Forum Machete,Modelism,Hobby: Pentru neinitiati. - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Pentru neinitiati.

#1 Useril este offline   Razen 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 23
  • Inregistrat: 28-January 07

  Postat 28 January 2007 - 10:22 PM

In primul rand imi cer scuze daca am pus topicul la sectiunea gresita, m-am gandit ca la "Tehnici" se discuta despre anumite moduri de realizare a unor operatii ce tin de realizarea machetelor pe cand eu am nevoie de un tutorial in toata regula. Daca totusi este cazul, va rog, nu ezitati sa il mutati la sectiunea potrivita.

Versiunea scurta: nu am niciun fel de talent in ceea ce priveste artele plastice, nicun fel de experienta cand e vorba de machete, nu am intalnit pe nimeni care sa faca asa ceva, imi e greu sa lucrez cu obiecte mici (e incomod si imi pierd rabdarea) si totusi vreau sa incerc sa fac o macheta a unui avion.

Versiunea lunga:
1) Lipsa mea de experienta:
-nu stiu cum se vopseste o macheta (am inteles ca in general se foloseste un aerograf, nu am unul si ideea de a cumpara unul nu imi surade, cel putin nu momentan). Sper totusi ca exista si alte metode de a vopsi o macheta.
-nu stiu cum se realizeaza o macheta (cam grav), singura data cand am vazut asa ceva "pe viu" eram la un muzeu, cu multi ani in urma iar respectivul obiect se afla intr-o vitrina. Sunt totsui dornic sa incerc.
-nu stiu ce instrumente imi sunt necesare. O lista cu uneltele de baza si materialele aditionale (lipici, vopsele) ar fi binevenita.
-nu stiu ce kituri sunt bune (se intelege ca posibilitatea de a aduce modificari kitului nu imi surade), nu stiu de unde sa achizitionez un kit si nu doresc un kit foarte scump.
-cred ca e evident ca fiind spuse cele de mai sus notiunea de "acuratete" isi pierde din importanta; sigur, nu am de gand sa pun insemne germane pe un Spitfire dar autenticitatea inmatricularii si detaliile minore cad pe un plan secund.
2) Ce imi propun:
Nu m-am decis ce fel de avion vreau sa realizez si sincer nu conteaza prea mult. Prima data as vrea doar sa incerc, sa vad cum iese. Stiu totusi ca vreau un avion de vanatoare din Primul sau Al Doilea Razboi Mondial (desi, cel putin din punctul de vedere al unui neinitiat ca mine, pare mai usoara realizarea unui avion modern). Preferabil german (poate un BF-109 cu decaluri romanesti) sau american (un Corsair sau un Hellcat). De asemenea dupa ce am vazut pe forum si o diorama al carui realizator avea scrupule artistice am luat in considerare si varianta unui Yak-52 (daca razboi nu e, macar elice sa fie).
Sper sa primesc ajutor atat in alegerea modelului cat si a scarii (probabil 1:72, pesupun ca 1:32 e mai usor de realizat dar mai scump, din cauza dimensiunilor?).
3) Finante:
Ideea e ca fiind vorba de o incercare am nevoie si de un cost estimativ, (deh, "renumeratie mica, dupa buget"). Stiu ca cer cam mult dar daca cineva mi-ar oferi detalii despre costul fiecarei variante mentionata mai sus ar fi ideal (pret kit + pret vopsele + alte costuri).
De asemenea as dori sugestii in ceea ce priveste locul de achizitionare al kitului; preferabil un magazin on-line (m-am uitat pe site-ul Revell dar nu stiu in cat timp ar ajunge o comanda). De exemplu voi de unde achizitionati kiturile?. De asemenea, daca stie cineva un loc in Iasi unde s-ar gasi asemenea kituri si este dispus sa impartaseasca, este rugat sa nu se abtina. :-D
4) Timpul realizarii:
Momentan ma aflu in faza de documentare, trebuie sa stiu mai intai ce voi incerca sa realizez si cat m-ar costa ca sa decid cand sa incep.
Multumesc anticipat!

#2 Useril este offline   corsar 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 467
  • Inregistrat: 07-February 05
  • Location:122123
  • Interests:club, discussion

Postat 28 January 2007 - 10:44 PM

hei Razen esti iesan de-a nostru, asta inseamna ca nu esti singur, ai de unde sa primesti o mana de ajutor, dar si o bibilioteca de sfaturi :hammer: :-D . noi cei din Iasi ne intalnim cam o data pe luna la o cafea, suc sau o bere, asa ca la prima intalnire esti invitat! Pentru o legatura cat mai buna intre noi da-mi pe PM un ID de messenger

#3 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 29 January 2007 - 10:12 AM

Razen, sa o iau se eu pe scurt:
- rabdarea a mama machetismului! :-D
Acum mai pe larg:
- nimeni nu s-a nascut modelist!
- pofta vine mincid
- incearca sa iei legatura cu baietii din Iasi, or sa te invete multe
- incearca sa citesti tot din aceasta sectiune: http://cartula.net/m...s/smartsection/ si mai ales de aici: http://cartula.net/modules/smartsection/ca...hp?categoryid=8 , chiar daca iti pune rabdarea la incercare :-D . Vei gasi raspunsuri la multe intrebari!
- kit-uri gasesti cel mai usor aici www.parcmodels.ro sau aici http://cartula.net/modules/ipboard/index.p...wtopic=757&st=0
- cind ai nelamuriri pune intrebari, dar clar si la obiect
Succes!

#4 Useril este offline   ikarus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 299
  • Inregistrat: 05-December 06

Postat 29 January 2007 - 03:42 PM

de undeva adanc din tine, este o scanteie... ( bine ca exista)

eu, cand am inceput machetele, asa multa rabdare aveam,ca lipeam doar aripile si fuselajul!
dupa aceea am inceput sa lipesc si detaliile, mai tarzu am inceput sa tai bavurile (hahahaa) .... restu, usor usor, de unde mai citea si eu, invatam cum sa fac si ce sa
fac.
Cu vopseaua, tarziu de tot, fara nici un pic de talent la pictat.

Pe scurteu nu am avut rabdare, cand am inceput!
eu iti urez succes, si sa incepi cu ceva simplu de realizat... sa-ti faci mana (cum s-ar zice)

#5 Useril este offline   yety 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 131
  • Inregistrat: 02-October 06

Postat 29 January 2007 - 04:20 PM

Salut Razen,
Si eu sunt din Iasi si daca vrei sfaturi pe viu esti invitat special la o intalnire de-a noastra.
Daca nu poti ajunge (desi noi ne intalnim sambata sau duminica ) pe mine ma gasesti ingropat in machete la magazinul " Familia " (ala cu chinezarii ) de pe Cuza-Voda in fiecare zi de dimineata pana seara eu "machetesc ".
Desi sunt nou in domeniu , iti pot arata cateva scule , vopsele , kituri ...
Pentru documentatie in domeniul avioanelor avem doua " Enciclopedii la purtator" in persoanele lui MiG si Mack , iar pentru alte sfaturi si ajutor eu si Corsar iti stam la dispozitie :lol: .
Desi sunt si eu nou in domeniu , cu asa fratiori machetisti (de pe site si din Iasi) nu ai cum sa dai gres.

#6 Useril este offline   Razen 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 23
  • Inregistrat: 28-January 07

Postat 29 January 2007 - 04:54 PM

Citeaza

hei Razen esti iesan de-a nostru

Nu-s. Nu locuiesc in Iasi dar m-am gandit ca fiind mai aproape de mine nu ar strica sa stiu un magazin.

Citeaza

- rabdarea a mama machetismului!

E si una din virtutile care se cer exersate. :lol:
Multumesc pentru link-uri imi raspund la o serie de intrebari si la "Articole" e ultimul loc in care m-as fi gandit sa caut.

M-am hotarat sa iau un kit de
BF-109E-4 la care sa folosesc decal-uri romanesti luate de pe parcmodels.ro (as fi luat kitul de acolo dar nu e in stoc). Intrebarea e: merg? Pot fi folosite impreuna (desigur, scara e aceeasi)?
A doua problema o reprezinta vopsirea. Se pot folosi vopselele acrilice (nu stiu daca cele emailate pot fi aplicate cu pensula)? Mai mult, ce vopsele imi trebuie (sunt constient ca ma cam grabesc dar as vrea sa le comand odata cu kit-ul)?

Aceasta postare a fost editata de Razen: 29 January 2007 - 04:56 PM


#7 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 30 January 2007 - 08:58 AM

Da, poti folosi acele decaluri, dar nu mai este valabila schema de vopsire din prospectul de la ICM, cu alte cuvinte trebuie sa-l vopsesti altfel. Dar asta nu e chiar asa o problema, se rezolva cu o adresa de e-mail unde pot sa-ti trimit o scanare, nu atit pentru schema de vopsire, deloc complicata de altfel, ci, mai ales, pentru a putea pune corect decalurile. Pentru vopsele (RLM 02, RLM 70, RLM 65 si RLM 04) iti recomand o comanda la www.parcmodels.ro, din seria Agama. Se poate vopsi si cu pensula, dar cu atentie, pentru a nu lasa dire. Nu uita sa speli macheta inainte de vopsire!

#8 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 30 January 2007 - 04:06 PM

Nu te gandi la eventualele critici cand faci macheta. E prea devreme.
Fa-o pentru a te relaxa si a-ti face tie placere.
Pe urma vom descoperi impreuna punctele bune si cele mai putin bune si le vei remedia la urmatorul proiect.
Curaj si relaxare !

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi