Forum Machete,Modelism,Hobby: Intalnirea lunii IANUARIE - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 12 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Intalnirea lunii IANUARIE MAv

#21 Userul este online   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 23 December 2006 - 11:13 AM

OK, eu nu vreau sa impun mimic nimanui, voi alegeti, e clubul vostru.
Uite cateva idei ale altora - luati fiecare link domol si uitati-va la altii cum si-au facut sigla
http://scalemodel.net/scripts/asp/catresul...t/Model%20Clubs
http://www.scalemode...x.com/clubs.htm
Ca o parere pur personala, idea lui Wurger cu avionul lui Coanda e buna (dar unii poate se vor simti "lasati pe afara"). Wurger, la tancuri ai uitat Mareshalul. :whistle:
Radu

#22 Useril este offline   AlexPl 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 768
  • Inregistrat: 30-November 04
  • Location:Leiden, Olanda

Postat 23 December 2006 - 11:11 PM

Si eu ma gandisem cam la aceeasi idee ca a lui Wurger.
Insa aveam in vedere avionul lui Vuia. Imaginea folosita pentru primul afis al expozitiei de la Muzeul Militar cred ca este foarte potrivita. Cu modificari minime s-ar potrivi foarte bine la o sigla.
Chiar daca nu include decat un avion, eu cred ca este foarte reprezentativa pentru clubul nostru. Reprezinta imaginea primei expozitii oficiale realizata de cand activam pe acest site. Si cred ca aceasta expozitie a fost unul din primii pasi pe drumul greu care se va finaliza cu infiintarea oficiala a clubului si poate cu afilierea la IPMS :angry:

PS Poate ca ar trebui sa colectam cateva idei pe care mai apoi sa le punem intr-un poll si sa vedem ce iese :hammer: :-o

#23 Useril este offline   andi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 148
  • Inregistrat: 21-March 06
  • Location:Bucuresti

Postat 24 December 2006 - 12:59 AM

Nu cred ca e cazul ca cineva sa simta "lasat pe afara" cum spunea radub. Nu e cazul sa se supere cineva daca punem un avion si nu un tanc, daca-i un vapor sa orice altceva din domeniu.
Ideea principala este sa fie ceva reprezentativ pentru noi, ca obiect de activitate si daca s-o putea ceva reprezentativ pentru romani, cu atat mai bine (desi nu este obligatoriu, asa cum am vazut la altii).
Si, asa cum s-a mai spus, ideea e ca aceasta sigla sa fie suficient de simpla si de sugestiva astfel incat sa poata fi "citita" si la dimensiuni mici.
Am facut machetare de logo-uri pentru care caietul de sarcini specifica asemenea lucruri: deci sa fie vizibila atat la scara mare cat si la dimensiuni de 1.5/1.5cm (de ex.) pentru headere sau foot-ere.
Personal, cred ca ar putea sa fie ceva stilizat (poate chiar o emblema cunoscuta sau vreo mascota de avion sau tanc, de ce nu) sau poate ceva gen "desen naiv". Detaliile oricum nu s-ar vedea la scara mica.

Aceasta postare a fost editata de andi: 24 December 2006 - 01:00 AM


#24 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 24 December 2006 - 02:02 AM

E,........ ceva cam cum e a brazilienilor din link-ul dat de Radub.
Un "Coanda" care zboara peste o Europa, ca tot e anul in care intram oficial. Si francezii isi vor putea inchipui ca avionul e plin cu romani care se duc la paris sa toceasca luvru si scarile de la Tour Eifel.

Optasem pentru Coanda pt ca are forma mai inteligibila (e mai suplu si mai lung) si nu are sarme si bete si conducte si tevi. Automobilul zburator al lui Vuia vazut dintr-un semiprofil si (in mic) fara matzaraie nu prea se mai intelege ce e de fapt.
Dar pana la urma s-ar putea pune si Vuia foarte bine. Totusi sa nu devenim stereotipi - avem de unde alege

Chestia cu Mareshalul mi-a scapat. Multumesc Radub de ghiont. Cred totusi ca silueta belicoasa a vanatorului de tancuri e mai greu digerabila. In fond pasiunea noastra a tuturor sper, nu e razboiul ci relaxarea (profesionista :angry: ) prin machetism. Deci: creativitate, minutzie, poate chiar spirit artistic...In asa fel incat sa cream lucruri frumoase care sa fie admirate...Intamplator majoritatea sunt militare (si unele chiar naziste sau staliniste). Dar noi suntem pasnici si la intalniri mai degraba molfaim niste cozonac decat sa ne impungem cu baionetele intre noi.

#25 Useril este offline   MiG 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 827
  • Inregistrat: 19-January 05

Postat 24 December 2006 - 08:31 AM

Ca parere personala, mi se pare foarte buna ideea lui Wurger. Avionul lui Coanda are o forma foarte caracteristica, stilizata si chiar avangardista care il face perfect pentru o sigla/stampila.

#26 Userul este online   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 24 December 2006 - 01:42 PM

Dany, iteresante acele sumboluri dar...sunt prea ermetice! :angry: Prea seamna a masonerie si nu e cazul! :-o :-o
Ar trebui o chestie simpla si reprezentativa. Nu ma intrebati ce ca ...nu stiu! :-o. Nici nu e obligatoriu sa fie ceva din modelism. Uitativa la simolurile diverselor firme, nu prea au deaface cu ceea ce fabrica, dar iti ramin intiparite in minte.
Apropo, uitati-va la sigla domnului Pavel!

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 24 December 2006 - 01:43 PM


#27 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4775
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 24 December 2006 - 08:05 PM

Da, Z, si eu am incercat cumva sa scap de sigla domnului Pavel , care mi se pare aproape perfecta ...

#28 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4775
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 24 December 2006 - 08:23 PM

Si apropo de "masonei" ,uitata-te numai cite "pasarele",dragoni, trompete, compase,culori,etc.Nu am vreo "treaba"cu dinsii , dar trebuie sa recunosc ca respectabilii "donmii ceia" chiar se pricep sa "inchege idei" intr-un simbol "palpabil".

#29 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4775
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 24 December 2006 - 08:54 PM

Oare ,n-am putea sa luam litera M ,sa-i dam o "cautatura""avionica" sau "avintata"si sa o asezam pe un stativ ,sau o rama...?

#30 Useril este offline   andi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 148
  • Inregistrat: 21-March 06
  • Location:Bucuresti

Postat 24 December 2006 - 11:56 PM

dany, la Dec 24 2006, 08:05 PM, a spus:

Da, Z, si eu am incercat cumva sa scap de sigla domnului Pavel , care mi se pare aproape perfecta ...

Hmmm, s-ar putea sa cautam ceva care se afla deja in ograda noastra..... :angry:

#31 Useril este offline   danusmaximus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 3289
  • Inregistrat: 01-September 06

Postat 27 December 2006 - 08:41 PM

Baieti, ceasul ticaie,si nu in favoarea noastra! Acum au trecut sarmalele,v-ati hotarit asupra emblemei pt CLUBUL DE MODELISM-BUCURESTI ?Pt ca trebuie facuta.Altminteri, vreau sa va anunt ca pe 20 ianuarie,la intilnire,vom dona muzeului prima macheta pentru noua sala,pentru a fi introdusa in patrimoniu.Cu ajutorul lui Lucian Milo si a lui Alex,si cu speranta ca nu v-a interveni ceva,sper sa punem prima caramida pt o colectie deosebita a MUZEULUI AVIATIEI.Macheta este un MIG 21 MF scara 1/32 si va fi vopsit in culori rominesti.Astept sugestii si solutii pt ce ar trebui sa cuprinda aceasta colectie, cu precizarea ca ma angajez sa furnizez orice kit, iar voi sa le faceti,de preferinta la scara 1/32 sau 1/48,pentru a face din acea sala,cea mai frumoasa expozitie permanenta care a existat vreodata la noi in tara.Repet inca o data,expozitia trebuie sa cuprinda cele MAI FRUMOASE MACHETE, si mai corecte, pe care mainile voastre le-au facut vreodata.Altfel, la intilnire v-om face o masa si mai mare,pentru ca sint mai multi baieti nascuti in ianuarie, asa ca unde's 3,4,5,...puterea creste.SA TRAITI BINE,asa cum vreti voi, nu cum vor altii!!!

#32 Useril este offline   alexie 

  • Membru senior
  • Grup: Validating
  • Postari: 1701
  • Inregistrat: 04-December 04

  Postat 28 December 2006 - 01:47 PM

Eu m-am hotarat!

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: col.JPG


#33 Useril este offline   OlafTheViking 

  • Olaf cel degraba de sange varsatoriu
  • Grup: Banned
  • Postari: 2460
  • Inregistrat: 02-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:figurine, diorame

Postat 28 December 2006 - 02:22 PM

Sigla de la poarta asta e:

Imagini atasate

  • Imagine atasata: post-15-1167308526.jpg


#34 Useril este offline   GRIZZLEA 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1496
  • Inregistrat: 02-August 05
  • Location:Bucuresti
  • Interests:The One True Scale.
    Scara 1:48.

Postat 28 December 2006 - 02:25 PM

Citeaza

Sigla de la poarta asta e:


Subscriu la zicerea lui Olaf... daca ar fi sa-mi dau si io cu presupusul...

#35 Useril este offline   FlyBoy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1937
  • Inregistrat: 24-February 06
  • Location:Bucuresti

Postat 28 December 2006 - 04:06 PM

Nu v-ati gandit ca ideea lui Calin era totusi buna :
ARMS - Asociatia Romana de Modelism (Machetism) Static???

Intrebam si eu ... :angry:

#36 Useril este offline   OlafTheViking 

  • Olaf cel degraba de sange varsatoriu
  • Grup: Banned
  • Postari: 2460
  • Inregistrat: 02-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:figurine, diorame

Postat 28 December 2006 - 04:39 PM

Sunt lucruri complet diferite. Cartula.net e locul unde se intalnesc virtual machetistii si mai nou, se vor intalni si fizic la MA.
Asociatia e cu totul alta poveste.

#37 Useril este offline   FlyBoy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1937
  • Inregistrat: 24-February 06
  • Location:Bucuresti

Postat 28 December 2006 - 05:01 PM

Din cele ce a enuntat danusmaximus eu am inteles altceva...nu ma refeream de nici-o culoare la "cartula.net", care bineinteles ca nu e treaba mea sa decid sau sa sugerez cum va ramane afisat...perfect OK!!!

eu ma refeream la ceea ce spunea Dan si daca el se refera la Cartula.net. jos palaria nu am treaba...daca in schimb vrea altceva, uite si o sugestie

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Sigla_test_1.jpg


#38 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4775
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 28 December 2006 - 05:34 PM

Colibri-ul mi se pare o idee foarte buna ,dar parca mai trebuie lucrat putin la forma si poate trebuie reprezentat putin mai sec ( fara scrisul acela ce imi aduce aminte scrisorelele de 8 mai ).Eu propun sa pastram caracterele oficiale (pe care le putem modifica doar modul de prezentare {vezi scris cu aerograf,pensula ,etc}). Pt o forma de colibri ,eu zic sa cautam pe net. si apoi sa-l stilizam in programele de grafica (cine detine).Dupa ce avem o forma si un scris ce ne convine majoritatii ,vedem cum le dispunem.Poate ideea cu ARMS este buna pentru ca v-a scuti pe multi mai tirziu de modificari de ordin interior si v-a fi si un catalizator pentru cei ce v-or urma . Altfel riscam o gramada de partide , partidulete ,asociatii , care pina la urma tot v-or tinde sa se adune laolalta . E un fel de invirteala in jurul degetului.

#39 Useril este offline   danusmaximus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 3289
  • Inregistrat: 01-September 06

Postat 28 December 2006 - 05:34 PM

Baieti, nu putem pune la poarta muzeului sigla site-ului.Trebuie ca titulatura pe care o vom folosi sa arate ca sintem o comunitate non profit.Flyboy, esti pe drumul cel bun,numai ca trebuie sa inlocuiesti "ASOCIATIE" cu "CLUBUL" pt ca nu putem spune ca ,in tara, sint si alte cluburi,si formam o asociatie la nivel national.Astept sa mai dati exemple de placute, dupa care ,pina pe 10 ianuarie, o alegem pe cea mai buna, urmind ca pina in 20, sa o pot da in lucru la o firma specializata,sau daca stiti voi ,la ce firma vreti.

#40 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4775
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 28 December 2006 - 06:56 PM

Mai "serveste" cineva COLIBRI? Daca nu e prea uzitat acest simbol , mi se pare reprezentativ...

Arata acest topic


  • 12 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi