" :-D lui Ion Voicu) ... Unul nu mergea la Bucuresti , celalt nu venea la Cluj , iar cand in sfarsit Ion Voicu a venit la Cluj , a pregatit pentru final Capriciile ( Paganini ) , ca sa-l dea gata ... :-D

Citeaza

Asta nu cred ca mai putea sa o faca un lautar...oricat de talentat ar fi fost.

Longinus , :-D ...dar legenda spune ca francezul a fost multumit , chiar mirat de cum ai " acordase " tziganul avionul ; chiar asta era " shchepsisul " acelei povesti ; daca esua , nu s-ar mai fi povestit nimic .
Povestea spune ca unul din avioane a venit in zbor , deci gata montat . Probabil ca prima data a ascultat ce sunet produceau hobanele acestuia si apoi a reprodus ,la celelalte .

Stefan Ruha > https://www.youtube....h?v=qEHKHsKuEaY

Aceasta postare a fost editata de dany: 17 October 2019 - 11:10 AM


#47 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 17 October 2019 - 12:12 PM

Longinus, nu vreau sa insist ca am adreptate, dar este posibil, nu luind celasi sunet pentru toate hobanele, ci pentru fiecare hobana in parte. Adica diing la hobana de referinta, diing la hobana de intins si asa mai departe. Aveau avionul de refeninta, pe de o parte, si nu toate hobanele trebuiau intinse, ci numai cele de la aripi, pe de alta parte. Poate imi pare treaba cam prea simpla si de aceea o cred plauzibila, dar snoava in sine e faina, chiar daca nu e adevarata.

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi