Forum Machete,Modelism,Hobby: Culoare Steyr 1500 īn armata romānă - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Culoare Steyr 1500 īn armata romānă

#1 Useril este offline   GeorgeDamian 

  • Nou venit
  • Grup: New Users
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 10-January 22

Postat 02 January 2023 - 09:03 PM

Salutări și la mulți ani!
O īntrebare: știe cineva cu ce culoare erau vopsite mașinile de teren folosite de armata romānă pe frontul de est īn al Doilea Război Mondial? Mai precis: cu ce culoare erau vopsite mașinile Steyr 1500 din dotarea armatei romāne? Rămāneau īn griul german sau era o altă culoare?

#2 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 03 January 2023 - 03:08 AM

Salut . Multumim , la fel !
Din ce stiu , de obicei ramaneau in culoarea germana , gri sau camo DAK sau galben mustar ( in functie de perioada in care au intrat in dotare ) pana la primele reparatii importante . Apoi posibil olive-ul romanesc , insa unele au avut si un camo (" de casa " ) in mai multe culori ,, in special in prima parte a campaniei , pana la Odesa . De exemplu camioanele Ford , sau Henschel - Krupp ... parca imi mai amintesc niste Horch de teren , care tractau niste tunuletze anemice ,,, etc.

Vezi camionul Ford , de dupa Merc-ul german .

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: zzzzzzzzzzzzzzzzzzzz stock-photo-german-army-supply-trucks-retreat-beside-romanian-infantry-unit-russian-front-1944-13103.jpg
  • Imagine atasata: zzzzzzzzzzzzzzzz  zzz stock-photo-german-army-supply-trucks-retreat-beside-romanian-infantry-unit-russian-front-1944-13104.jpg
  • Imagine atasata: ford rom aa camo.jpg

Aceasta postare a fost editata de dany: 03 January 2023 - 03:30 AM


#3 Useril este offline   GeorgeDamian 

  • Nou venit
  • Grup: New Users
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 10-January 22

Postat 03 January 2023 - 09:44 AM

Mulțumiri pentru lămuriri!

Vezi postareadany, la 03 January 2023 - 03:08 AM, a spus:

Salut . Multumim , la fel !
Din ce stiu , de obicei ramaneau in culoarea germana , gri sau camo DAK sau galben mustar ( in functie de perioada in care au intrat in dotare ) pana la primele reparatii importante . Apoi posibil olive-ul romanesc , insa unele au avut si un camo (" de casa " ) in mai multe culori ,, in special in prima parte a campaniei , pana la Odesa . De exemplu camioanele Ford , sau Henschel - Krupp ... parca imi mai amintesc niste Horch de teren , care tractau niste tunuletze anemice ,,, etc.

Vezi camionul Ford , de dupa Merc-ul german .


Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi