Forum Machete,Modelism,Hobby: Mayflower - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Mayflower Heller 1/150

#1 Useril este offline   TaviD 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 21
  • Inregistrat: 10-January 07

  Postat 15 May 2007 - 06:01 PM

Am inceput in iarna lucrul la o corabie Mayflower si acum m-am reapucat de ea...(ca pe mine numai in sesiune ma prinde cheful :D ) dar am o mica problema si voiam sa cer un sfat.
Am vopsit o portiune mai mare din corabie (la pensula ca deocamdata nu am trecut la categoria aeorograf) si dupa uscare am vazut ca au ramas pete... nu foarte vizibile dar sunt. In sensul ca sunt zone in care culoarea e mai deschisa si zone in care e mai inchisa.
Eu am o explicatie dar nu stiu exact daca asta e: Pe masura ce vopsesc, daca am o suprafata mare de acoperit, evident vopseaua din recipient se mai intareste si cand vad ca se intampla lucrul acesta mai scap cate un strop de diluant revell si amestec bine astfel incat sa revina la o densitate acceptabila ptr vopsit. Fac lucru acesa de cate ori este nevoie pana termin vopsitul cu respectiva culoare. Din cand in cand mai adaug si culoare sa nu ma trezesc ca la un moment dat raman doar cu diluant :).
Asta e problema?

Aceasta postare a fost editata de TaviD: 15 May 2007 - 06:02 PM


#2 Useril este offline   hartman 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 385
  • Inregistrat: 17-October 06
  • Location:Mangalia
  • Interests:Aviatie,marina,tehnologie.

Postat 15 May 2007 - 10:30 PM

Petele de culoare sar putea sa fie de fapt reflexsii diferite ale luminii datorita faptului ca e data la pensula.De cite ori pensulezi grosimea straturilor este diferita,si e normal sa-ti apara nuante diferite datorita transluciditati vopselei.Cel mai bine ar fi sa dai un primer alb inainte,si sa folosesti o pensula cit mai mare.Sau de ce nu (nu este o gluma),sa iti confectionezi un mic trafalet,sa sti ca in realitate asa se vopseau corabiile,iar daca il faci si la scara efectul ar fi super.Asta e parerea mea ,sper sa-ti fie de folos.Paul.

#3 Useril este offline   hartman 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 385
  • Inregistrat: 17-October 06
  • Location:Mangalia
  • Interests:Aviatie,marina,tehnologie.

Postat 15 May 2007 - 10:38 PM

Sau destul de important este sa dai doua stratuiri de vopsea.Daca inca nu ai aerograf incearca sa confectionezi un suflici din doua tuburi de antena telescopica radio.Una cea mai mica prinsa de alta celputin dubla la diametru,printrun sistem reglabil cu surub.Pentru reglajul unghiului optim de pulverizare.Solutia este probata de mine,te asigur ca iese mai bine decit cu pensula.In fine,vezi si tu ,spor la lucru.

#4 Useril este offline   TaviD 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 21
  • Inregistrat: 10-January 07

Postat 15 May 2007 - 11:19 PM

Merci de raspuns.
Cred ca o sa mai dau un strat, dar ma mai gandeam la o chestie... e posibil ca petele sa fi aparut si de la faptul ca nu am degresat suprafata inainte de vopsire? Corabia a stat destul de mult pana sa ma reapuc de ea si, ma rog... am sters-o de praf dar poate ca era bine si daca ii aplicam o spalare.

#5 Useril este offline   hartman 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 385
  • Inregistrat: 17-October 06
  • Location:Mangalia
  • Interests:Aviatie,marina,tehnologie.

Postat 16 May 2007 - 12:41 PM

Nu ,n-are treba.Efectele nedegresari ar fi fost neaderarea vopselei in zonele respective si cojirea ei ulterior.

#6 Useril este offline   TaviD 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 21
  • Inregistrat: 10-January 07

Postat 18 May 2007 - 07:17 PM

Dupa ce am lipit partea din spate a corabiei (imi cer scuze nu stiu care e termenul specific) care nu s-a imbinat foarte bine, au ramas mici locuri in jurul ei. Merge sa fac filling acolo cu poxilina? sunt foarte mici <1mm.

#7 Useril este offline   tgr 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 1493
  • Inregistrat: 14-April 07
  • Location:Bucharest

Postat 18 May 2007 - 07:24 PM

la mine poxilina(la 98mii din cora) am folosit-o la niste crapaturi la fel de fine << 1mm si a mers perfect...dupa care am sters surplusul si a fost super(dar poate totusi exista ceva mai bun special pt modelism)

#8 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 18 May 2007 - 07:27 PM

TaviD, la May 18 2007, 07:17 PM, a spus:

Dupa ce am lipit partea din spate a corabiei (imi cer scuze nu stiu care e termenul specific)

"Vant bun din pupa" isi ureaza marinarii ...

TaviD, la May 18 2007, 07:17 PM, a spus:

Merge sa fac filling acolo cu poxilina? sunt foarte mici <1mm.

Nu stiu daca merge de un filling, dar cu siguranta o poti pune de-o completare in spatiul asa si cu Poxilina daca n-ai chit Plasto sau ceva similar.

Bafta!

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi