Forum Machete,Modelism,Hobby: O scurta intrebare despre polistiren! - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

O scurta intrebare despre polistiren!

#1 Useril este offline   ikarus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 299
  • Inregistrat: 05-December 06

Postat 11 April 2007 - 03:40 PM

;-)
Am "modelat" o bucata de polistiren si vreau sa o vopsesc. Nu pot deoarece se topeste polistirenul!
Ce imi recomandati ?
-Vopseaua acrilica e scumpa :-(
-Sa lipesc placi de plastic peste nu pot deoarece forma are multe parti "rotunde"

Alte idei ?

#2 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 11 April 2007 - 05:42 PM

Polistirenul se vopseste cu acrilice care nu intotdeauna e scumpe.
Ce ar trebui sa iasa din bucata aia de polistiren?
Bafta!

#3 Useril este offline   ikarus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 299
  • Inregistrat: 05-December 06

Postat 11 April 2007 - 05:46 PM

o nava spatiala ;-)

#4 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 11 April 2007 - 06:01 PM

In situatia asta nu te scoti dect cu vopsele care care nu ataca polistirenul, deci exclus enameluri.
Ramane acrilice sau uleiuri totusi ... daca dai bine cu aracet in asa fel incat intreaga suprafata sa fie "imbracata" in el, ai avea ceva sanse sa rezolvi vopsirea si cu enamel.
Nu garantez de reusita solutiei cu aracet.
Poti face acelasi lucru inbracand supafata care trebuie vopsita cu un strat de epoxi. Asta e solutie garantata doar ca epoxi nu e nici el ieftin ;-)
Bafta!

#5 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 11 April 2007 - 06:28 PM

Aceiasi problema au pusa-o si cei de la rhc. Ei lucreaza frecvent cu polistiren. Din cite am inteles il chituiesc bine apoi il vopsesc.

#6 Useril este offline   ikarus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 299
  • Inregistrat: 05-December 06

Postat 11 April 2007 - 07:32 PM

DA! sa stii ca m`am gandit si eu la faza cu aracet ... dar de data asta voi incerca !

cine sunt "cei de la rhc" ?
si ... ce chit ?

#7 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

Postat 11 April 2007 - 08:02 PM

ikarus, la Apr 11 2007, 08:32 PM, a spus:

cine sunt "cei de la rhc" ?

http://www.rhc.ro/forumrhc2/index.php

#8 Useril este offline   ikarus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 299
  • Inregistrat: 05-December 06

Postat 11 April 2007 - 08:07 PM

aha... bun ... si ce chit ?

#9 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 12 April 2007 - 07:29 AM

Am inteles ca exista un chit "acrilic" (adica se dizolva cu apa) pentru timplarie.

#10 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 12 April 2007 - 09:14 AM

In ce culoare vrei sa-l vopsesti...pe ea nava spatiaTa. Vreun argintiu sau gri ?
Situatie se rezolva cu 6-9 ron. Te duci la un magazin de articole de pictura - fond plastic si acolo gasesti acrilice la tub sau borcan in cantitati imense (gama variata de culori). Vopseaua e pasta si se poate dilua cu apa. Dintr-un tub din ala faci cam 50 de borcanele de acrilic din astalalt. Eu zic ca merita investitia, mai ales ca nu cred sa fie ultima. Tot acolo gasesti si pensule cu fire sintetice (7 ron setul de 10 buc.) cu care poci asterne culoarea fara dare prea evidente.
Chituirea o poti face cu chit de cutit diluat cu apa pana e ca o smantana de femei (adica d-aia care n-are grasime, n-are lapte si n-are smantana). Faza e ca polistirenul, asa cum vedem si in rezervorul de la WC, cam absoarbe apa si pe urma se poate crapa chitul.
Cel ami bine ar fi sa o iei de la capat si sa folosesti polistiren EXTRUDAT din ala vernil, bleu sau roz.
SUPCES !

#11 Useril este offline   szek 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 241
  • Inregistrat: 09-May 05

Postat 12 April 2007 - 10:30 AM

am lucrat mult cu polistiren (extrudat, din ala de izolatii) cand eram angajat la o firma care facea firme luminoase si neluminoase.
foloseam vopsea acrilica.

dar, cand era nevoie de vopsit cu vopsele pe baza de diluanti, dadeam cu vreo 3-4 straturi de aracet. acuma nu stiu daca tine chestia asta in timp (ma refer la ani), dar in perioada imediat urmatoare producerii firmelor nu am observat crapaturi, topituri etc.

tips & tricks de prelucrat polistiren (extrudat, nu ala conglomerat din bule albe):
se taie/sculpteaza cu un cutter ascutit pana la aproximativ forma dorita, dupa aia se smirgluieste cu un smirglu mediu, cu apa. atentie sa nu apersi prea tare cand smirgluiesti.

vezi aic exemp[le:
http://www.accende.net/3dsign/
(produse-SIGN si/sau POS)
astea-s facute cu masina de taiat cu fir cald, insa multe detalii (mai ales la POS) , sunt sculptate in modul descris mai sus.

#12 Useril este offline   ikarus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 299
  • Inregistrat: 05-December 06

Postat 12 April 2007 - 10:55 PM

Wow ... frumoase lucruri se pot obtine din polistiren ! Nici n-am stiut ... hehee, mie implace sa ma "joc" cu polistirenul ... folosesc lamele care le folosesc si la avianele la scara, merg perfect ! Dar n`am inteles de ce trebuie la smirglu, apa ... !

Ieri (pana azi) am fost prin Targu Mures si am descoperit un magazin Art&Hobby cu tone de machete revell, heller, italery noi, vopseluri, tot felul de accesorii pt machete, pt pictori, sculptori etc (era sa lesin). Mi-am luat o macheta ;) (pe care o voi prezenta maine+pasii de lucrare) si desigur un fel de kit ! este acrilic ... cum ati spus voi (sau ei de la rhc). E un fel de grund pastos care se usuca si devine rezistent si elastic (daca indoi suprafata, el nu se dezlipeste sau crapa!)... perfect, exact ce imi trebuia !

Dar acum las un pic tunul, nava si ma voi apuca de noul avion ;). Problema mea este ca ma apuc de prea multe :( ... nu ma pot stapani cand vad ca e atat de usor de facut !

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi