Forum Machete,Modelism,Hobby: De pe net, august 2023 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 5 Pagini +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

De pe net, august 2023

#81 Useril este offline   177 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1417
  • Inregistrat: 24-December 10
  • Location:Drobeta Turnu Severin

Postat 26 August 2023 - 12:30 PM

@bogy

De acord.
Englezii aveau probleme foarte mari cu imperiul lor urias. Nu mai aveau timp si resurse pentru balcani. Au bombardat Sofia ancretinulea. Probabil din cauza ca puteau. Iata niste poze:
Lost Bulgaria

#82 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4776
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 26 August 2023 - 01:31 PM

Citeaza

se pare ca americanii si britii nu prea aveau incotro (chit ca nea Ciorciolina nu prea-l inghitea pe Stalin) la momentul ala (1942) - aveau nevoie de sovietici si s-a vazut de ce


Bogy , nu , era invers , din ce stiu
.
Stalin avea nevoie de englezi (aliati). .Pierduse enorm si prosteste si cerea cu disperare ajutor material si deschiderea unui nou front in Europa (Franta) ,pentru a diminua presiunea germana .

Acesta era contextul , dupa reusita victorie din iarna de la Moscova .


"For the first time since June 1941, Soviet forces had stopped the Germans and driven them back. This resulted in an overconfident Stalin further expanding the offensive.[citation needed] On 5 January 1942, during a meeting in the Kremlin, Stalin announced that he was planning a general spring offensive, which would be staged simultaneously near Moscow, Leningrad, Kharkov, and the Crimea. This plan was accepted over Zhukov's objections.[103] Low Red Army reserves and Wehrmacht tactical skill led to a bloody stalemate near Rzhev, known as the "Rzhev meat grinder", and to a string of Red Army defeats, such as the Second Battle of Kharkov, the failed attempt at elimination of the Demyansk pocket, and the encirclement of General Andrey Vlasov's army in a failed attempt to lift the siege of Leningrad, and the destruction of Red Army forces in Crimea. "

Stalin la acest moment vrea sa ceara pacea nemtilor .
A cerut ajutor disperat ( cum spuneam ) aliatilor .

A urmat acea intalnire cu Churchill. Daca ai timp citeste , a fost ciudata ... cum la inceput W. a fost arogant , a vorbit prostii in camera de hotel , care avea microfoane implantate , apoi la gasit suparat pe Stalin ... erau cat pe ce sa se certe ...si pana la urma au ajuns la casa de odihna a lui Stalin si dupa ce ia cunoscut familia mai cu haleala , mai cu o poveste si foarte multa bautura au inceput sa se inteleaga .

Stalin avea mare nevoie ca aliatii sa deschida un nou front in Eu .,cum spuneau ., insa W. ia spus ca nu poate asta si ia desenat un crocodil . A zis aratand spre gura ca aceea e Franta si ca trebuie sa-i atace burta , adica Tunisia .
Cand s-au despartit Churchill era aproape groghy .
Citeste , daca ai timp , e o lectura interesanta .

#83 Useril este offline   bogy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1364
  • Inregistrat: 26-May 05
  • Location:Bucuresti

Postat 26 August 2023 - 04:01 PM

Asta da solutie pentru stalinica - sa ceara pacea nemtalailor. Da-mi si mie cartea asta, unde scrie ca stalinica avea de gand sa ceara pacea nemtalailor. Chiar m-ai facut curios. Lui Stalin nu i-a pasat nici o secunda de pierderile propriei armate (la Kursk - Prochorovka au pierit in 11 ore 80.000 de oameni). Ala a prapadit peste 20 mil oameni ca sa-i rupa pe nemtalai. Dar, repet, a faramat 80 % din forta militara a germaniei. Da, sigur ca americanii si britii au pompat arme, masini, tancuri, avioane, haleala, munitie, etc, etc dar sti cum e - ia d'aci si sa moara ai tai, nu ai mei, nu?

#84 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4776
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 26 August 2023 - 04:44 PM

Am sa caut Bogy, insa nu azi .( lipsa de timp ; altfel puneam link si vorbeam mai in detaliu)

Aceasta postare a fost editata de dany: 26 August 2023 - 04:45 PM


#85 Useril este offline   177 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1417
  • Inregistrat: 24-December 10
  • Location:Drobeta Turnu Severin

Postat 26 August 2023 - 07:14 PM

Vezi postareabogy, la 26 August 2023 - 04:01 PM, a spus:

Asta da solutie pentru stalinica - sa ceara pacea nemtalailor. Da-mi si mie cartea asta, unde scrie ca stalinica avea de gand sa ceara pacea nemtalailor. Chiar m-ai facut curios. Lui Stalin nu i-a pasat nici o secunda de pierderile propriei armate (la Kursk - Prochorovka au pierit in 11 ore 80.000 de oameni). Ala a prapadit peste 20 mil oameni ca sa-i rupa pe nemtalai. Dar, repet, a faramat 80 % din forta militara a germaniei. Da, sigur ca americanii si britii au pompat arme, masini, tancuri, avioane, haleala, munitie, etc, etc dar sti cum e - ia d'aci si sa moara ai tai, nu ai mei, nu?


Se zice ca Stalin, a facut putina depresie dupa caderea orasului Minsk. S-a retras la o vila de langa Moskova si n-a vrut sa mai auda de nimic. Au venit baietii din politburo sa se roage de el sa se intoarca.Daca Stalin renunta la putere atunci,cred ca URSS era kaput.

#86 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4776
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 27 August 2023 - 02:32 AM

Citeaza

Stalin la acest moment vrea sa ceara pacea nemtilor .

Bogy
Referitor la aceasta , uita-te putin aici , pana mai gasesc eu cate ceva .Eu gasisem in alte surse acele referiri , dar e ok si link-ul de mai jos , daca ai rabdare , fiindca e destul de lung episodul si intortocheat , dar sint cateva referinte . Ne intereseaza anii 1942





https://www.youtube....h?v=WVtT-NIq1Zg

Aceasta postare a fost editata de dany: 27 August 2023 - 03:06 AM


#87 Useril este offline   bogy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1364
  • Inregistrat: 26-May 05
  • Location:Bucuresti

Postat 27 August 2023 - 08:57 AM

Se cam confirma ce spuneam. Exista supozitia ca ar fi fost posibile negocieri separate de pace intre sovietici si nemti, supozitii generate de teama aliatilor anglo-americani ca Stalin ar putea cere o pace separata si asta pana in 42. Adica anglo-americanii traiau cu teama asta. Americanii au recurs si la un mic santaj atunci cand sovieticii au tot facut presiuni sa deschida un al doilea front (ok, deschidem un al doilea front dar atunci diminuam land-leasse - si Molotov ar fi spus - ok, uitati de al doilea front - rusii au avut nevoie de un ragaz pentru a-si muta industria dincolo de Urali si politica de land-leasse le-a dat acel ragaz). Eu nu contest disperarea lui Stalin - pana la urma isi vedea tara facuta bors (a crezut prea mult in alianta cu Germania si i-a bagat la puscarie pe toti care l-au avertizat ca Rusia va fi atacata dupa care i-a scos din puscarie - grade mari - si i-a trimis sa lupte pentru "mama Rusia") dar hai sa fim seriosi ce naiba, parca vorbim despre doua istorii paralele ori eu nu mai stiu istorie - armata germana s-a poticnit la Leningrad, a inaintat pana in suburbiile Moscovei si acolo si-au luat-o pe coaja, la Stalingrad, la Kursk, la Sevastopol, etc, etc. Din succes in succes, ce naiba!

#88 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4776
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 27 August 2023 - 09:36 AM

Citeaza

a inaintat pana in suburbiile Moscovei si acolo si-au luat-o pe coaja, la Stalingrad


Bogy dupa victoria din iarna de la Moscova pana la batalia de la Stalingrad , nemtii si-au revenit ,si i-au facut pilaf pe rusi chiar mai rau decat in campania din 41.Si doar din vina lui Stalin, desi Jukov la avertizat si sa opus .

Iti pun din nou citatul cu firul evenimentelor ( fiindca mi-e la indemana , dar poti sa selectezi fiecare citat in parte si sa-l studiezi in detaliu )


1For the first time since June 1941, Soviet forces had stopped the Germans and driven them back. This resulted in an overconfident Stalin further expanding the offensive.

2 On 5 January 1942, during a meeting in the Kremlin, Stalin announced that he was planning a general spring offensive, which would be staged simultaneously near Moscow, Leningrad, Kharkov, and the Crimea. This plan was accepted over Zhukov's objections.

3 Low Red Army reserves and Wehrmacht tactical skill led to a bloody stalemate near Rzhev, known as the "Rzhev meat grinder", and to a string of Red Army defeats, such as the Second Battle of Kharkov, the failed attempt at elimination of the Demyansk pocket, and the encirclement of General Andrey Vlasov's army in a failed attempt to lift the siege of Leningrad, and the destruction of Red Army forces in Crimea. "

Catastrofan asadar . ... si totul din vina marelui tactician Stalin .

Aceasta postare a fost editata de dany: 27 August 2023 - 09:37 AM


#89 Useril este offline   bogy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1364
  • Inregistrat: 26-May 05
  • Location:Bucuresti

Postat 27 August 2023 - 09:40 AM

Stalin nu a fost niciodată un tactician. El a pus doar presiune pe generali. Aia au fost tacticieni și nu toți.

#90 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4776
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 27 August 2023 - 09:42 AM

Citeaza

Stalin nu a fost niciodată un tactician. El a pus doar presiune pe generali. Aia au fost tacticieni și nu toți.

El si-a asumat conducerea armatei peste Juckov , pe care la dat la o parte , dupa ce acesta ia adus victoria in batalia pt Moscova ..


E si o chestie hazlie aici , fiindca in filmele care il proslaveau , Stalin joaca un rol de mare tactician , iar Juckov e inffatisat ca un fricos .

Aceasta postare a fost editata de dany: 27 August 2023 - 09:45 AM


#91 Useril este offline   177 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1417
  • Inregistrat: 24-December 10
  • Location:Drobeta Turnu Severin

Postat 27 August 2023 - 09:53 AM

Las' ca-i plin youtube de filme rusesti noi in care Stalin e o figura luminoasa. Pe neasteptate,in timp ce personajele discuta, camera pica intamplator pe portretullui Stalin de pe perete.Chestie inspirationala.

#92 Useril este offline   bogy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1364
  • Inregistrat: 26-May 05
  • Location:Bucuresti

Postat 27 August 2023 - 09:55 AM

Din ce știu eu, până la urmă Stalin i-a recunoscut meritele și l-a lăsat să-și facă treabă.

Figura aia luminoasă a omorât mai mulți ruși decât Hitler. Foarte eficient baiatu'.

Aceasta postare a fost editata de bogy: 27 August 2023 - 09:56 AM


#93 Useril este offline   177 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1417
  • Inregistrat: 24-December 10
  • Location:Drobeta Turnu Severin

Postat 28 August 2023 - 09:19 PM

Am uitat de bombardamentul sovietic asupra orasului Sulina din 25 AUGUST 1944.Mai mult de jumatate din oras a fost distrus.

#94 Useril este offline   bogy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1364
  • Inregistrat: 26-May 05
  • Location:Bucuresti

Postat 28 August 2023 - 10:56 PM

Sal. Uite de asta nu știam. Eu știam de bombardamentele din Constanta. Habar nu am cat au fost de distructive și nici cate au fost. Știu că la unul din ele a fost renumita intervenție a lui Agarici.

Arata acest topic


  • 5 Pagini +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi