Forum Machete,Modelism,Hobby: Homemade paints - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Homemade paints

#1 Useril este offline   Messerschmitt 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 797
  • Inregistrat: 01-March 07

Postat 14 March 2007 - 11:27 AM

M-am gandit ca un astfel de topic ar ajuta la economia banilor de vopsea a unui machetist.Sunt sigur ca trebuie sa fie multe retete;eu am sa postez una pe care presupun ca am inventat-o eu.inca trebuie sa lucrez la ea,pt ca iese ca un fel de var.
Reteta e foarte simpla si se poate face in orice culoare.
Se pune aracet(cam cata vopsea va trebuie) intr-un bol sau asa ceva(in care sa amestecati) si ca pigment folositi culori tempera.Pe viitor ma gandesc sa incerc sa ii fac un "upgrade" ca sa semene cat de cat cu o vopsea. Mai departe va las pe voi....

#2 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 14 March 2007 - 11:40 AM

Nu merge din o multime de motive. Aracetul nu adera la plastic. Aracetul uscat ingalbeneste daca e expus la soare. Aracetul ramane usor elastic dupa uscare. Ca sa faci o "vopsea" cu ceva putere de acoperire, care nu e transparenta, trebuie sa pui multa acuarela, ceea ce face "amestecul" prea scump. Chinul e prea mare, in special cand exista deja pe piata destule vopsele destul de convenabile la pret.

Aracetul poate fi amestecat cu acuarele ca sa creezi un adeziv colorat.

In mod uzual eu amestec Future/Klear (pentru acei putini care nu stiu :-o , e un lac acrilic transparent) cu cerneala de caligrafie pe baza de apa ca sa fac lacuri transparente gen fumuriu, galben, rosu, albastru.

HTH
Radu

#3 Useril este offline   FlyBoy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1937
  • Inregistrat: 24-February 06
  • Location:Bucuresti

Postat 14 March 2007 - 11:42 AM

Radu, multam de idee, asta cu Klear-ul e super tare...se poate de asemenea folosi ca film de atenuare sau accentuare a anumitor nuante sau efecte.

Multumesc inca odata si data viitoare cand vii in RO, ai de la mine niste :-o

Succese pe linie :-o

#4 Useril este offline   Messerschmitt 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 797
  • Inregistrat: 01-March 07

Postat 14 March 2007 - 11:57 AM

radub, la Mar 14 2007, 11:40 AM, a spus:

. Aracetul nu adera la plastic.

:-? Eu am incercat si mi-a iesit.
Mie nu mi se ia jos "vopseaua" numai daca o rad cu ceva tare.Cat despre acuarele,nu trebuie sa pui mult.Ajunge putin,oricum chiar daca pui mai mult nu prea se schimba culoarea de la un moment dat.

Aceasta postare a fost editata de Messerschmitt: 14 March 2007 - 12:00 PM


#5 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12631
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 14 March 2007 - 01:12 PM

Messerschmit, tine mite: NU strica o macheta de 30$ facind economie de 2$ la ...vopsea!
Pe linga cele spuse de Radub as mai aduga: timpul de uscare si greutatea, daca nu imposibilitatea, de a vopsi cu aerograful! Daca vrei sa faci ceva, singurul lucru viabil este sa amesteci vopsele email de caitate, compatibile cu plasticul, procurate din comert, e drept la preturi mult mai bune (7 lei kilu, nu 14 ml :-o ). Dar pentru asta trebuie sa ai un pic de ochi de pictor si minime cunostinte de ....fizica optica!
Ori ce alta solutie este sa dai pe pere ce ai luat pe mere!
Radub, buna gaselnita, danke!

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 14 March 2007 - 01:13 PM


#6 Useril este offline   bogy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1364
  • Inregistrat: 26-May 05
  • Location:Bucuresti

Postat 14 March 2007 - 01:56 PM

Messerschmit, crede-ma ca eu am incercat 1001 metode de vopsire - pana sa-mi iau aerograf.

Am incercat si faza asta cu aracetul, am incercat dilutia vopselelor cu toto felul de chestii, pentru a da senzatia de gazare - intrepatrundere de nuante- in fine, crede-ma ca nimic nu a tinut.

Ca sa-ti iasa o macheta asa cum trebuie, asculta-l pe Zetu si ia-ti vopsele bune.

Radu, ideea ta e super. Future in amestec cu vopsele acrilice oare o merge?

#7 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 14 March 2007 - 02:13 PM

bogy, la Mar 14 2007, 12:56 PM, a spus:

Future in amestec cu vopsele acrilice oare o merge?

Bogy,
Eu diluez vopselele acrilice (folosesc Lifecolor) numai cu Klear in proportie de 50/50. Cand se usuca, vopseaua e tare ca betonul.
Radu

#8 Useril este offline   Messerschmitt 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 797
  • Inregistrat: 01-March 07

Postat 14 March 2007 - 04:39 PM

Z-mare, la Mar 14 2007, 01:12 PM, a spus:

Messerschmit, tine mite: NU strica o macheta de 30$ facind economie de 2$ la ...vopsea!
Pe linga cele spuse de Radub as mai aduga: timpul de uscare si greutatea, daca nu imposibilitatea, de a vopsi cu aerograful! Daca vrei sa faci ceva, singurul lucru viabil este sa amesteci vopsele email de caitate, compatibile cu plasticul, procurate din comert, e drept la preturi mult mai bune (7 lei kilu, nu 14 ml :-o ). Dar pentru asta trebuie sa ai un pic de ochi de pictor si minime cunostinte de ....fizica optica!
Ori ce alta solutie este sa dai pe pere ce ai luat pe mere!
Radub, buna gaselnita, danke!

N-am stricat nici o macheta de 30$.Eu am incercat pe o macheta a` la China si a iesit fainutz,doar ca arata cam ca un smirghel(cred ca stiu de ce)

#9 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12631
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 14 March 2007 - 07:47 PM

Mestere, scopul discursului este sa comvinga, nu sa impuna!
Ti s-au dat niste sfaturi, alegerea e de partea ta! :-o
Poate dupa ce ai sa vezi cum arata o macheta vopsita "ca la carte" o sa te mai gindesti! :-o

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi