Forum Machete,Modelism,Hobby: X-35B JSF 1/144 Revell - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

X-35B JSF 1/144 Revell

#1 Useril este offline   ikarus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 299
  • Inregistrat: 05-December 06

Postat 20 December 2006 - 12:24 PM

Din nou va infetez cu machetele mele (sper ca nu infecte)

Este o macheta indragita de mine,destul de mica dar ushor de facut...
Decaluri perfecte, plasticul perfect (fara indoituri si bavuri etc) cockpit-ul foarte detaliat
si cu linii de panouri foarte bune

Am terminat-o in aprox 4 zile (cam 3-4 ore de munca in fiecare zi) shiii :-S sper sa va placa !!!

Nu am dat cu liniutzele de panou pe deasupra ca (zic eu) e "nou".... numai pe burta am tras liniile


P.S. hahahaa.... scuze pt exprimare :whistle:




Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

#2 Useril este offline   Alecu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 216
  • Inregistrat: 31-August 06

Postat 20 December 2006 - 05:49 PM

Super frate.... zi-mi si mie pls cum naiba dilezi vopseaua aia si cum o aplici de iti ies atat de perfecti liniile alea de panouri; eu vopsesc tot cu pensula (obligat-fortat ca nu am aerograf) dar nu imi ies asa de bine (ca dovada recentul dezastru cu MiG-ul 21; oricum am sters vopseaua si ma pregatesc sa aplic din nou). Ce raport pastrezi intre vopsea si diluant ? Ce diluant folosesti, special de machete (din acela D502 sau cum Doamne iarta-ma s-o numi?) sau diluant normal de vopsea ?

Bafta cu machetele si sper sa ni le prezint pe toate (insotite de tehnica aia de care te tot bat la cap) :whistle:

#3 Useril este offline   ikarus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 299
  • Inregistrat: 05-December 06

Postat 22 December 2006 - 12:30 PM

uhm.... nu iau nici un raport ... ca doar nu stau cu pipeta sa masor la cate picaturi de vopsea, pun diluant :roll:
pur si simplu dupa simtz!


PS: vad ca numa tie iti place macheta :(

Aceasta postare a fost editata de ikarus: 22 December 2006 - 12:31 PM


#4 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 22 December 2006 - 10:36 PM

Ikarus , draga, nu dezarma daca nu primesti prompt opiniile noastre . In ceea ce ma priveste ,eu "simpt" cu "mai putini Km/h" decit tine , (deh sti tu ..."virsta",adica ww2 ,ww1,...)si de aceea ,desi imi place mult ce vad,nu intotdeauna ma pot pronunta obiectiv si in cunostinta de cauza vizavi de subiectele cu tematica moderna.Imi place foarte mult cum utilizezi culoarea ( tocmai pt ca si eu vopsesc cu pensula ) .Stiu cita finete spontaneitate exercitiu si siguranta iti trebuie pentru a ajunge la rezultatele cu care ne incinti ,de cite ori postezi cite un subiect.Spune-mi ,Ikarus ,ce folosesti pentru a scoate in evidenta gravura(panourile)?. Ai incercat cu vopsele de ulei de pictura? Apropos de kit , stiu de mai demult proiectul asta , dar m-a impresionat mai mult ,un prototip virtual a acestui avion , fara profundoare ,iesind mai mult in evideta forma stealth si efuzorul .Ceea ce nu-mi prea place in schimb la aparatele americane moderne de lupta este monotonia si standardizarea (desigur din motive evidente) vopsirii.Daca te intereseaza ciudateniile din punctul asta de vedere si doresti sa faci un soi de "privire in viitor " , cauta in topicul "de pe net",o postare interesanta referitoare la camuflajele facute cu ajutorul computerului .

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi