Forum Machete,Modelism,Hobby: "Romanizarea" - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

"Romanizarea" 'romanizam' tot ce scriem, nu, unde tragem linie?

Sondaj: Ar trebui acceptati termeni de modelism fara a-i 'romaniza'?

Ar trebui acceptati termeni de modelism fara a-i 'romaniza'?

Nu puteti vedea rezultatele acestui sondaj, pana cand nu votati . Va rugam sa va logati si sa va exprimati votul dvs. pentru a vedea rezultatele acestui sondaj.
Voteaza Vizitatorii nu pot vota

#21 Useril este offline   Pavel 

  • HOBBY PARK
  • Grup: Members
  • Postari: 1059
  • Inregistrat: 03-January 05

Postat 23 February 2005 - 03:21 PM

crios, la Feb 23 2005, 02:59 PM, a spus:

Sondajul :-D si din punctul meu de vedere este gresit pentru ca nu are de cat da si nu, iar eu nu ma regasesc in nici unul dintre raspunsuri :-D .
@Pavel sa nu crezi ca nu cunosc situatia de dincolo de Prut si te inteleg si te-am inteles corect de la inceput. Ce am vrut sa spun este ca nu cred ca este totusi motiv de decizii extreme din nici o parte indiferent care ar fi aia :hammer:
Bafta!

Crios, cu riscul de a ma repeta, spun ca nu mi-a placut partea a doua a frazei si, mai ales, tonul superior
PS: Z-Mare, asta-i un forum de MODELISM, nu de LINGVISTICA... Daca n-ai ceva de spus pe subiect, abtine-te.

In rest, am inteles unde ma aflu, n-am de gand sa lupt cu morile de vant.

#22 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 23 February 2005 - 03:35 PM

Pavel, a treia si ultima explicatie... Nu-i vorba de ton superior, ci pur si simplu ce am spus. Nu sunt de acord cu postari totalmente pe langa subiect, sub nici o forma. Mi se pare o lipsa de respect fata de cei care poarta discutia. Post-ul nu a fost sters, ci mutat, nu-i vorba de bagat pumnul in gura sau mai stiu eu ce.

Referitor la patriotism... Acesta este, si asa trebuie sa fie, o decizie exclusiv personala. Tot respectul pentru cei care sunt patrioti, e dreptul lor si n-ar trebui sa se simta ciudat pentru asta.
Din pacate, patriotismul a cam murit tocmai din cauza unui anumit tip de patrioti... Aia care fac patriotism cu forta, si dau in excese... Asta spunea din cate imi dau seama si Max, ca ni s-a bagat pe gat patriostismul ala de ni s-a aplecat de el... Acum, vrem sa reparam o gresala din trecut repetand-o? Sperand ca o sa redevenim patrioti facand-o tot cu forta, si in exces? Ma indoiesc.

Eu privesc toata discutia asta din punct de vedere al tolerantei... Atata timp cat cineva vorbeste intr-un anumit fel pentru ca asa este ca persoana, si reuseste sa se faca inteles, trebuie acceptat ca atare. Fara critici inutile, fara luari de pozitie inutile. Pentru ca pana una-alta, cu critica nu ajungi prea departe. E mai util sa dai un exemplu decat sa critici.

Vreti sa se rareasca folosirea 'importurilor' astora? Apai dati un exemplu, cei care doresc asta, si cu timpul o sa se rareasca. Si fiti consecventi, mai ales... E singura solutie viabila, dupa parerea mea...

#23 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 23 February 2005 - 03:52 PM

Parerea mea este ca se exagereaza putin si de cei pro si de cei contra si totul nu este datorat de lipsa sau scaderea patriotismului.

Machete in tara asta au inceput sa apare de la "Batranul" Bobocel incoace daca nu mai demult. Adica inca inainte de aparitia Federatiei Romane de Modelism. Tot de atunci au aparut si termenii in limba romana.
Unii dintre termeni nu existau si au fost " imprumutati".
La un moment dat legatura intre generatii s-a rupt din gresala si orgoliul celor "vechi" , iar cei care au aparut pe parcurs au inceput sa foloseasca termenii pe care i-au avut la dispozitie (cei straini).
Nu pot sa nu-i respect si nu am cum sa-i condamn pe cei care nu stiu de cat termeni "imprumutati" pentru ca sa-au obisnuit cu ei neavand la timpul invatarii lor o alta alternativa.

Nu stiu ce sa va mai spun ca sa intelege-ti ca nu e cazul sa ne spargem capul unii la altii.
Adevarul se afla ca intotdeuna la mijloc.
Bafta!

#24 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 23 February 2005 - 06:51 PM

Se pare ca, fara sa vreau, am stirnit o furtuna!
- Calinescu numea BARBARSIME cuvintele imprumutate din alte limbi, dar pentru care exista corespondent in limba romina
- Alecsandri a scris pese de teatru in care ironiza acest comportament
- Caragiale s-a distrat capios pe marginea "sufragiului" si nu numai
- nu cred ca se intelege un lucru: un englez cere, pe limba, lui UN SORECE :-D iar vinzatorul, sint sigur, nu-i da acel animalut simpatic ce se afla in permanent conflict cu Tom
- nu cred ca daca i-ai spune cuiva ca are un "termen limita" pentru o lucrare nu stie despre ce e vorba. Mai degraba daca i-ai spune de deadline..........
- pentru "cutaway", normal ca nu o sa spunem "taietura departe" sau "cutit adinc". Exista termenul axonometrie!
- iar pentru "walkaround" nu putem spune ...detaliere?
Ce voiam eu sa atrag atentia este exact ce a punctat, cu mult umor, Alexie:
"Intre uz si abuz e o foarte fina si subiectiva diferenta, dar si abstinenta e o solutie proasta! ". Nu se pune nimeni Gigi-contra la a imbogatii limba romana, dar nu, din pacate, nu cu barbarisme!

"Z-Mare, asta-i un forum de MODELISM, nu de LINGVISTICA... Daca n-ai ceva de spus pe subiect, abtine-te." Nu mai am alte comentarii sau ca sa fiu in ton "no coment" :hammer:
Bun, hai sa spuin ceva si LA subiect: sistemul de machetism cu "privire inlauntru" :-D mie personal nu-mi place. Aduce a material didactic. Am un singur avion nu, gresesc, doua, cu vedere la motor. Sint singurele, altele nu mai fac, ca atare motorele din kit-uri au fost cedate cu draga inima lui Wurger.

Alexandru

#25 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 23 February 2005 - 07:38 PM

Ca sa rezumam discutia...
Pana una-alta, parerile sunt impartite pe tema asta, cum e normal si firesc. Discutia ramane deschisa in problema asta...

As vrea insa sa terminati cu observatiile gratuite pe teme lingvistice pe aici. Nu cred ca-si au catusi de putin rostul, iar actiuni de genul "politia limbii romane" nu cred ca aduc vreun avantaj cuiva...
Daca chiar considerati ca vreti sa schimbati modul de exprimare al celorlalti, cand e cazul si cand contribuiti la un subiect, puteti sa faceti niste SUGESTII referitoare la termenii autohtoni, dar in fond e dreptul fiecaruia sa-i foloseasca sau nu...
Exprimari de genul "masacrarea limbii romane" nu mi se par la locul lor, ca si postarea doar de dragul lingvisticii. O alta chestie amuzanta e ca forumul abunda in greseli gramaticale FLAGRANTE, dar pana acum nu a luat nimeni pozitie pe tema asta... Si nici n-as vrea sa se ajunga aici.
Repet, e un forum de modelism. Sugestii referitoare la termeni sunt OK, 'actiuni politienesti' insa nu.

#26 Useril este offline   Suburban 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 415
  • Inregistrat: 13-December 04
  • Location:In the Dark Crown Vic parked outside

Postat 23 February 2005 - 09:07 PM

Foarte rar mai imi dau si eu cu parerea pe acest forum. De data asta o fac pentru simplul motiv ca nu imi place cea ce vad. Nu stiu cum s-a reusit dar sau umplut doua pagini intregi doar cu acest subiect, informatie inutila. Nici macar nu am avut rabdarea sa citesc toate postarile. Chiar nu mai are nimeni machete pentru postare, sau niste indicatii utile in domeniul modelismlui; poate ne arata Z-mare niste tehnici de imbatranire(sau "weathering" :-D ), sau Pavel ne propune o noua macheta de la Zvezda sau Parkmodels... Chiar asa de greu ar fi?
Cartula, aiureala asta de topic nu-si are rostul pe forum, cred ca ar fi timpul sa fie sters. Oamenii comunica pentru a invata si a se destainui, prin topic-ul asta nu realizam nici una, nici alta. Pe vechiul foum au mai fost astfel de dezbateri, poate incercam sa mentinem macar acest forum curat. 8-)

#27 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 23 February 2005 - 10:26 PM

Din pacate articolele sint "blocate" in celalalt calculator. Trebuie sa fac o copie dupa hard. Poate saptamina ce vine sa ma pun pe treaba....
Alexandru

#28 Useril este offline   toni 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 348
  • Inregistrat: 10-December 04

Postat 24 February 2005 - 01:11 AM

I-a fiti atenti cum se incheie discutia!
Eu l-am intrebat pe curec la ce se refera pomenind de 'group bild' -asta inseamna ca, chiar daca stiu cacalau limba lui 'wiliam...beckham' nu intelesesem la ce se refera! Omul mi-a raspuns. Am inteles. Urma sa propun asa ceva si pentru noi, poate diversificam un pic! Dar ce- am mai apucat?
Cristian a folosit niste termeni in engleza nu pentru ca acestia n-ar avea similaritati in lb. romana ci pur si simplu fiindca asa ii erau lui mai pe inteles, cu termenul acesta se intalnise intr-un context in care se vorbea in engleza! Este simplu, nu s-a mai caznit sa-l si traduca. O.K?
Acum n-oi fi eu maica-sa ori mai stiu eu cine sa-i fac observatie! Daca pe el nu-l intereseaza atat de mult lb. romana precum pe altii ( ca noi Alex!) nu suntem noi cei ce-l vor indrepta in vreun fel in privinta asta. Oricum este un subiect interesant pentru urmatorul 'rande-vous' (SAC!)
Vine si finalul total pe dos si far' de rost. Replica lui cartula care a simtit ca s-au mai irosit 2kb pe forum. M-i s-a parut o mica mojicie fara rost. Iar una dintre motivatiile date (' Sugestii referitoare la termeni sunt OK, 'actiuni politienesti' insa nu') se intoarce si impotriva ta daca ne gandim bine. Una peste alta replica lui Z-Mare il privea pe curec cristian in schimb replica lui cartula ne zgandare pe toti. Si nu-i bine sa ajungem sa ne certam caci altfel... va da faliment caru cu bere!

#29 Useril este offline   Pavel 

  • HOBBY PARK
  • Grup: Members
  • Postari: 1059
  • Inregistrat: 03-January 05

Postat 24 February 2005 - 08:15 AM

Cartula, te rog, sterge topicul !
Oricum, doar cativa au inteles correct mesajul meu, in care vorbeam despre respect fata de un coleg si, in nici un caz, despre lingvistica, patriotism ..
Daca replica “PS: Z-Mare, asta-i un forum de MODELISM, nu de LINGVISTICA” s-ar fi terminat aici
nu as fi avut nici o reactie. Partea a doua "Daca n-ai ceva de spus pe subiect , abtine-te ", suna cam “Nu te baga cand vorbesc cei tari”

Rog sa sterge-ti topicul si ocupati-va de modelism !

Scuzati-ma! Mai mult nu ma bag.

#30 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

Postat 24 February 2005 - 09:24 AM

NU sunt de parere ca acest topic a fost inutil, ca e pierdere de vreme, ca e rusinos ce s-a'ntamplat, etc cum sustin unii. Cum se incadreaza el intr-un forum de modelism, asta-i alta treaba ... Dupa cum bine observati sunt probleme, tensiuni mai mici sau mai mari. Facandu-ne ca nu le observam, optand pt. refulare NU rezolvam mare branza. Exercitiul democratiei nu-i usor.

#31 Useril este offline   curec_christian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 606
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 24 February 2005 - 09:34 AM

Salut,

Eu cred ca noi avem o imagine gresita despre nationalism.
Si habar nu avem ce este identitatea nationala.

Identitatea nationala nu tine folosirea cuvintului mouse sau oricare altul.

Identitate nationala si patriotism exista atunci cind ii arati cu mindrie unui strain sau nu ai uitat o muzica, un film, un tablou sau o imagine. Ca identitatea poporului asta se regaseste cumva in tine sau in ceea ce faci.

Acum citeva luni i-am pus unui francez sa asculte Maria Tanase, intii o piesa populara si dupa acea o piesa cintata de autoare in limba franceza. Apoi a trebuit sa merg cu el la magazin pentru ca voia sa isi cumpere niste CD-uri. Si si-a mai luat si unul cu Gheorghe Zamfir.

Acum o jumatate de an eram cu niste nemti la un local in Timisoara unde cinta un tiganus la vioara. L-am rugat sa imi cinte Privighetoarea lui Enescu. Au ramas nemtii cu gura cascata.

Ce sa mai vorbim despre Creanga, Eminescu, Tonitza, Birlic, Toma Caragiu, Ioana Radu, Brincusi si multi multi alti.

Daca poti sa ii arati unui strain un lucru frumos facut de un roman si sa o faci cu mindrie inseamna ca esti patriot.
Dar asta este doar una dintre formele pe care le imbraca adevaratul patriotism.

Si nu are nimic de a face cu hard disk sau ‘disc dur’.

Lucrez intr-o companie austriaca, care are o fabrica in Romania, cu un client englez (Rover), unul francez (Renault) si unul german, iar furnizorii sunt din toata Europa. Se vorbeste un mixaj de limbi, in functie de client, si de situatie si nu de putine ori auzi cite un furculision sau lingurision, dar asta prea putin conteaza pentru ca important este mesajul pe care vrei sa il transmiti.
Avem colegi austrieci care incearca sa invete romana si e intr-adevar haios sa ii auzi.

Si acum ma intreb daca suntem cu adevarat pregatiti sa intram in Europa !?

Just my two cents.

Christian

#32 Useril este offline   OlafTheViking 

  • Olaf cel degraba de sange varsatoriu
  • Grup: Banned
  • Postari: 2460
  • Inregistrat: 02-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:figurine, diorame

Postat 24 February 2005 - 11:46 AM

Ai dreptate in ce spui. Eu cred ca a fi patriot incepe cu gesturi mici, de exemplu cu aruncatul tigarii in scrumiera si nu pe geamul masinii, cu aplecarea dupa o hartie pe care un nesimtit a aruncat-o langa cosul de gunoi, etc. Evident ca si Maria Tanase pusa unor nemti face parte din asemenea masuri.

P.S. Urmatorul tau pas trebuie sa fie inlocuirea centilor alora din pozele cu machete cu lei, neaosi si autohtoni. :-D

#33 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 24 February 2005 - 11:55 AM

Nu ride Olaf, nu ai vazut, in ultimul tim, ce gura casca leii nostri?????. :-D

#34 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 24 February 2005 - 12:19 PM

Vad ca sunt 2 aspecte care se discuta oarecum in paralel aici...

Primul, partea din titlul topicului. La care toti care si-au spus parerea au facut-o intr-un mod cat se poate de civilizat, chiar daca nu suntem cu totii de acord in toate aspectele... Si mi se pare o discutie utila in felul ei, dat fiind ca precedenta a ramas in coada de peste... Drept urmare, nu cred ca va fi nici inchisa, nici stearsa atata timp cat se pastreaza in limitele normale.
Max a punctat foarte bine aspectul asta, si sunt total de acord cu ce a scris...

Al doilea, ar fi ceea ce s-a perceput de catre unii ca un atac la adresa lui Z-Mare din partea mea. Pe Z-Mare il cunosc personal, si as spune ca desi avem diferente de opinie, cred ne respectam reciproc. Daca el personal s-a simtit ofensat in vreun fel de post-ul meu, imi cer scuze in mod public. Si daca ar fi sa schimb ceva, as schimba exprimarea folosita, si as spune in loc de acel "abtine-te" , "nu posta"...
Nu incerc sa bag nimanui pumnul in gura, sa-l fac de 2 lei, sau mai stiu eu ce... Interpretari de genul "nu te baga in discutie ca..." chiar nu-si au rostul. Pentru ca nu asta a fost intentia. Ideea e foarte simpla, intr-un subiect se posteaza pe tema de discutie, nu exclusiv pe tema limbajului folosit. Atat si nimic mai mult.

#35 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

Postat 24 February 2005 - 12:43 PM

AGAIN fair enough cartula !!

Domle' poate ar trebui sa facem un forum bilingv ?!
:hammer:

#36 Useril este offline   eugen 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1530
  • Inregistrat: 02-November 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie post WWII

Postat 24 February 2005 - 12:56 PM

Z-mare, la Feb 23 2005, 06:51 PM, a spus:

Ce voiam eu sa atrag atentia este exact ce a punctat, cu mult umor, Alexie:
"Intre uz si abuz e o foarte fina si subiectiva diferenta, dar si abstinenta e o solutie proasta!

:hammer: Protestez! Mi-au fost incalcate drepturile de autor! Chem politia, PNA-ul, presa, reclam la Haga, la... Cer despagubiri! :-D :-D :-o :-o ;-) :-) :pint: :pint: :pint: :pint: :pint: :pint: :pint: :pint: :pint: :pint: :pint: :pint:

#37 Useril este offline   eugen 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1530
  • Inregistrat: 02-November 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie post WWII

Postat 24 February 2005 - 01:34 PM

toni, la Feb 24 2005, 01:11 AM, a spus:

Si nu-i bine sa ajungem sa ne certam caci altfel... va da faliment caru cu bere!

:hammer: Domnu' Toni, n-ai scris corect si pe intelesu' tuturor!
Toti stie ca corect sa scrie: Caru cu :-D :-D :-o
Puschea pe limba cu falimentu'! Vrei sa mor de sete?

#38 Useril este offline   oleg 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 74
  • Inregistrat: 12-January 05

  Postat 24 February 2005 - 03:31 PM

ce sa va zic dragii mei frati, tema e destul de dureroasa, am inceput sa citesc acest topic lung( da doamne sa fie si acele despre avioane si tehnici asa de lungi) si vroiam sa ajung cit mai rapid la capatul lui ca sa ma exprim si eu.

Eu cred ca ar fi foarte bine de folosit termeni in romana si nu romanizati cum poarta titlui acestui topic, sunt sigur ca limba romana ii poseda , e mai mare problema ca noi nu o cunoastem si incercam sa ne gasim scuze pentru aceasta zicind ca in acest domeniu romina cedeaza.

Eu cred necesar crearea unui dictionar tematic pe acest forum unde vor fi diverse traduceri, explicari la cuvintele din modelism.

ps: imi pare bine ca voi luptati pentru limba romana pe forumuri dar nu pe strazile oraselor

#39 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

  Postat 24 February 2005 - 06:43 PM

Nu e rea de loc ideea lui Oleg de "glosar de termeni" pe tema modelistica.
Site-ul RHC are un Vademecum pe tema asta:
http://www.rhc.ro/vademecum/index.php

#40 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 24 February 2005 - 11:31 PM

E chiar o idee buna... Dar cine-l scrie? :-D

O sa fac un topic aici in discutii libere, pe tema asta. Mai multe detalii acolo.

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi