Forum Machete,Modelism,Hobby: Epave WW2 in romania - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Epave WW2 in romania

#1 Useril este offline   Fenomers 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 591
  • Inregistrat: 01-February 09
  • Location:Bucuresti

Postat 31 October 2022 - 11:03 AM

Sunt foarte curios, cum de la noi nu au fost gasite avioane americane si germane prin campuri si alte locuri? Daca e sa ma gandesc ar trebui sa fie prabusite zeci de B-24, P-38, FW190, BF109, chiar si IAR-80/81. Cum de sunt asa putine recuperate. Inteleg ca nu au ramas intregi, poate chiar au ars, dar am vazut in Cehia un FW190 descoperit dupa anii 2000 prin munti si cum detin o bucatica din acel avion, aluminiul pare foarte bine pastrat, chiar cu urme de vopsea originala.

Imi vine greu sa cred ca TOATE cele prabusite la noi au fost deja gasite si reciclate sau distruse. Chiar asa sa fie? Nu ar trebui sa avem aici multe epave nedescoperite inca?

#2 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 07 November 2022 - 10:49 AM

Nu stiu ce sa zic. Stiu ca de curānd, s-a gasit epava unui IAR-80/81, mai stiam de ceva resturi de B-17, undeva in Ardeal. Parerea mea e ca au fost adunate fie de "magnetii" vremii, fie de cei de pe aeroportul "ee bastina". Pai numai in raidul de la 1 august, cāte B-24 nu au fost doborāte in jurul rafinariilor si nu mai e nici o urma de ele. Poate nici nu cauta nimeni asa ceva.

#3 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 07 November 2022 - 04:10 PM

Citeaza

Pai numai in raidul de la 1 august, câte B-24 nu au fost doborâte in jurul rafinariilor si nu mai e nici o urma de ele.


:-D " Piaptanul Liberator iti face capul plin cu par " ... . era una dintre reclamele din piete la putin timp dupa raid . Apoi camasile din material de parasuta erau foarte apreciate in epoca .

Apoi au venit comunistii si " hei-rup !" > "cacaia " istoria ..

Dar acum ceva ani imi aduc aminte ca sa descoperit o epava , de Wellington , parca si fusese ceva agitatie fiindca vreau sa-l fure si sa-l vanda ... Primarul parca fusese implicat . Au aparut imagini la Tv cum l-au carabanit de-a valma int-un tractor cu remorca si vreau s-o uscheasca si reporterul dupa ei ... Nu mai stiu daca au reusit sa-l mai salveze .

Mai demult , prin anii 90 a fost descoperita o epava de Me 109 in Marea Neagra .Parca E ... . Aripile si ceva din fuselaj . Pe acesta l-am vazut si atins , Inca mai avea crucile pe aripi .Era german . Nu stiu unde e acum .

Niste bucati mult mai miici dintr-un Fw 190 erau la Muzeul Aviatiei . Ceva din motor , din trenul de aterizare , parca ...

Epava hidroavionului din Siutghiol .


O alta epava ,. Tot Constanta . Un JU 34 W , se spune . De urmarit clipul video
https://www.digi24.r...onstanta-167415

Aceasta postare a fost editata de dany: 07 November 2022 - 04:50 PM


#4 Useril este offline   bogy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1364
  • Inregistrat: 26-May 05
  • Location:Bucuresti

Postat 08 November 2022 - 08:41 AM

Salut. Imi aduc aminte de descoperirea Wellington-ului. Parca pe la Tancabesti. Autoritatile s-au prins cand trei magneti au aparut tragand ce o chestie mare, grea si ruginita. Era o...bomba. Tocmai buna de vandut la fiare vechi. Luati la bani marunti, i-au dus pe nenicii speriati la locul faptei. Abia atunci a aparut un al patrulea nenica, mult mai in varsta care si-a adus aminte ca acolo a cazut un bombardier. Pe locul ala, pe vremuri, era mlastina si magaoaia a stat ingropata bine-mersii. Sigur ca s-au mai gasit ceva bombite. Sigur domnul Antoniu stie mai multe. Din pacate, unul din modelistii care au fost prezenti la dezgroparea Wellington-ului (ma rog, ce a mai ramas din el) este decedat de ceva ani - este vorba de d-nul Moisescu.

#5 Useril este offline   Fenomers 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 591
  • Inregistrat: 01-February 09
  • Location:Bucuresti

Postat 08 November 2022 - 11:13 AM

Ma astept la cate s-au prabusit sa mai fie ascunse prin paduri, vai inaccesibile si mocirle sau lacuri. Planorul civil picat recent pe langa Poiana Brasov a fost pierdut aproape 2 ani, desi a fost cautat activ.

#6 Useril este offline   Razeer 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 546
  • Inregistrat: 04-December 07
  • Location:Bucuresti

Postat 08 November 2022 - 02:12 PM

La nivel de ,,legende,, stiu si eu cateva.....multe din zona Snagov, auzite de la varu-meu, la unele cica ar fi fost martor, habar nu am, o sa il mai interoghez punctual sa vad daca mai tine minte. Deci, un avion monomotor cazut undeva pe cursul ialomitei , s-a rupt in doua iar motorul cazuse in rau, mi-a aratat el locul prin anii 80, erau niste table pe acolo da aveam 15 ani asa ca.....al doilea monomotor cazut langa padurea mica snagov, pilotul zice-se ca ar fi strigat dupa ajutor dar fiind ,,intr-o limba straina,, nimeni nu l-a inteles . Un avion presupus Ju-87 Stuka de care citisem eu intr-o carte si el mi-a confirmat ca fusese gasit in padure de catre o patrula de militie. Iar cea care mi s-a parut mai gogonata a fost ca un scafandru care cauta niste bijuterii langa pontonul lui ceasca(don,t ask) ar fi gasit un liberator pe care ulterior varu-meu l-ar fi vazut carat pe trailer si mi-a zis ca ,,avea roata de bot,, Pe urma mai e bombardierul din lacul Comana ,care a fost documentat de dl Craciunoiu si din care s-au recuperat motoarele si ceva din fuselaj.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi