Forum Machete,Modelism,Hobby: Planuri Marasesti F111 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Planuri Marasesti F111 Rugaminte planuri

#1 Useril este offline   Alinn 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 128
  • Inregistrat: 12-January 10

Postat 10 April 2020 - 09:04 PM

Are cineva planurile fregatei Mar
asesti

#2 Useril este offline   177 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1416
  • Inregistrat: 24-December 10
  • Location:Drobeta Turnu Severin

Postat 11 April 2020 - 04:56 PM

Planurile fregatei MARASESTI sunt secrete.

#3 Useril este offline   Alinn 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 128
  • Inregistrat: 12-January 10

Postat 11 April 2020 - 06:53 PM

Vezi postarea177, la 11 April 2020 - 04:56 PM, a spus:

Planurile fregatei MARASESTI sunt secrete.

Aoleu,sa inteleg ca nu am nici o sansa sa gasesc ceva ?

#4 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 11 April 2020 - 07:38 PM

Vezi postareaNEBANCEAALIN, la 11 April 2020 - 06:53 PM, a spus:

Aoleu,sa inteleg ca nu am nici o sansa sa gasesc ceva ?



NU.

#5 Useril este offline   177 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1416
  • Inregistrat: 24-December 10
  • Location:Drobeta Turnu Severin

Postat 12 April 2020 - 03:16 PM

Anul trecut am avut o discutie cu mai multi istorici miltari si ofiteri in care am aratat faptul ca multi modelisti renunta sa mai construiasca machete cu subiect romanesc din cauza dificultatilor legate de obtinerea de informatii la prima mana despre subiectele respective. Mi s-a raspuns cu seninatate ca modelistii ar trebui sa faca lobby pe langa conducerea MApN pentru rezolvarea acestor chestiuni (nu a fost vorba de o rezolvare globala, ci de intocmirea unei petitii pentru fiecare nava militara, petitie care ar fi necesar sa fie analizata si, eventual, aprobata la nivel de minister). Avand in vedere faptul ca navele militare romanesti au fost proiectate acum treizeci de ani, solutia este hilara. Argumentul meu privitor la faptul ca planurile fregatelor REGELE FERDINAND si REGINA MARIA au fost publicate de britanici, a avut impact zero.

Iata cateva machete de nave romanesti la scara 1:72 la care lucrez :
NS116 (planuri publicate de rusi), DB13 (planuri publicate de nemti, lucrez la versiunea nemodernizata pentru ca modernizarea s-a facut dupa planuri romanesti care sunt secrete, desi navele au iesit din serviciu acum 20 de ani), VS1 (planuri rusesti, publicate in varianta de scan extras plan original, inclusiv sectiuni)

Imagine atasata: thumbnail7.jpgImagine atasata: thumbnail8.jpgImagine atasata: thumbnail12.jpgImagine atasata: thumbnail11.jpg

Asa cum se poate observa in filmul de mai jos, in arhiva TVR exista filme cu aspecte de la manevrele mariei romane (min. 7:57 9:39 21:50)
Adevăruri despre trecut: Culcat. Drepți! - stagiul militar obligatoriu din comunism

#6 Useril este offline   Alinn 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 128
  • Inregistrat: 12-January 10

Postat 12 April 2020 - 06:40 PM

Vezi postarea177, la 12 April 2020 - 03:16 PM, a spus:

Anul trecut am avut o discutie cu mai multi istorici miltari si ofiteri in care am aratat faptul ca multi modelisti renunta sa mai construiasca machete cu subiect romanesc din cauza dificultatilor legate de obtinerea de informatii la prima mana despre subiectele respective. Mi s-a raspuns cu seninatate ca modelistii ar trebui sa faca lobby pe langa conducerea MApN pentru rezolvarea acestor chestiuni (nu a fost vorba de o rezolvare globala, ci de intocmirea unei petitii pentru fiecare nava militara, petitie care ar fi necesar sa fie analizata si, eventual, aprobata la nivel de minister). Avand in vedere faptul ca navele militare romanesti au fost proiectate acum treizeci de ani, solutia este hilara. Argumentul meu privitor la faptul ca planurile fregatelor REGELE FERDINAND si REGINA MARIA au fost publicate de britanici, a avut impact zero.

Iata cateva machete de nave romanesti la scara 1:72 la care lucrez :
NS116 (planuri publicate de rusi), DB13 (planuri publicate de nemti, lucrez la versiunea nemodernizata pentru ca modernizarea s-a facut dupa planuri romanesti care sunt secrete, desi navele au iesit din serviciu acum 20 de ani), VS1 (planuri rusesti, publicate in varianta de scan extras plan original, inclusiv sectiuni)

Atasament thumbnail7.jpgAtasament thumbnail8.jpgAtasament thumbnail12.jpgAtasament thumbnail11.jpg

Asa cum se poate observa in filmul de mai jos, in arhiva TVR exista filme cu aspecte de la manevrele mariei romane (min. 7:57 9:39 21:50)
Adevăruri despre trecut: Culcat. Drepți! - stagiul militar obligatoriu din comunism
stiu e o prostie ,unde mai pui ca nici nu e cine stie ce tehnologie extraterestra in aceste proiecte "originale" si eu tot de pe la rusi am luat planurile navelor la care am lucrat ,in fine

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi