Forum Machete,Modelism,Hobby: sfaturi cumparare aerograf - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

sfaturi cumparare aerograf sfaturi cumparare aerograf

#1 Useril este offline   viorel 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 45
  • Inregistrat: 20-December 06

Postat 24 May 2007 - 11:29 AM

Salutare,


M-am hotarat sa-mi cumpar aerograf.

Stiu ca sfaturile tuturor vor fi sa nu ma grabesc, dar dintr-un anume motiv, pana sambata (26 mai) trebuie sa il am :lol: .

Am studiat informatiile de pe site, si sincer m-a cam speriat intretinerea :hammer:

Asadar, acum vine intrebarea : unde as putea gasi in Romania un set (aerograf + compresor) in gama de pret < 4 milioane ? Cu cat este un model mai simplu de intretinut, cu atat mai bine ;-) . Ce model imi recomandati din cele pe care le pot gasi la magazinele din Bucuresti ?

Multe multumiri,
Viorel

#2 Useril este offline   bogy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1364
  • Inregistrat: 26-May 05
  • Location:Bucuresti

Postat 24 May 2007 - 12:44 PM

Salut.

Iti recomand setul ROWI, compresor +aerograf de la magazinul modelism (speram ca mai are).

#3 Useril este offline   Razvan 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 499
  • Inregistrat: 10-July 06
  • Location:sect 3 Bucuresti

Postat 24 May 2007 - 01:33 PM

Compresorul de la Modelism nu e cel cu incalzire.......exagerata?

#4 Useril este offline   Cata 

  • Simplul 'eu'
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 03-April 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:In secial 1/72.

Postat 24 May 2007 - 05:44 PM

Citeaza

in gama de pret < 4 milioane
in gama asta intra numai alea cu incalzire exagerata si membrane care cedeaza! :idea:

#5 Useril este offline   viorel 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 45
  • Inregistrat: 20-December 06

Postat 24 May 2007 - 05:54 PM

Multumesc pentru sugestii si sfaturi.

Faptul ca va ceda la un moment dat, sa zicem ca este acceptabil data fiind investitia mica pe care vreau s-o fac.

Ma astept totusi sa functioneze corect pe perioada garantiei (care este un an, nu ? ).

Daca merge bine pentru un an, din punctul meu de vedere si-a meritat banii, intr-un an de zile se poate schimba orice :roll:


Viorel

Aceasta postare a fost editata de viorel: 24 May 2007 - 05:54 PM


#6 Useril este offline   Volans 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 66
  • Inregistrat: 31-January 06

Postat 24 May 2007 - 06:08 PM

Salut.
Aerograful rowi de la modelism (copia dupa iwata) este absolut rezonabil pentru cei 140 roni dati pe el. Eu il am si sunt multumit de el. Acest aerograf este cu dubla actiune, asa ca va stresa compresorul mult mai putin. Nu am compresorul, dar exista un topic pe acest site unde se vorbeste de el....poate ajuta.

#7 Useril este offline   Cata 

  • Simplul 'eu'
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 03-April 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:In secial 1/72.

Postat 24 May 2007 - 06:24 PM

Citeaza

corect pe perioada garantiei


Daca ai un lucru mecanic care are o perioada de garantie de 12 luni si il duci la reparat de doua ori pe luna, dat fiind in garantie nu ai sa platesti si ti se va returna in conditii de functionare. Asta insemna ca e corect din punct de vedere a garantiei!! Romania TREZESTE-TE!!
Vezi varianta compresor din Metro+regulator de presiune. Oricum iti iese din buget! :-?
Dar, din cele de la Modelism sunt unele care merg fara probleme! Aprinde doua lumanari inainte sa cumperi si poate ai noroc de unul bun!! ;-)

#8 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 24 May 2007 - 06:26 PM

Poti lua fara strangere de inima setul compresor + arograf de la Modelism.
Compresorul doar seamana cu cel care se vinde separat are insa putere mai mare , are si manometru spre deosebire de cel "solist" si radiator de racire.
Lucrand cu ambele am constata ca cel din set este numai bun chiar si in conditii de vopsire mai indelungata.
Setul este ok dupa parerea mea si cred ca este si singurul care se incadreaza cat de cat pretului pe care esti dispus sa-l dai pe el.
Intretinerea aerografului nu-i o chestie chiar atat de crancena cum pare pe forum.
Din ianuarie pana acum eu n-am desfacut aerograful decat de doua ori, iar de vopsit crede-ma ca a vopsit la greu si cu acrilice si cu enamel.

Bafta!

#9 Useril este offline   viorel 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 45
  • Inregistrat: 20-December 06

Postat 24 May 2007 - 06:50 PM

Cata, la May 24 2007, 06:24 PM, a spus:

Citeaza

corect pe perioada garantiei

Daca ai un lucru mecanic care are o perioada de garantie de 12 luni si il duci la reparat de doua ori pe luna, dat fiind in garantie nu ai sa platesti si ti se va returna in conditii de functionare. .... ! Romania TREZESTE-TE!!

Cata, sunt un tip comod, nu mizez in nici un caz pe faptul ca mi-l vor repara gratuit in garantie, pentru ca il voi arunca eu mai intai daca va fi sa se intample cum spui tu, atunci cand se va intampla sa se strice a doua oara :lol:

Mizam doar pe faptul ca, de obicei (si exceptie fac doar acele produse care sunt cu adevarat ieftine) sansele sa apara defecte in functionare pe perioada garantiei nu sunt chiar mari. In principiu, functioneaza la inceput, diferenta fata de unul bun ar fi cat de lunga este perioada asta de inceput :lol: ..

Acum, asta e statistica...se poate prea bine ca in cazul meu particular sa se intample altfel :lol: ...oricum ideea cu lumanarile este buna, o voi pune in aplicare ;-)


Viorel

#10 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 24 May 2007 - 07:21 PM

Nu stiu daca sa mai zic sau nu si eu ceva....
Compresorul ROWI la set cu aerograful este foarte bun si exploatat coret va tine un timp destul de indelungat.
Din pacate nu prea sunt incintat de aerograful din set! Este o copie Badger (destul de slab lucrata), dubla actiune indepenedenta, alimentare prin absorbitie. Daca il lamuresti pe Craciuinoiu sa-ti dea in loc copia Ywata poti spune ca ai facut un mare ghiseft!

#11 Useril este offline   Cata 

  • Simplul 'eu'
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 03-April 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:In secial 1/72.

Postat 24 May 2007 - 07:25 PM

Citeaza

Daca il lamuresti pe Craciuinoiu sa-ti dea in loc copia Ywata poti spune ca ai facut un mare ghiseft!


Mai pune inca doua lumanari si incearca! Daca este omul intr-o zi buna, te ajuta! ;-)

#12 Useril este offline   007 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 33
  • Inregistrat: 19-January 07

Postat 25 May 2007 - 07:19 AM

Incearca cu ce am luat eu - aerograf si compresor Tamiya ... sub 4 mile...si ai sa faci afacerea vietii tale.Cine nu a probat ,ei bine,nu stie.!Il recomand cu mare incredere.

#13 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 25 May 2007 - 11:35 AM

007, la May 25 2007, 07:19 AM, a spus:

Incearca cu ce am luat eu - aerograf si compresor Tamiya ... sub 4 mile...si ai sa faci afacerea vietii tale.Cine nu a probat ,ei bine,nu stie.!Il recomand cu mare incredere.

Daca te referi la asta:

Imagine postata

atunci trebuie sa te contrazic in ceea ce priveste afacerea vietii.

La banii astia, de fapt, nici nu exista afacerea vietii ci doar un raport calitate-pret relativ bun.
Din setul din imagine, pistolul ala nu-l pot numi aerograf ci un foarte fin pistol de vopsit.
Setul a fost creat mai mult pentru RC (caroserii de masini, coci de barci, fuselaje) decat pentru machete "camuflate".
Compresorul pare bun desi daca mi-as dori o varianta industriala as opta pentru al lui Cata sau de ce nu, are Revell unul tare ... bun, dar deja nu ne mai incadram in pret.
La banii care sunt de alocat cea mai buna optiune ramane setul Rowi si ... daca s-ar putea aerograful gravitational ar fi super. Daca nu, si aerograful din set este destul de usor de intretinut, iar jetul de vopsea pe care-l scoate este mai subtire cecat la pistolasul din setul Tamiya ca despre asta e vorba in final.
Viorel, optiunea finala iti apartine.
Toti cei care am facut recomandari aici am facut-o din dorinta de a te ajuta.
Bafta!

#14 Useril este offline   viorel 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 45
  • Inregistrat: 20-December 06

Postat 25 May 2007 - 03:44 PM

Multumesc tuturor pentru sfaturi.

Am cumparat setul ROWI din Cocor. Intelegerea a fost ca daca ma abtin sa nu-l utilizez deloc vreme de o saptamana, peste o saptamana schimbam aerograful cu absorbtie (din set) cu unul gravitational (acum nu avea gravitationale acolo).

Evident ca l-am folosit in primele 10 minute ;-)

Ramane sa-mi fac mana pe asta, si daca la un moment voi simti nevoia unuia mai performant, vom vedea atunci.

Numai bine,
Viorel

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi