Forum Machete,Modelism,Hobby: Vreau Concurs - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Vreau Concurs Posibil concurs in Ianuarie

#21 Useril este offline   OlafTheViking 

  • Olaf cel degraba de sange varsatoriu
  • Grup: Banned
  • Postari: 2460
  • Inregistrat: 02-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:figurine, diorame

Postat 14 December 2006 - 01:44 PM

AlexGiuglea, la Dec 14 2006, 09:27 AM, a spus:

sa votam democratic, printr-un poll, cine vrea concurs si cine nu.

Cine ti-a zis ca aici e democratie? Noi nu avem consiliu, nici comitet director, nici alte organisme de acest fel care sa intarzie/amane deciziile. Aici e despotism luminat, de aia si merge treaba.

Aceasta postare a fost editata de OlafTheViking: 14 December 2006 - 01:51 PM


#22 Useril este offline   bogy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1364
  • Inregistrat: 26-May 05
  • Location:Bucuresti

Postat 14 December 2006 - 01:57 PM

Ok, buun! Hai ca un arbitru l-am gasit - asta daca este de acord Radub. Oricum ar fi, e clar ca ne poate ajuta, ne poate spune ce si cum sa organizam si sa procedam.

De acord Radub?

Aceasta postare a fost editata de bogy: 14 December 2006 - 01:59 PM


#23 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 14 December 2006 - 02:26 PM

Foarte utile informatiile date de tine Radu si de retinut. Sunt de studiat si rumegat.
Acum ce sa zic? Concurs in ianuarie nu va fi. Cu tot entuziasmul si bunele intentii ale tutror celor care sustin ideea vreau sa reamintesc colegilor ca pana in ianuarie mai sunt doar doua saptamani si ca nu poate fi vorba de organizarea unui astfel de concurs in timp asa scurt nici daca ne sposorizeaza 109 cu dude :angry:
Vreau sa va reamintesc stimati colegi ca inca din primavara s-a pus in discutie revenirea pe firmament, din 2007, a "Salonului national de modelism". Manifestare concurs care pana in 1990 a incantat anual mi de vizitatori. Avem deja cativa oameni cu oarece greutate care sprijina ideea si care sunt hotarati sa mearga pana la capat. Cei din Bucuresti si-l reamintesc fara tagada pe generalul ® Ion Guzu, cel care a fost unul dintre perincipali sustinatori ai expozitiei dedicate Centenarului Traian Vuia si unul dintre sustinatorii reinvierii SNM.
Acuma, sarind peste gargara, in ianuarie poate incercam sa stabilim cat de cat un calendar al manifestarilor modelistice expozitionale pe anul 2007.
Ca regulament, sistem de jurizare, organizare pe clase, etc. este deja important ca daca se vrea concurs sa se mearga deja pe cele deja stabilite de IPMS-urile deja ezistente cu atat mai mult cu cat ... parca intr-acolo dorim sa ne indreptam chiar daca mergem un pic invers :angry: .
Eu zic sa ne dam putin timp noua insne sa ne ocupam de partea de organizare cat mai serios cu putinta. Sa avem timp sa gasim si sa ne adaptam unui regulament care sa ne foloseasca permanent nu doar ocazional si pe care sa-l stapanim toti, sa gasim un spatiu adecvat unei astfel de manifestari, sa putem da macar cu cateva luni inainte data inceperii concursului pentru ca cei ce doresc sa participe in concurs sa se poata pregati atat de bine cat poate si stie fiecare.
Bafta!

PS Poate pe 6 ianuarie ne intalnim mai multi cu Radu sa discutam putin mai aprofundat problema regulamentului, intrebari, etc (fara / ;-) )

#24 Useril este offline   marhaba 

  • Membru senior
  • Grup: Banned
  • Postari: 1329
  • Inregistrat: 30-November 04

Postat 14 December 2006 - 03:55 PM

Eu zic ca poate iesi un lucru bun si interesant. Dar in nici un caz in ianuarie. Bine rumegat si organizat, nu vad de ce sa nu iasa o treaba buna. Asta se va vedea in timp. Si dupa cum se vede, de informatii nu ducem lipsa. Ramine sa fie si cine sa se implice.

#25 Useril este offline   AlexGiuglea 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 419
  • Inregistrat: 29-April 06

  Postat 14 December 2006 - 06:47 PM

AlexGiuglea, la Dec 14 2006, 09:37 AM, a spus:

In caz ca poll-ul va disparea din "Ultimele Discutii", de pe pagina principala, il puteti gasi in "Evenimente si Expozitii", sub numele de "Concurs de machete".
Si data de ianuarie nu a fost inca stabilita. ;-) Ma grabisesi putin. :-)

Intr-adevar, pana in ianuarie, timpul este cam scurt. Competitorii trebuie sa aiba un oarecare timp sa se pregateasca de concurs. Oricum, repet, ideea concursului este minunata. :angry:

Apropo, radub, ceea ce nu am inteles prea clar este daca se puncteaza imbatranirea unei machete, sau daca o macheta curata, fara uzura, este depunctata sau dezavantajata fata de una uzata. :roll:

Multumim, radub, pentru informatiile oferite ! :angry:

#26 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 14 December 2006 - 07:21 PM

AlexGiuglea, la Dec 14 2006, 05:47 PM, a spus:

Apropo, radub, ceea ce nu am inteles prea clar este daca se puncteaza imbatranirea unei machete, sau daca o macheta curata, fara uzura, este depunctata sau dezavantajata fata de una uzata. :roll:

AlexGiuglea,
Imbatranirea unei machete intra la categoria vopsire-finisare.
Asa cum mai spus, la evaluare nu se ia in considerare acuratetea lucrarii ci caliatea lucrarii.
Cu alte cuvinte, un arbitru evalueaza numai "tehnica", "indemanarea" sau "talentul" nu acuratetea.

Atunci cand un machetist considera ca o macheta poate fi interpretata ca find "prost lucrata" sau ca acuratetetea ori starea de imbatranire a unei machete ar putea fi pusa la indoiala, machetistul poate furniza date, poze, texte, etc. care dovedesc ca subiectul original avea acele "bube"
De exemplu, unele vehicole militare erau camuflate de iarna cu o matura scufundata in var, ceea ce pe o macheta poate apare ca "lucru facut de mantuiala" - acest lucru trebuie sa ii fie aratat unui arbitru, machetistul nu poate avea pretentia ca arbitrul sa stie totul despre orice.

Radu

#27 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 14 December 2006 - 09:22 PM

Pentru inceput dati-mi voie sa citez titlul albumuluii de caricaturi semnat Mihai Stanecu: Acum nu e momentul...
Cata idea a mai fost pe tapet, nu e proasta, dar .....
Cartula are dreptate, un consurs ce se vrea serios, nu se face de azi pe miine.
Informatiile lui Radub sunt intradevar pertinete, chiar daca nu sunt de acord in unele privinte. Deocamdata nu intru in detalii.
Excelente si complecatrile lui Crios. Da, un concurs ar fi util, dar mai pe la toamna, anul viitor eventual. Un concurs la care sa participe numai bucuresteni nu ar fi corect. Deci trebuie gindit si acest aspect (cazare, transport, haleala, etc)
Ca un antrenament, simbata puteti organiza un concurs ad-hoc . Poate asa o sa va dati seama de complicatii si ...urmari :angry:

#28 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 14 December 2006 - 09:43 PM

Z-mare, la Dec 14 2006, 08:22 PM, a spus:

Informatiile lui Radub sunt intradevar pertinete, chiar daca nu sunt de acord in unele privinte.

Z-mare,
Sa stii ca ma asteptam... nemesisul meu... :angry:
Nu da Domnu' sa ziu eu ceva si tu sa zici "da, asa e" sau macar, "e posibil sa fie asa" :angry:
Radu

#29 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 14 December 2006 - 10:05 PM

Aoleu, rau am am ajuns. :angry: :angry:. O sa-l intrec pe Gica-contra! ;-) :-)

#30 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 14 December 2006 - 10:25 PM

Z-mare,
vezi PM
Radu

#31 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 14 December 2006 - 11:08 PM

Referitor la "nu e momentul"...
Eh, experienta ultimilor ani ne-a aratat ca a cam venit si momentul pentru asa ceva. Pentru cine doreste, evident...

Macar ca experienta inedita, daca nu altceva...

#32 Useril este offline   AlexGiuglea 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 419
  • Inregistrat: 29-April 06

  Postat 14 December 2006 - 11:33 PM

Pana la urma, odata s-odata tot trebuie sa organizam asa ceva. Adica de ce nu? Ce se poate intampla?

Aceasta postare a fost editata de AlexGiuglea: 14 December 2006 - 11:34 PM


#33 Useril este offline   AlexGiuglea 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 419
  • Inregistrat: 29-April 06

  Postat 14 December 2006 - 11:43 PM

Pana acum, rezultatul poll-ului arata in felul urmator:
-proconcurs : 19
-contraconcurs : 3

#34 Useril este offline   Cata 

  • Simplul 'eu'
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 03-April 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:In secial 1/72.

Postat 15 December 2006 - 12:04 AM

Dragilor, este 23.26 pm si Poll-ul arata cam asa: 19 Da 3 Nu, si sunt sigur ca cei trei au zis nu pentru ca au vazut Ianuarie, asta a fost o gresala a celui care a facut poll-ul, dar bine ca l-a facut cineva.. ( Sa traiesti Alex).
In alta ordine de idei imi este foarte greu sa raspund la toata lumea deoarece nu sunt prea bine, dar am sa scriu totusi pentru cativa:
1. dupa intrebarea mea cu ianuarie era totusi " ?" la sfarsit
2. am spus ca nu am vazut nici un concurs de machete in viata mea de cat pe net si Gabi tu vrei sa-l organizez eu? Daca tu vrei asa, asa va fii ( intadevar ai adpotat aceeasi tactica ca si a mea: cine vine cu o idee sa o puna im practica, "vezi treaba cu poll-ul lui Alex" stiam ca pot sa mi-o iau si era un risc calculat; deci o sa ma implic! Exact cum tu o faci pe acest forum, dar poate ca eu nu voi fii la fel de ingaduitor cu toata lumea...
3. multumesc celor care au vorbit pozitiv despre acest concurs si e clar ca se poate face; " ca a mai fost ideea pe tapet" si nu s-a facut nimic, nu ne incalzeste!
4. pe 6 ianuarie RADUB se va intalnii cu reprezentantii celor care vor sa faca, fie ca vrea fie ca nu vrea, noi am aflat ca vine in Bucuresti si nu va scapa!
5. Deja s-au conturat foarte multe reguli prin bunavointa celor care sustin acest proiect, sambata le scot la imprimata si le vom discuta!
6. Eu nu m-am gandit la un concurs asa de riguros, ci mai de graba la unul lejer, fara cazare, mancare, etc, la unul care sa creeze un precedent si dupa care vor urma din ce in ce mai multe si mai serioase...
7. Majoritetea celor ceare au sustinut aceasta idee sunt clar cei tineri care nu au avut concursuri la Casa Pionierului, etc, fata de ceilalti care deja sunt harsiti in asemenea competitii si nu mai au chef de asa ceva, cei din urma ar trebuii sa fie juriu!
8. Va rog in continuare cine stie cu ce se manianca un concurs de acest fel sa scrie si sa ajute! Acest concurs dupa cum spune publicul din gasca CARTULA.NET se va face.
9. Gabi hai sa facem noi o tema: "Orci luptandu-se " ( Olaf site de ce!) si sa le dam 10 luni concurentilor sa se pregateasca si sa-i votam pe net pe cei mai si mai dintre orcii realizatii: O sa avem 3 concurenti!! Ideea aste ca nu poti sa-i faci pe unii sau pe altii sa joace dupa o tema, pentru ca unii sunt f.buni la: aviane 1/48, afv 1/72, nave 1/350, etc nu va juca nimeni dupa o tema impusa pentru ca majoritatea nu va place acea tema!! :angry:
10. Hai sa votam pe net ;-) :-) :lol: , Hai sa o facem toti virtual, prin posta, anonimi, :-o :lol: :lol: . NU FRATE! :hammer: Mie imi place sa il vad eu in fata pe ala care are de zis ceva si pe ala care a realizat ceva, vreau eu sa-l felicit si el sa ma injure daca asa crede de cuviinta si astfel nimeni nu va purta fica pe nimeni! Totul pe fata!
11. Scuzati geselile de ortografie si monologul interminabil!
12. Sambata se va discuta clar: cine vrea si cine nu si poate se va decide sa fie un concurs numai pentru Bucuresti! Cum am spus poate eu nu sunt asa tolerant ca si Gabi, dar si voi aveti un cuvant mare de spus!
Si daca veti decide NU! Majoritatea a decis ca DA! Asa ca acest concurs va exista in 2007 nu mai zic Ianuarie ca iar imi sariti in cap! :angry:

#35 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 15 December 2006 - 12:30 AM

Ar fi interesant sa se miste ceva pana la final, cu chestia asta, nu sa moara usor-usor cum s-a mai intamplat...

Referitor la concurs si organizare, n-am zis ca vreau sa-l organizezi tu, da' sa zicem ca am alergie la stilul 'io am venit cu ideea, faceti voi, eu sunt cu mapa' :angry: Foarte fain ca esti dispus sa si stai in spatele ideii pana la capat.

In fine, mai bine vorbim sambata, ca n-are rost sa ne straduim sa fim clari pe forum in scris, e mai simpla o discutie in persoana.

DAR. Daca vrei sa fie toate chestiile pe fata, ne zic si noua cine te-a suparat de-ti veni ideea asta? :angry:

#36 Useril este offline   Cata 

  • Simplul 'eu'
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 03-April 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:In secial 1/72.

Postat 15 December 2006 - 12:39 AM

Nu m-a suparat nimeni, deocamdata! :lol: Dar m-ati avertizat ca o sa fie uniiiii care si care.... asa ca: e mai bine sa fim prevazatori :-)
Sambata e cel mai bine sa discutam incet in liniste, :angry: :angry: ;-) ca in scris e cam greu si intradevar nici mie nu imi place treaba cu mapa, asa ca voi sta in fata-spate pana la capat si daca va fii sa moara tot eu voi venii si voi spune tare: A MURIT FRATILOR!!! NU SE FACE PENTRU CA....
In schimb sunt sigur ca pana sambatata vom mai auzii si mai multe pareri! Deci HAI BAIETIII !!!

#37 Useril este offline   AlexGiuglea 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 419
  • Inregistrat: 29-April 06

  Postat 15 December 2006 - 08:24 AM

Daca este asa, atunci poate sambata o sa stau si eu ceva mai mult :angry: .
Sper sa fiu si eu acolo cat de putin de ajutor... ;-) ...poate imi mai vin idei... :angry:

Aceasta postare a fost editata de AlexGiuglea: 15 December 2006 - 08:27 AM


Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi