Forum Machete,Modelism,Hobby: Un pic de ajutor va rog ! - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Un pic de ajutor va rog ! Foi pentru decaluri si gravarea liniilor

#1 Useril este offline   ikarus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 299
  • Inregistrat: 05-December 06

Postat 17 May 2007 - 07:44 PM

Ma puteti ajuta cu un sfat in legatura cu gravarea liniilor de panou. Eu stiu ca se rezolva cu un liniar mai subtire si ceva ascutit. Care este metoda corecta ? cu ce instrumente ?
si ma puteti indruma catre un tutorial in legatura cu gravarea pe o suprafata dreapta?

A doua intrebare, daca exita in Romania acele foi pentru decaluri trase la imprimanta

Multumesc anticipat !

#2 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 17 May 2007 - 07:56 PM

Dupa cum bine spunea mai acum ceva vreme un prieten de-al nostru de aici din familia www.cartula.net, majoritatea raspunsurilor se afla deja pe acest site/forum:
Gravarea panourilor -aricol excelent "interpretat" de Z-mare.

La a doua intrebare imi este teama ca raspunsul este: inca nu.

Bafta!

#3 Useril este offline   ikarus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 299
  • Inregistrat: 05-December 06

Postat 17 May 2007 - 09:38 PM

sa`mi fie rusine ! nici nu mi-a trecut prin minte :pint:

multumesc :)

#4 Useril este offline   ikarus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 299
  • Inregistrat: 05-December 06

Postat 21 May 2007 - 07:46 PM

sa nu poluez forumul cu intrebarile mele sacaitoare, voi continua aici cu ale mele probleme in ale modelismului!

Am primit si eu niste culori fumoase :pint: printre care si un lac mat si unul lucios, revell!
lacul lucios "merge" perfect pe partile (geam) care ar trebui sa fie transparente ... dar nu sunt pentru ca a trebuit sa le smirgluiesc..... e un fel de Future ( nu l-am flosit inca) dar e prea gros!
Cu ce il pot dilua, pe cel lucios? daca voi folosi acel diluant pentru vopsele, voi risca sa mi se "abureasca" gemuletul ?

dar pe cel mat ? la fel ?

si mai inca o intrebare ... pot aplica lacul peste decaluri ? sau se aplica inainte de lipirea decalurilor ?

Multumesc anticipat !

#5 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12633
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 21 May 2007 - 08:15 PM

Atentie, poti avea surprize daca dai cu lacul (email) peste transparente!
Lacul, si cel lucios si cel mat (nu are nici o legatura cu Futirea!!!!!!!!), ar trebui sa se dizolve cu diluantul (Color Mix) oferit de Revell. Nu am incercat asa ca nu pot sa-ti dau un raspuns sigur 100%.
Normal, poti aplica lacul peste decaluri, chiar se recomanda acest lucru! Ba mai mult, inaite de a pune decalurile, daca suprafata este mata, trebuie data cu lac lucios. (vezi si http://www.cartula.net/smartsection.item.7...e-macheta.html)
Un sfat, lacurile, in special cele mate, nu se dau cu pesula ci cu aerograful sau chiar si cu un suflai.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi