Forum Machete,Modelism,Hobby: Muzeul Aviatiei Elene - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Muzeul Aviatiei Elene Atena 2022

#1 Useril este offline   177 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1416
  • Inregistrat: 24-December 10
  • Location:Drobeta Turnu Severin

Postat 06 October 2023 - 09:34 PM

Salut, tuturor,

In iunie 2022 am vizitat Grecia si am oprit si la muzeul aviatiei.

Vizitarea acestui muzeu este destul de dificila:

- venind pe autostrada, din directia Salonic, este necesar sa te pozitionezi din timp pe banda I ca sa poti vira la dreapta spre satul olimpic. Daca ratezi intrarea (care nu este foarte vizibila) vei fi prins in traficul spre Atena si vei pierde mult timp. Chestiunea este destul de neplacuta pentru ca muzeul este deschis doar cateva ore pe saptamana.
- muzeul este in interiorul unei unitati militare active. La poarta este o bariera pazita de militari; predai buletinul, semnezi un tabel. Se intra cu masina in interiorul unitatii. Primesti un ecuson, apoi un militar iti indica unde trebuie sa ajungi; deplasarea se face dealungul unui drum ingust asfaltat, de aproximativ 500m. Langa hangarul care a fost transformat in muzeu, te asteapta un alt militar care-ti indica un loc de parcare. Militarul respectiv te va insoti pe toata durata vizitei.
- intrarea este libera
Muzeul se afla pe un platou si consta din doua spatii expozitionale deschise separate hangar. Poti face poze, nu poti depasi marcajele.
Am observat un Ju-52 in restaurare (se vedea o parte din fuselaj iesind dintr-o hala) dar nu era intr-o zona accesibila vizitatorilor.
Va recomand sa va faceti timp pentru o vizita. Fotografiile vorbesc de la sine.

Link cu poze

#2 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 08 October 2023 - 11:05 PM

Multumim 177 pentru poze !

Aceasta postare a fost editata de dany: 08 October 2023 - 11:09 PM


Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi