Forum Machete,Modelism,Hobby: "Legende" la MiniTechnik - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

"Legende" la MiniTechnik

#21 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 28 March 2005 - 07:45 AM

Obiectul de mai jos, care face parte din componentele Navetei spatiale (producator: Monogram, scara:1/72) este si el vopsit cu acrilice, dar de data asta, de la Revell si a fost vopsit cu aerograful.
Diluantul pe care l-am folosit a fost apa de la robinet, iar aerograful l-am spalat imediat dupa folosire si tot cu apa calda. (Imediat in cazul de fata inseamna secunda 2 ca altfel ......)
Bafta!

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: naveta.jpg


#22 Useril este offline   eugen 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1530
  • Inregistrat: 02-November 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie post WWII

Postat 28 March 2005 - 09:24 AM

Alexandru a uitat sa precizeze faptul ca dupa uscare (circa 15-20 minute) vopseaua poate fi indepartata extrem de usor cu unghia.

Nu stiu ce sa zic despre "curatatul" suprafetei. Eu am spalat piesa cu detergent de vase apoi clatita cu multa apa, stearsa cu o carpa curata, data cu spirt medicinal, uscata, stearsa... bla-bla, bla-bla! Degeaba.
Neuniformitatea "petei de culoare" se manifesta si pe hartie.

Mai incerc sa las recipientul deschis vreo saptamana. Poate se mai "ingroasa" vopseaua si eventual diluata cu altceva decat apa!

O sa mai cumpar un recipient, evident alta culoare, sa vad ce si cum. Poate asta pe care il am o fi... "alterat"! Desi... de 130.000... mai bine ;-)

#23 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 28 March 2005 - 09:35 AM

Da, fiind o vopsea pe baza de apa, cere o curatare mai atenta a suprafetei ce urmeaza sa fie vopsita decit in cazul emailurilor sau a acrilicelor cu alcooli.
Alexandru

#24 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 28 March 2005 - 10:02 AM

Eugen, nu mai face curatarea suprafetei cu spirt medicinal.
In el se afla un colorant care chiar daca da impresia ca nu se regaseste pe suprafata, el, totusi ramane. Foloseste alcool izopropilic cu toate ca apa cu detergent degreseaza foarte bine.
Acrilicul nu se ia decat de pe PVC, dar dupa cum am mai spus, probabil ca sunt eu mai norocos.
Restul cred ca este explicat destul de bine in imaginile pe care deja le-am postat.
Bafta!

PS1 : Z -mare a zis :

Citeaza

Da, fiind o vopsea pe baza de apa, cere o curatare mai atenta a suprafetei ce urmeaza sa fie vopsita decit in cazul emailurilor sau a acrilicelor cu alcooli.
Care, completez eu, au in componenta tiner (emailurile) care se "intampla" sa dizolve "greasimea" de pe suprafata vopsita.

PS2 : Acelasi lucru si cu acrilicele care au ca diluant alcoolul.

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi