Forum Machete,Modelism,Hobby: Firigurina :) - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Firigurina :)

#41 Useril este offline   kamikaze 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 307
  • Inregistrat: 28-September 05
  • Location:Acasa
  • Interests:Prea multe... prea putin timp

Postat 31 May 2007 - 10:01 AM

Messerschmitt, la May 31 2007, 10:07 AM, a spus:

Din pacate, RIP Nea Alecu!
Am incercat sa-l vopsesc cu vopsea de piele si s-a topit. :lol:

:cry: wow.... ce surpriza, surpriza....sigur nu esti andreea marin ??!! poate poti sa-l atingi cu bagheta magica si s-apara la loc; si sa faci la fel si cu "adapostul antiatomic" ca-i pacat sa se piarda asa capodopera.... ; apropo, ce-ai mai facut pe la scoala, cum stai cu dragostea, cate beri ai mai baut...?? sunt sigur ca toti baietii de aici de-abia asteapta sa afle ultimele ispravi de-ale tale
PS : daca erai putin atent, observai ca inca de la inceputul acestui topic senzational, crios ti-a spus sa-l vopsesti cu ACRILICE tocmai ca sa nu se topeasca ; hai bafta ;-)

#42 Useril este offline   eugen 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1530
  • Inregistrat: 02-November 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie post WWII

Postat 31 May 2007 - 10:34 AM

Citeaza

ce surpriza, surpriza


Mai mult... Daca finantarea "este sublima dar lipseste cu desavarsire" de ce nu incerci sa nu distrugi (degeaba) ceea ce ai? Chiar crezi ca lumea de pe aici e chitita sa de invete numai lucruri inutile si gresite?

#43 Useril este offline   FlyBoy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1937
  • Inregistrat: 24-February 06
  • Location:Bucuresti

Postat 31 May 2007 - 11:14 AM

Deci...daca ceri sfaturi incearca sa tii seama de ele ca sa nu credem ca aparem de fraeri. Daca ai de gand sa experimentezi, nu ne mai intreba si ne prezinti numai rezultatul.

E foarte frustrant sa spui ceva la urechi inchise, sau sa spui si sa constati ca te-ai chinuit degeaba.

Apuca-te de kit-uri, lucreaza ceva sa vezi ce iti iese si "dupe" treci la scratchbuilding. Sunt pe aici foarte putini care au curajul sa incerce ce ai incercat tu. De ce oare ? Ca nu ii duce capul sau mana? Sau pentru ca deocamdata vor sa aprofundeze tehnici de baza? Cel putin asta e cazul meu!

Mai gandeste-te inainte sa actionezi, asculta sfaturile care ti se dau, nu pleca de la ideea expusa de eugen ca te ratacesti pe drum....si in general invata sa ai rabdare!!!

Hai bafta, cand ne vedem, daca ne vedem iti dau eu o bere!!! Sau un suc!! Tu alegi!!! ;-)

#44 Useril este offline   Messerschmitt 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 797
  • Inregistrat: 01-March 07

Postat 31 May 2007 - 01:37 PM

kamikaze, la May 31 2007, 10:01 AM, a spus:

sa-l vopsesti cu ACRILICE

Pai cu arilice l-am vopsit, cu Matt 35.

#45 Useril este offline   eugen 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1530
  • Inregistrat: 02-November 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie post WWII

Postat 31 May 2007 - 01:53 PM

;-) Mama ei de limba romana:
"Vopsea de piele" inseamna vopsea pentru vopsit obiecte din piele si e diferit de "vopsea de culoarea pielii". Acu' daca zici ca ai folosit vopsea acrilica ne poti spune cum "s-a topit"?

Aceasta postare a fost editata de eugen: 31 May 2007 - 01:54 PM


#46 Useril este offline   FlyBoy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1937
  • Inregistrat: 24-February 06
  • Location:Bucuresti

Postat 31 May 2007 - 02:43 PM

Ce acrilic e ala care se cheama Matt 35 ??? Ce firma, ce flacon??

La cum ai exprimat culoarea, dracu stia ce vrei sa spui ;-)

Iar daca imi spui mie MAtt 35 ma gandesc la email Revell...scurt de tot!!!

Da omule si tu mai multe detalii :-x

#47 Useril este offline   kamikaze 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 307
  • Inregistrat: 28-September 05
  • Location:Acasa
  • Interests:Prea multe... prea putin timp

Postat 31 May 2007 - 03:25 PM

:lol: ;-) :lol: :-?
Misterul se adanceste, intrebarea ramane : de ce s-a topit ? Sau te-ai jucat iar cu lb romana ( ca doar am auzit ca esti pe la olimpiade...) si cand ai zis ca s-a topit, te-ai referit poate ca a disparut....??!! :-? Amanunte...

#48 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 31 May 2007 - 06:09 PM

Misterul e cam asa: a folosit vopsea Revell 35 hautfarbe (culoarea pielii, dar piele de piele nu piele de om ;-) ) pe care probabil a diluat-o cu acetona, toluen sau nitosolv, dar pus asa, ca de la altii! Dat cu pensula, treaba s-a topit..de rusine!
Messerschmitt, toti am fost incepatori, nu-i nici un bai, dar daca ai ceva nelamuriri, daca nu stii exact cum reactioneaza ceva, intreaba sau incearca pe resturi de rama, ca sa vezi ce se intimpla.
Iti recomand sa citesti inca o data: http://www.cartula.net/smartsection.item.6...i-avansati.html Chiar daca articolul e nitel depasit si trebuie complectat, treburile sunt valabile.

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi