Forum Machete,Modelism,Hobby: Lancia 3 Ro/obuzier 100 mm - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Lancia 3 Ro/obuzier 100 mm IBG 1/35

#1 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 01 December 2019 - 02:04 PM

Am lucrat la macheta asta ,cu unele intreruperi, cam de acu 6 saptamani,poate mai mult.Câte putin, uneori doar câteva minute,seara tarziu.
Atunci când a aparut, kitul polonezilor a făcut multa vâlvă in rândul iubitorilor genului.
Trata un subiect putin atins: autocamioane italiene din dotarea Regia Esercito si nu oricare camion,ci o Lancia 3 Ro - poate cel mai capabil produs al industriei italiene de profil,utilizat atat de italieni,cât si de germani, cam pe toate fronturile.
Primul dintr-o serie de kituri a venit direct cu o "portata",un obuzier calibru 100 mm, care a fost intr-adevar folosit de artileria italiana in special pe frontul african.
Spun "primul" pentru ca acest kit a fost urmat intre timp de versiunea de transport a vehicului. Sunt sigur ca o dezvoltare fireasca a temei va conduce la aparitia kiturilor altor versiuni ale celebrului Lancia 3 Ro( artilerie a/a medie sau usoara, autodepanare,poate chiar un sanitar).
Impresiile din timpul lucrului...sunt oarecum amestecate.
Daca pentru sasiu si tot ce tine de mecanica miscarii pe dedesubtul masinii, polonezii s-au straduit in mod exemplar, redand cam tot ce se poate reda pe un kit la aceasta scara, fie ca au folosit stiren,fie PE-uri, la macheta obuzierului lucrurile au stat putin mai...subtirel. Stiu ca piesa de artilerie in sine nu era cine stie ce chestie sofisticata, cu multe piese in miscare si zeci de chitibusuri apartinatoare, dar macheta este destul de simplista in multe aspecte,ca de pilda mecanismele de orientare ale obuzierului, atat pe inaltime cat si pe azimut, nu sunt reprezentate mai deloc. Volantele respective nu sunt legate la nimic gen parghii sau cremaliere, etc. In sasiul piesei nu se gaseste nimic.Teava de metal oferita ca alternativa, salveaza situatia.
Un punct care mi-a creat o impresie nu tocmai buna, tine de modul in care piesele sunt prinse de rame in puncte de prindere cam groase, ceea ce presupune o oarecare forta de aplicat la taierea lor de pe culee. E evident ca in cazul pieselor mici acest lucru dauneaza si conduce la rupturi,iar in cazul pieselor mari lasa mult material care apoi necesita pilire,indepartare, slefuire.
Cu toate acestea, a imaginea de ansamblu este una clar pozitiva si kitul merita banii si timpul acordat.

Imaginile a ceea ce am reusit eu sa fac:

Imagine atasata: 20191201_131438.jpg Imagine atasata: 20191201_131504.jpg

Imagine atasata: 20191201_131840.jpg Imagine atasata: 20191201_131903.jpg

Imagine atasata: 20191201_131940.jpg Imagine atasata: 20191201_132013.jpg

Imagine atasata: 20191201_132044.jpg Imagine atasata: 20191201_132212.jpg

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 01 December 2019 - 02:14 PM


#2 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2464
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 01 December 2019 - 02:49 PM

Si ai reusit ceva foarte fain!

Felicitari !!! :hi:

#3 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 01 December 2019 - 03:13 PM

Multumesc Flo.
Cablurile care se vad pe sub masina, sunt oferite in kit,sub forma de PE,insa fiind extrem de subtiri(fireste) nu prea reuseam sa le indrept astfel incat sa para "cabluri intinse"struna . Din acest motiv am folosit fir de stiren tras la cald.
Nivelul de detaliere al machetei,in unele aspecte,este in ton cu tendinta actuala in materie; de exemplu anvelopele sunt inscriptionate cu marca producatorului (Pirelli) si dimensiunea.Un detaliu demn de remarcat.
Capota motorului nu este lipita la locul ei, alegerea mea - de aici si distantele vizibile in poze - pentru ca motorul ar fi ramas invizibil si ar fi fost pacat.
In schimb,asa dupa cum spuneam, unele repere sunt cam grosier reprezentate sau doar schematic...cel putin mie asa mi-au lasat impresia. Aici ma refer in mod anume la obuzier.
Am vopsit cu nuanta Sabbia scuro de la Lifecolour, nuanta cea mai aproape de adevarul istoric. In kit sunt oferite doua inmatriculari,ambele din Africa de Nord.
Efectele de lumini/decolorare, in mod anume in zona benei dar si portiere, le-am obtinut prin modulare, cu aerograful bineinteles.
Vopseaua italienilor de la Lifecolor mi-a jucat feste, in sensul ca suporta doar diluare cu apa.Asta in cazul vopsirii cu aerograful, la pensula lucrurile se schimba. Diluantul acrilic dedicat(de la Italeri), sub actiunea aerului suflat de aerograf, transforma vopseaua intr-un fel de scame finute care se asterneau si se lipeau peste tot. Am concluzionat ca diluantul impreuna cu vopseaua practic se uscau in aer, pana sa ajunga pe macheta. Dezastru. Am auzit despre efectul asta, insa nu am mai patit-o niciodata.
In fine.

Mai am ceva poze:
Imagine atasata: 20191201_132306.jpg Imagine atasata: 20191201_132702.jpg

Imagine atasata: 20191201_132342.jpg Imagine atasata: 20191201_132408.jpg

Imagine atasata: 20191201_132428.jpg Imagine atasata: 20191201_132519.jpg

Imagine atasata: 20191201_132605.jpg Imagine atasata: 20191201_132633.jpg

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 01 December 2019 - 03:25 PM


#4 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 02 December 2019 - 09:57 AM

Foarte faina masina ! Intr-adevar, daca si obuzierul era un pic mai detaliat era un superkit .

#5 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 02 December 2019 - 02:22 PM

Fain de tot. Imi place uzura decenta si felul de evidentiere a detaliilor.
Ca sa cint si eu in struna detaliilor, pentru aceasta scara, chiar mai trebuia cite oareceva pe la măgăoaia aia din lada camionului. Care, măgăoaie, totusi, arata fain!
:hi: :hi: :hi:

#6 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 02 December 2019 - 02:45 PM

Multumesc Z.
Obuzierul italian este de fapt un obuzier Skoda 100 mm/md.16, denumit in Italia "Obice da 100/17 modello 1916" .A fost o arma foarte raspandita la categoria ei, fiind inclusa,printre altele, si in arsenalul armatei noastre.
Desigur, piesa originala avea afetul asezat pe doua roti, tractabil, fiind de fapt o piesa de camp. Obuzierul avea un scut pentru protectia servantilor. A avut si varianta cu calibru marit la 105 mm,pe care nemtii(si turcii) l-au folosit(si)ca obuzier de munte.
A fost conceput ca putind fi desfacut in trei parti componente pentru facilitarea transportului samarizat.
In varianta ambarcata toate acestea au disparut, arma ramanad doar la strictul necesar,simplificat.
Italienii au procedat la modificarea munitiei folosite, realizand obuze mai usoare decat cele folosite in mod normal de cehi sau celelate armate care au avut obuzierul in dotare, cu scopul de a mari viteza loviturii la gura tevii,respectiv raza de actiune.
Chiar si asa simplificat, kitul ar fi trebuit sa reproduca mai multe detalii.Practic polonezii de la IBG au folosit in cutie culeele de la kitul lor 1/35 Obice 100/17 Mod.16 pe care il produc separat, cu seria 35028.

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 02 December 2019 - 02:49 PM


#7 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 06 December 2019 - 03:50 PM

Foarte frumos , Longinus . Si modelul si realizarea . Bravo ! :clapping: :hi:
O intrebare : Este putin mai lasat pe suspensia din spate ca sa simuleze greutatea incarcaturii ?

#8 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 06 December 2019 - 04:07 PM

Multumesc dany.
Am "tăiat" puțin arcurile pe spate, într-adevăr.Efectul e puțin vizibil dar totuși există.

#9 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 07 December 2019 - 04:17 AM

Citeaza

Am "tăiat" puțin arcurile pe spate, într-adevăr.Efectul e puțin vizibil dar totuși există.

Foarte fain , Longinus . E de apreciat ,foarte putini modelisti se incumeta ori se gandesc la finetzuri din acestea . :good:

#10 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4942
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 07 December 2019 - 12:02 PM

Au ceva, camioanele astea italiene! Foarte frumos ti-a iesit!

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi