Forum Machete,Modelism,Hobby: Sugestii pentru imbunatatirea site-ului - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 7 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Sugestii pentru imbunatatirea site-ului

#21 Useril este offline   Cata 

  • Simplul 'eu'
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 03-April 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:In secial 1/72.

Postat 09 May 2007 - 08:08 PM

Citeaza

ref. la date reale... Nu cred, doar e un forum... Cu bunele si relele care decurg de aici
Gabi, era clar de la inceput ca nu ai cum sa-i obligi, dar, macar poti sa-i atentionezi si sa se simta de la sine! (oricum la unii nu va merge nici asa :pint: )
Ma refeream la cautare, sa existe posibilitatea sa scri acolo "Tigru" si sa iti afiseze toate discutiile care contin acest cuvant. Dar nu te mai obosii sa-mi explici mie, pe 19 ne intalnim. :-D

#22 Useril este offline   eugen 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1530
  • Inregistrat: 02-November 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie post WWII

Postat 10 May 2007 - 07:57 AM

Completarea orasului de domiciliu mi se pare o chestie utila si necesara (si chiar de bun-simt). Mai ales cand vine vorba de vanzari / cumparari / schimburi. Evident nu poti obliga pe cineva dar, repet, e o chestie de bun-simt.

#23 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

  Postat 10 May 2007 - 11:20 AM

eugen, la May 10 2007, 08:57 AM, a spus:

Completarea orasului de domiciliu mi se pare o chestie utila si necesara (si chiar de bun-simt). Mai ales cand vine vorba de vanzari / cumparari / schimburi. Evident nu poti obliga pe cineva dar, repet, e o chestie de bun-simt.

S-ar putea face completarea acestui camp obligatorie.
Ma rog, cine furnizeaza date false, asta e ! :pint:
In plus ar putea apare localitatea de domiciliu si sub avatar, in toate postarile .... Asa cum in forumuile cu participare internationala, apare tara de origine.

#24 Useril este offline   bogy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1364
  • Inregistrat: 26-May 05
  • Location:Bucuresti

Postat 10 May 2007 - 11:57 AM

Gabi, eu consider o treaba foarte buna cu acest site - sigur ca poate fi optimizat - dar cum a fost pana acum, a fost ok.

O treaba zic eu ca e clara - de multumit pe toti nu ai cum sa-i multumesti.
3 ani ziceai? Pai la cat mai multi :pint: :-D :lol: !!!

#25 Useril este offline   Alex Baccilu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 322
  • Inregistrat: 16-November 05
  • Location:Constanta
  • Interests:Boardgames, strategy games, wild west

Postat 22 May 2007 - 02:16 PM

Nu stiu daca se poate tehnic dar ar trebui pozele sa nu fie mai late de 800 pixeli, hai sa zicem maxim 1024, ca sa nu stam sa derulam tot timpul pe orizontala in cautarea butoanelor.

Pe de alta parte, sunt sigur ca asta ar descuraja postarea de poze de catre cei mai putin familiarizati cu programele de editare foto...asa ca... ce parere aveti?

#26 Useril este offline   hartman 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 385
  • Inregistrat: 17-October 06
  • Location:Mangalia
  • Interests:Aviatie,marina,tehnologie.

Postat 22 May 2007 - 04:25 PM

Daca nu stie respectivul cum se pot micsora ,poate intreba.Asa am facut eu dupa ce am bagat citeva "cearcefuri" pe topicuri.

#27 Useril este offline   add2mix 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 80
  • Inregistrat: 14-March 06
  • Location:bucuresti

Postat 22 May 2007 - 07:35 PM

mai oameni buni,

va rog eu frumos, fiti buni si puneti cele mai recente postari de pe un topic pe pagina cu nr. unu si trimiteti la coada primele postari de pe topicul respectiv.
e.g. : topicul (sau ce denumire o avea-nu cunosc termenii de pe forumuri) despre parc models. cand deschid respectivul 'topic' in loc sa vad imediat ce s-a
mai scris acolo nou, imi apare ceea ce s-a scris prima data acu 1 an.
va rog sa ma credeti, e mai mult decat ametitor... si chiar obositor, de fiecare data tre sa dau la ultima pagina pt a vedea ce s-a mai scris nou. normal ar trebui sa fac chestia asta doar daca cumva am curiozitatea sa vad ce s-a scris prima data la deschiderea topicului.

mersi mult pt intelegere


p.s. si inca o chestie si gata: incercati sa diferentiati mai clar galeria de imagini fata de articole fata de postarile pe forum. cel mai bun exemplu si totodata cel mai simplu cred ca este (si totodata demn de urmat in opinia mea) site-ul aircraftresourcecenter.

#28 Useril este offline   kamikaze 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 308
  • Inregistrat: 28-September 05
  • Location:Acasa
  • Interests:Prea multe... prea putin timp

Postat 22 May 2007 - 10:36 PM

add2mix, la May 22 2007, 07:35 PM, a spus:

mai oameni buni,

va rog eu frumos, fiti buni si puneti cele mai recente postari de pe un topic pe pagina cu nr. unu si trimiteti la coada primele postari de pe topicul respectiv.
e.g. : topicul (sau ce denumire o avea-nu cunosc termenii de pe forumuri) despre parc models. cand deschid respectivul 'topic' in loc sa vad imediat ce s-a
mai scris acolo nou, imi apare ceea ce s-a scris prima data acu 1 an.
va rog sa ma credeti, e mai mult decat ametitor... si chiar obositor, de fiecare data tre sa dau la ultima pagina pt a vedea ce s-a mai scris nou. normal ar trebui sa fac chestia asta doar daca cumva am curiozitatea sa vad ce s-a scris prima data la deschiderea topicului.

mersi mult pt intelegere


p.s. si inca o chestie si gata: incercati sa diferentiati mai clar galeria de imagini fata de articole fata de postarile pe forum. cel mai bun exemplu si totodata cel mai simplu cred ca este (si totodata demn de urmat in opinia mea) site-ul aircraftresourcecenter.

Daca te uiti bine, o sa vezi ca langa fiecare titlu de topic, in paranteze, exista page 1,2.....n ; asa ca tot ce ai de facut e sa dai clic pe ultima pagina ;

my 2 bani ; bafta

#29 Useril este offline   add2mix 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 80
  • Inregistrat: 14-March 06
  • Location:bucuresti

Postat 25 May 2007 - 07:15 PM

k, imi cer scuze pt. sugestie.

promit sa nu mai fac niciodata.

#30 Guest =Guest=

  • Grup: Guests

Postat 25 May 2007 - 09:18 PM

Add2mix,astai un forum unde poti sa-ti expui opinia.Mai sus ti sa dat o sugestie la sugestie,nu are rost sa te superi.Oricum sugestia ta era catre administrator.Si-a spus si omu parerea la fel ca tine.Eu zic ca nu are rost sa te autoexcluzi,mai ales ca este nevoie inclusiv de sugestiile tale pentru a imbunatatii saitul.Poate vii duminica sa te cunosti personal cu Kamikaze,la intilnirea codasilor.Al tau Paul Ardetablapearagaz.

#31 Useril este offline   AlexGiuglea 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 419
  • Inregistrat: 29-April 06

  Postat 27 May 2007 - 06:43 PM

Sugestii :lol:
1. Sa fie obligatorie completarea zilei de nastere la inregistrare :-x .
2. Sa existe un topic dedicat discutiilor pe tema WW2 :roll: .
3. Topicul denumit "Discutii libere" sa fie dedicat ;-) ... discutiilor libere (nu neaparat pe tema modelismului) .

#32 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 27 May 2007 - 08:43 PM

AlexGiuglea, la May 27 2007, 06:43 PM, a spus:

Sugestii :lol:
1. Sa fie obligatorie completarea zilei de nastere la inregistrare :-x .

Si daca ar fi nu inseamna ca inregistrarea se si uita in certificatul de nastere. :lol:

AlexGiuglea, la May 27 2007, 06:43 PM, a spus:

2. Sa existe un topic dedicat discutiilor pe tema WW2 :roll: .

aici gasesti chiar mai multe topicuri pe tema asta si chiar il cheama WorldWar2. Fireste ca mai sunt si multe altele asemanatoare si prin alte parti.

AlexGiuglea, la May 27 2007, 06:43 PM, a spus:

3. Topicul denumit "Discutii libere" sa fie dedicat  ;-) ... discutiilor libere (nu neaparat pe tema modelismului) .

Pe asta o gasesti aici, dar probabil ca sunt destule forumuri "pentru orice". Trebuie doar sa sapi nitel.

Punctul 1 din regulamentul forumului zice ca :

Citeaza

Forumul cartula.net este un forum destinat machetelor si modelismului, si a oricarui gen de discutii care au o legatura evidenta cu machetele si modelismul. Prezenta pe acest site si forum reprezinta un privilegiu, si nu un drept.


Stuctura si continutul forumului se bazeaza pe acest regulament.
Chiar daca nu suntem chiar asa de restrictivi, hai sa incercam pe cat se poate sa respectam profilul forumului si regulamentul.
Ma indoiesc profund ca a transforma o parte din forum in "orice" ar aduce acestuia un plus de valuare.

Bafta!

#33 Useril este offline   AlexPl 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 768
  • Inregistrat: 30-November 04
  • Location:Leiden, Olanda

Postat 14 June 2007 - 10:52 AM

Salut,

In noua forma a forumului, se va putea sa vizionam pozele de la Walkarrouns si sub forma de slideshow?
In momentul actual, optiunea de slideshow este disponibila doar pentru pozele din galerii

#34 Useril este offline   AlexGiuglea 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 419
  • Inregistrat: 29-April 06

  Postat 18 July 2007 - 11:10 AM

Serie noua de sugestii :angry: :

1. Mai multe Smilies (mult mai multe... :whistle: ).
2. Avatarele sa fie mai mari (acum sunt cam micute si nu prea se vad :angry: ).
3. Sa pot vedea semnaturile user-ilor si atunci cand sunt logged in (eu le vad numai cand sunt guest :-? ) - Btw, exista vreo setare in acest sens? Am cautat si nu am gasit... .


:lol:


P.S. : Cand va aparea noul site? :bang:

Aceasta postare a fost editata de AlexGiuglea: 18 July 2007 - 11:14 AM


#35 Useril este offline   moon1 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 37
  • Inregistrat: 30-November 04

Postat 18 July 2007 - 11:25 AM

AlexGiuglea, la Jul 18 2007, 09:10 AM, a spus:

Sa pot vedea semnaturile user-ilor si atunci cand sunt logged in (eu le vad numai cand sunt guest :-? ) - Btw, exista vreo setare in acest sens? Am cautat si nu am gasit... .

In "Your control panel" la "Options" ai "Board Settings", optiunea "Do you wish to view members signatures when reading topics?" este pe No. O muti pe Yes, dai pe butonul "Change my Account Options" si vei vedea semnaturile.

Aceasta postare a fost editata de moon1: 18 July 2007 - 11:26 AM


#36 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 18 July 2007 - 11:31 AM

1. vedem, e jos pe lista de prioritati pentru varianta initiala, dar se pot adauga usor in timp
2. din pacate, gandeste-te ca daca sunt mai mari, creste timpul de incarcare pe pagina. Va exista posibilitatea de "poza personala", unde poti pune o varianta mai mare a avatarului.
3. Da, se pot, da exista si acum optiune
Te duci la "My Controls / Board settings", adica aici:
http://www.cartula.net/modules/ipboard/ind...=UserCP&CODE=04
Si ai optiunile astea:
Do you wish to view members signatures when reading topics? - alegi "yes" daca vrei sa vezi semnaturile
Do you wish to view images in posts, such as smilies and posted images? - alegi "yes" daca vrei sa vezi imaginile/pozele
Do you wish to view members avatars when reading topics? - alegi "yes" daca vrei sa vezi avatarurile

Site-ul va apare cand sunt convins ca e 'pregatit' si nu mai are probleme de care sa stiu... In momentul de fata e in teste si mici ajustari.

#37 Useril este offline   AlexGiuglea 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 419
  • Inregistrat: 29-April 06

  Postat 15 September 2007 - 11:21 AM

Inca o sugestie :angry: : asa cum apare sub fiecare user data join-ului, asa sa apara si data nasterii si localitatea. :lol:

#38 Useril este offline   tgr 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 1493
  • Inregistrat: 14-April 07
  • Location:Bucharest

Postat 15 September 2007 - 08:35 PM

O idee ar fi(probabil ca s-a mai zis sau nu):Imagini mai mari de 150k.Care se vad minimizate si cu un click se descide o noua fereastra cu imaginea marita.
Zic o noua fereastra pentru cei ce vor sa deschida mai multe poze simultan fara sa fie nevoiti sa dea back back back

#39 Useril este offline   AlexGiuglea 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 419
  • Inregistrat: 29-April 06

  Postat 21 September 2007 - 04:44 PM

Sugestie (dar sa nu radeti :angry: ) : acordarea de medalii (ce vor fi afisate chiar dedesubtul semnaturii, avatarului ... sau in alta parte...) pt fiecare post de calitate.
E doar o idee... :-? ... interesanta este, dar nu stiu daca este si buna ... admin-ii vor decide asta ... :lol: .

#40 Useril este offline   alexie 

  • Membru senior
  • Grup: Validating
  • Postari: 1701
  • Inregistrat: 04-December 04

Postat 21 September 2007 - 09:27 PM

AlexGiuglea, la Sep 21 2007, 04:44 PM, a spus:

Sugestie (dar sa nu radeti :angry: ) : acordarea de medalii (ce vor fi afisate chiar dedesubtul semnaturii, avatarului ... sau in alta parte...) pt fiecare post de calitate.
E doar o idee... :-? ... interesanta este, dar nu stiu daca este si buna ... admin-ii vor decide asta ... :lol: .

Doar zambesc :-D

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: MEDALIE.jpg


Arata acest topic


  • 7 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi