Forum Machete,Modelism,Hobby: Revell USS Constitution1:96 ce-am gresit (sau nu?) - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Revell USS Constitution1:96 ce-am gresit (sau nu?)

#1 Useril este offline   TaZzz 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 140
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 14 March 2005 - 08:26 AM

Am planuit demult un kit review al acestui kit, da' nu prea imi iese. Cum am vazut ca s-au apucat si altii de acest model, am citeva "hinturi".

#2 Useril este offline   TaZzz 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 140
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 14 March 2005 - 08:28 AM

In pasul 5, conform planurilor de montare, arata pozitionarea vergilor suplimentare pe puntea a doua. Daca ai de gind sa montezi pinzele toate, atunci in nici un caz nu le monta acolo. Ai nevoie de ele in ultimele faze ale montarii (vezi Running Rigging, step 9: studding sail rigging).

In caz contrar, scobitorile acelea lungi, de lemn, care se folosesc pentru frigarui, pot fi adaptate ca vergi. Au grosimea corespunzatoare si lungimea se prelucreaza :-D

#3 Useril este offline   TaZzz 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 140
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 14 March 2005 - 08:31 AM

Catargul de la prova (bowsprit - imi cer scuze, nu cunosc termenul naval romanesc) trebuie pozitionat cum trebuie (vezi pasul 30 in instructiunile de montare). Eu l-am pus mult prea orizontal, si, drept urmare, am avut probleme la montarea parimelor (pasul 3 din Standing Rigging: Head Gear Rigging).

#4 Useril este offline   TaZzz 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 140
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 14 March 2005 - 08:34 AM

Montarea cirmei (pasul 2). Am prins cirma cu sfoara cea mai groasa cu care venea kitul. Mare greseala. Respectiva sfoara foloseste in alta parte. Cu aceasta ocazie, am pierdut mobilitatea ei, datorita faptului ca nu este uniforma si se agata pe la muchiile gaurilor prin care e trecuta.

Prin urmare, o ata uniform impletita, nu foarte groasa, este mult mai buna in acest caz.

#5 Useril este offline   TaZzz 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 140
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 14 March 2005 - 08:37 AM

Tot la inceputul montarii, indica montarea unor parime destul de lungi, si prinderea lor temporara de corpul vasului (vezi pasul 6). Nu mi-am dat seama exact de ce, pina nu am ajuns la sectiunea running rigging (pasul 5: Lower sheet and Tack Lines), unde am avut nevoie de ele.

Ca norocul ca aceste parime mi-au folosit pentru fixarea machetei la transport si nu le-am taiat, desi ispita m-a incercat de mai multe ori :-D.

#6 Useril este offline   TaZzz 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 140
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 14 March 2005 - 08:40 AM

Parimele de fixare a catargelor (Standing Rigging: pasul 7: Backstaying rigging). Le-am montat in momentul indicat de instructiuni :-D .

Daca as mai face kitul o data, probabil ca nu as mai proceda la fel. Din pacate, aceste parime mi-au limitat foarte mult accesul pe punte, in momentul in care fixam celelalte parime, pentru manevrarea pinzelor. Le-as monta abia in ultimele faze, dupa ce am terminat cu pinzele.

#7 Useril este offline   TaZzz 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 140
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 14 March 2005 - 08:42 AM

Suportii de pe punte de care se leaga parimele (din nou, nu cunosc termenul specific :oops: ), sunt extrem de sensibile. Parti din ele se pot rupe extrem de usor la montarea parimelor. Mare grija la ele.

#8 Useril este offline   RamsesII 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 63
  • Inregistrat: 19-January 05

Postat 14 March 2005 - 03:08 PM

Mersi de sfaturi, TaZzz.

Vreau sa remarc calitatea kit-ului. Este excelent. Numar de bavuri aproape zero. Cele mai mici detalii sunt f. f. curate din punctul asta de vedere. Partile se potrivesc aproape perfect.

Este adevarat ca este un kit vechi, din cate stiu are cam 40 de ani de cand se fabrica.

#9 Useril este offline   TaZzz 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 140
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 15 March 2005 - 08:26 AM

N-ai de ce :-D.

In momentul de fata am productivitate zero. Nu prea mai am chef de modelism. Astept sa imi vina un nou val de chef :-D. Pina atunci, ingioi :hammer:

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi