Forum Machete,Modelism,Hobby: Magazine online Romania? - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Magazine online Romania?

#1 Useril este offline   Fenomers 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 591
  • Inregistrat: 01-February 09
  • Location:Bucuresti

Postat 20 February 2020 - 11:49 AM

Mi se pare mie sau multe nu mai exista sau sunt in lichidare? Stocuri mici, aproape fara produse, mai vad doar un magazin online care pare "alive and somehow kicking"...

Imi scapa mie ceva?

#2 Useril este offline   deltadagger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 479
  • Inregistrat: 21-November 09
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie

Postat 20 February 2020 - 01:15 PM

Posibil ca stocurile sa fie reinnoite in functie de vanzari,cand oferta este mai mare decat cererea nu cred ca este bine.Si concurenta site-urilor de afara,zic si eu.

#3 Useril este offline   dangrig 

  • Nou venit
  • Grup: New Users
  • Postari: 3
  • Inregistrat: 23-February 19
  • Location:Bucuresti

Postat 20 February 2020 - 07:08 PM

Nu esti singurul, asta am observat si eu.
Probabil ca pe la noi pasiunea pentru machete s-a cam stins pentru oamenii normali, ramanand doar colectionarii.
Ma uitam ca si acum cu masinile 1:24 de la revista Dacia la 50lei si Aro la 100lei zac la toneta si nu le cumpara nimeni.

Macar la "kit"-uri de avioane si tancuri mai ai sansa sa gasesti in magazin destule modele. Aici in Bucuresti am reusit sa gasesc ce imi trebuia la magazinul de la Aparatorii Patriei si la celalalt de la Iancului.
Mai este magazinul de la Dristor de unde imi iau masinutele de la reviste.


Dar modele metalice de avioane ... 0 (zero)
Eu a trebuit sa imi cumpar tot din afara. (magazine / ebay)
Si este cam naspa cu schimbul valutar, comisioane, transport international.
Plus ca daca primesti ceva cu defect este nasol ... ori te resemnezi ori platesti transport pentru trimis retur.
Macar am avut noroc sa primesc toate coletele intregi.

Si la astea metalice in cererea mica se observa si in faptul ca producatorii nu scot avioane cu camuflaj / livery Romanesc. Tot speram la niste Hobby Master 1/72 MiG-23, MiG-29 sau avioane Tarom 1/200.



Chiar ma gandeam ca daca o sa vreau sa mai dau din cele metalice am 0 sanse sa vand ceva la noi iar cu ebay nu imi bat capul. Asta este.

#4 Useril este offline   Fenomers 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 591
  • Inregistrat: 01-February 09
  • Location:Bucuresti

Postat 20 February 2020 - 10:48 PM

Sunt cel putin doua magazine online de la care mai comandam acum 2-3 ani cate ceva si erau aprovizionate constant, care acum par parasite si nefunctionale.

#5 Useril este offline   deltadagger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 479
  • Inregistrat: 21-November 09
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie

Postat 21 February 2020 - 01:22 PM

Vezi postareadangrig, la 20 February 2020 - 07:08 PM, a spus:

Nu esti singurul, asta am observat si eu.
Probabil ca pe la noi pasiunea pentru machete s-a cam stins pentru oamenii normali, ramanand doar colectionarii.
Ma uitam ca si acum cu masinile 1:24 de la revista Dacia la 50lei si Aro la 100lei zac la toneta si nu le cumpara nimeni.

Macar la "kit"-uri de avioane si tancuri mai ai sansa sa gasesti in magazin destule modele. Aici in Bucuresti am reusit sa gasesc ce imi trebuia la magazinul de la Aparatorii Patriei si la celalalt de la Iancului.
Mai este magazinul de la Dristor de unde imi iau masinutele de la reviste.


Dar modele metalice de avioane ... 0 (zero)
Eu a trebuit sa imi cumpar tot din afara. (magazine / ebay)
Si este cam naspa cu schimbul valutar, comisioane, transport international.
Plus ca daca primesti ceva cu defect este nasol ... ori te resemnezi ori platesti transport pentru trimis retur.
Macar am avut noroc sa primesc toate coletele intregi.

Si la astea metalice in cererea mica se observa si in faptul ca producatorii nu scot avioane cu camuflaj / livery Romanesc. Tot speram la niste Hobby Master 1/72 MiG-23, MiG-29 sau avioane Tarom 1/200.



Chiar ma gandeam ca daca o sa vreau sa mai dau din cele metalice am 0 sanse sa vand ceva la noi iar cu ebay nu imi bat capul. Asta este.


Inclin sa cred ca oamenii inca sunt pasionati de modelism,nu doar de colectionat machete.Avand in vedere ca multi dintre noi suntem ocupati si cu alte indeletniciri,multi avem si familii,ramanem la ideea ca ne vom face timp si pentru machetele pe care le achizitionam.Dar nu prea gasim timp (vorbesc din experienta proprie) si vrem nu vrem devenim automat doar colectionari.Aici conteaza si ce buget alocam acestei pasiuni.Una este sa cumperi o macheta la doua-trei luni si alta este sa cumperi tot ce apare nou pe piata,cum am observat ca fac cei de afara.Multi cumpara si 3 sau 4 exemplare dintr-un anumit model.Asta este din ce am urmarit pe alte forumuri sau pagini dedicate modelismului,este doar parerea mea,logic ca altii nu sunt de acord cu ce spun eu.Este doar un punct de vedere personal.

#6 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2468
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 25 February 2020 - 11:07 AM

Vezi postareaFenomers, la 20 February 2020 - 10:48 PM, a spus:

Sunt cel putin doua magazine online de la care mai comandam acum 2-3 ani cate ceva si erau aprovizionate constant, care acum par parasite si nefunctionale.

Magazinele se "misca" potrivit cererii. Daca clientii sunt putini, firesc sa para parasite. Cum sa functioneze fara clienti?

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi