Forum Machete,Modelism,Hobby: Punte portavion IJN, 1/48 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Punte portavion IJN, 1/48

#1 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 16 March 2005 - 10:08 PM

Am inceput sa vopsesc o punte de portavion al IJN, de la Eduard...

Eduard produce 4 tipuri de baze pentru aviatie 1/48: o punte de portavion japonez WWII din clasa Zuikaku, o punte de portavion USN WWII din clasa Essex, precum si doua tipuri de baze PSP.
Bazele au dimensiunea de 40x30cm, turnate dintr-o singura bucata de plastic negru. Costa in jur de 10USD

Ca sa nu o mai lungesc, pozele:
Imagine postata
Imagine postata
Partea din lemn a fost vopsita cu nuanta Teak de la WEM, dupa care am dat cu aerograful straturi foarte diluate de maro...
Cum vi se pare ca a iesit?

#2 Useril este offline   Pletila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 323
  • Inregistrat: 14-January 05

Postat 16 March 2005 - 11:22 PM

Arata frumos.Ce avion pui ep ea?Sau bagi doar masina de se vede in poza?

#3 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 16 March 2005 - 11:42 PM

Pletila, masina in cauza e alt proiect :-D

O sa fac o diorama cu un Aichi D3A1 Val. Asta dupa ce o sa fac rost si de ceva personal de punte japonez :-D

#4 Useril este offline   toni 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 348
  • Inregistrat: 10-December 04

Postat 17 March 2005 - 12:57 AM

Mie unul sincer mi-a placut mai mult cum ai relizat platforma la helldiver chiar daca inteleg ca este vorba de acelasi tip (Eduard). Un avion arata cu mult mai bine asa decat daca ar fi fost expus pe un simplu lemn. M-ar interesa daca exista asa ceva si la scara 1/72 ? Ori daca cineva are planurile unui portavion US la scara 1/72? (asta este cam off-topic, sigur imi da cartula in cap cu ele!)
La ultima discutie de la 'caruta cu ospatari' aruncasem o vorba despre astfel de realizari! Si anume in cazul acesta cum arata mai bine si ne face sa ne simtim mai breji: finisand o astfel de platforma (ready-made) ori creand-o de la zero? Este o intrebare nu un apropo!!!

#5 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 17 March 2005 - 01:09 AM

Mama, ce reputatie de killer am deja :-D

Baza asta inca nu e terminata, nici pe departe... Mai trebuie sa trag dungile albe, sa vopsesc punctele pentru ancorarea avioanelor, dupa care wash-uri la greu... Poate cand o fi gata, si cu avion pe ea, o sa iti para mai atractiva.

Pentru 1/72 exista chiar mai multe optiuni decat la 1/48. Daca vrei, iti dau cateva link-uri...
Iar pentru cele facute "acasa", se gasesc deasemenea destule... De exemplu, pentru o punte de portavion USN se gasesc din PE 'dungile' de ancorare... Sau pentru un portavion modern, puncte de ancorare fel si fel... Sau bucati de PSP din PE, sa le asamblezi cum doresti...

Cat despre cum ar arata mai bine, gata cumparat sau facut acasa, asta depinde numai de cine o face, si cat de priceput e :-D Insa problema principala e timpul, bata-l vina... Eu de ex. ma gandesc la o punte de portavion modern la 1/48 de vreo 2 ani... Daca o sa reusesc sa o fac in mai putin de inca 2 ani, e bine :-D Si nici nu se gaseste de-a gata ce vreau eu :cry:

Uitati niste 'mostre' referitor la ce se gaseste:
WEM (www.whiteensignmodels.com) produce seturi la 1/48 si 1/72 care arata asa:
Carrier deck tie-downs... In jur de 6GBP la 1/72....
Tom's Modelworks (se gasesc de ex. pe www.greatmodels.com) produce seturi de 'dungi' de ancorare, un set pare suficient pentru o baza maricica... pe la 6USD...

PS: Prin 'dungi' de ancorare (n-am gasit alt termen) inteleg fasiile metalice care erau din loc un loc pe puntile portavioanelor USN, avand perforatii sub forma a 2 litere U cu deschiderile fata in fata, de care se legau cu lanturi avioanele pe punte.
Pentru a face o punte USN, trebuiesc realizate cumva scandurile din care era formata puntea, si adaugate dungi de ancorare... Daca intereseaza pe cineva, masor la 1/48 dimensiunile scandurilor si spatierea intre dungi.

#6 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 17 March 2005 - 09:38 AM

toni, la Mar 17 2005, 12:57 AM, a spus:

cum arata mai bine si ne face sa ne simtim mai breji: finisand o astfel de platforma (ready-made) ori creand-o de la zero? Este o intrebare nu un apropo!!!

Daca pretul unei astfel de platforme este rezonabil (sa zicem 15$ x 28000lei=420000lei) munca nu se justifica.
Asta in cazul in care gasesti ceea ce iti doresti. Daca nu gasesti atunci inseamna munca la greu.
Probabil ca in final va arata la fel de bine, dar dupa aproximativa 100 ore de munca, munca care valoreaza mai mult de 4200lei/ora cat ar reiesi in cazul de mai sus.
Probabil ca daca ma-si apuca sa fac asa ceva sigur voi fi mai "breaz", dar cu 100 de ore mai batran :-D si sigur cu 420000 lei in sus sau in jos, n-asi fi nici mai bogat, nici mai sarac, dar sigur in cele 100 de ore pot face altceva :-D , dar .....
Bafta si .... mai vorbim la o :-D (bere) in car.

#7 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 17 March 2005 - 10:08 AM

Cred ca ar merge "puncte de ancorare" sau "puncte de fixare" sau "sisteme de fixare pe punte"

#8 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 17 March 2005 - 12:11 PM

Z-Mare, puncte de ancorare sunt cele moderne.

Apropos, intereseaza pe cineva niste punti de portavion moderne, care sa contina catapulta si deflectoarele de jet? Ca daca ma apuc sa o fac, poate fac si niste copii in rasina ale catapultei si JBD-urilor.
Ceva similar cu ce e in poza de mai jos (de pe http://www.naritafamily.com/howto/F14Ddior...photo_frame.htm )

Imagine postata

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi