Forum Machete,Modelism,Hobby: cu ce curat pensulele ? - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

cu ce curat pensulele ? solutii care dizolva voipseaua intarita

#1 Useril este offline   maddhawk 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 24
  • Inregistrat: 13-January 05

Postat 04 October 2023 - 06:22 PM

Salut,

Pe vremuri aveam o sticluta de Revell Aqua Clean (sau Color Clean?) care de fapt era Thinner pentru gama lor de acrilice. Puneam intr-un capacel, si lasam pensulele cateva minute, si toata vopseaua intarita, incepea sa se "desfaca", iesea mici particule.

Chiar daca optic pensulele erau OK, iesea destul de multa mizerie.

Acum, ca m-am apucat din nou de lucru, am ajuns la faza in care pensulele folosite mai des, deja au nevoie de o curatare, se vede ca nu mai stau asa de bine firele. Bine, sunt si sintetice, stiu, dar totusi ...


Inainte sa comand din nou acelasi lucru, ma gandeam sa intreb pe aici, voi ce folositi, ce a mai aparut, ce solutii minune sunt acum pe piata ?


Mersi

#2 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12628
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 08 October 2023 - 08:31 AM

Pe vremea cānd lucram, aveam doua solutii pentru spalat pensule, una pentru emailuri si alta pentru "acrilice". Cea pentru emailuri era un amestec de Nitrosolv (adevarat, de la Policolor, nu "tip nitrosolv"!), diluant D509 si alcool izopropilic, iar pentru acrilice un amestec de alcool izopropilic, etilic si apa distilata. Spalate imediat dupa utilizare, apoi uscate cu o cārpa curata.

#3 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 08 October 2023 - 11:22 AM

stiu ca a mai scris calin parca pe subiect.

io ce mai fac din cand in cand ... dupa curatare, le spal cu sapun lichid - it helps.

tot din cand in cand, da' mult mai rar, bag pensulele (si aerograful) la aparatul cu ultrasunete - te ingrozeshti ce iese din dansele.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi