Forum Machete,Modelism,Hobby: MUZEUL BLINDATELOR SAUMUR - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 5 Pagini +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

MUZEUL BLINDATELOR SAUMUR poze de vazut si mai ales - de comentat

#81 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 26 May 2007 - 07:35 PM

Parca Jagdpanzer IV/70 arata nitel altfel?? :-?

#82 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4776
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 26 May 2007 - 08:10 PM

Z-mare, daca te referi la cel pe sasiu "Alkett" , intoarce o pagina de forum si uita -te la postul lui Viorel referitor la Jagdpz 4 (late version).Gasesti la pagina 2 desene ale acestei variante si explicatii . ---- Mack (Fericitu-le! ;-) ),excelente fotografii !!Vad ca ai si filmat . Poti sa dai un link unde sa putem viziona si filmuletul ?

#83 Useril este offline   mack 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 697
  • Inregistrat: 15-April 05
  • Location:Iasi, Romania

Postat 26 May 2007 - 09:11 PM

dany, la May 26 2007, 08:10 PM, a spus:

---- Mack... Vad ca ai si filmat . Poti sa dai un link unde sa putem viziona si filmuletul ?

De unde ai tras concluzia ca am filmat? Oare din remarca "scan film 35 mm"? Daca este asa, te-ai inselat! Am vrut doar sa precizez ca unele fotografii provin din scanarea unor imagini de pe pelicula clasica, aia "inainte de digital" Oricum, la prezentul lui 2003 aveam o amarata de "sapuniera" digitala de 2.1 Mpixeli si un "urias" card de 64 mega... si eram inca foarte mandru de al meu Canon AE-1 "pe pelicula"

mack

#84 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4776
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 27 May 2007 - 01:02 AM

DA ,Mack, de acolo si din faptul ca cele trei imagini (T-34 si Priest) pareau stop-cadre ale unui film .

#85 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 27 May 2007 - 11:17 AM

Citeaza

Z-mare, daca te referi la cel pe sasiu "Alkett"
Dany, lamurit, mersi!

#86 Useril este offline   mack 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 697
  • Inregistrat: 15-April 05
  • Location:Iasi, Romania

Postat 28 May 2007 - 01:33 PM

[QUOTE=dany]
... din faptul ca cele trei imagini (T-34 si Priest) pareau stop-cadre ale unui film.[QUOTE]

Deci panning-ul pe subiect si timpul de expunere "relativ" lung au condus la efectul scontat - "blur de miscare".

vivat metodele clasice!

#87 Useril este offline   malasorte 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 266
  • Inregistrat: 12-November 06
  • Location:Bucuresti

  Postat 28 May 2007 - 10:35 PM

zapacitu, la May 25 2007, 07:58 PM, a spus:

Mack, ce e in dreptul steagului "Roumanie" - un BTR-60?

In dreptul steagului "Roumanie" este un BTR 152


http://armoured.vif2.ru/btr152.htm
http://www.thetankma.../WHEELEDAFV.asp
http://legion.wplus....ta/btr152.shtml
http://www.answers.com/topic/btr-152
http://www.fas.org/m...row/btr-152.htm
http://afgan.ru/32/mfoto4.htm

#88 Useril este offline   Messerschmitt 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 797
  • Inregistrat: 01-March 07

Postat 07 June 2007 - 09:16 AM

Vara asta trec si eu prin Franta si voi incerca sa trec pe la Saumur.

#89 Useril este offline   Messerschmitt 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 797
  • Inregistrat: 01-March 07

Postat 12 June 2007 - 09:50 AM

Am fost si cred ca am zabovit acolo vreo 2-3 ore. ce nu-mi venea mie sa cred e ca toate erau functionale( am descoperit asta cand am ajustat traiectoria unui tun) Poze nu pot sa pun acuma, poate cand ma voi intoarce in tara
Apropo, magazinul de machete este maaare cat o zi de post.( eu mi-am luat doar un Puma de la Revel)

#90 Useril este offline   mack 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 697
  • Inregistrat: 15-April 05
  • Location:Iasi, Romania

Postat 12 June 2007 - 12:04 PM

Messerschmitt, la Jun 12 2007, 09:50 AM, a spus:

Am fost si cred ca am zabovit acolo vreo 2-3 ore. ce nu-mi venea mie sa cred e ca toate erau functionale( am descoperit asta cand am ajustat traiectoria unui tun)

Hmm numai 2-3 ore?!

Cat despre starea tehnica a exponatelor - pot sa confirm, intrece orice imaginatie. Am avut privilegiul sa stau de vorba cu unul din membrii echipei "tehnice" de la muzeu si acesta mi-a confirmat faptul ca o buna parte din exponate sunt in stare "de deplasare".

De remarcat urmatorul aspect - muzeul a mostenit patrimoniul "tehnico-material" al unei foste unitati de intretinere a tehnicii de blindate.

Inca un lucru demn de luat in seama - relatia cu vizitatorii. Exponatele sunt neingradite, in marea lor majoritate, iar fotografiatul permis fara taxa (ca mai peste tot in Franta). Odata pe an - de Ziua Patrimoniului (undeva prin septembrie, nu mai stiu exact ziua) - sunt deschise publicului si zonele din muzeu care in mod normal au acces restrictionat, ocazie cu care pot fi admirate exponatele in curs de restaurare si facilitatile de intretinere.

In zilele de week-end, se organizeaza mici "parazi" cu 5-10 vehicule din colectia muzeului, vehicule ce se deplaseaza pe aleile interioare. Personal am admirat privelistea oferita de Renault FT-17, LT35, Hetzer, Panther, T-34/85 (plus alte cateva, nu le mai stiu exact).

Cu alte cuvinte, un adevarat muzeu viu, ce nu are deloc aerul ponosit de pe alte meleaguri.

mack

#91 Useril este offline   Messerschmitt 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 797
  • Inregistrat: 01-March 07

Postat 12 June 2007 - 08:40 PM

mack, la Jun 12 2007, 12:04 PM, a spus:

Messerschmitt, la Jun 12 2007, 09:50 AM, a spus:

Am fost si cred ca am zabovit acolo vreo 2-3 ore. ce nu-mi venea mie sa cred e ca toate erau functionale( am descoperit asta cand am ajustat traiectoria unui tun)

Hmm numai 2-3 ore?!

Cat despre starea tehnica a exponatelor - pot sa confirm, intrece orice imaginatie. Am avut privilegiul sa stau de vorba cu unul din membrii echipei "tehnice" de la muzeu si acesta mi-a confirmat faptul ca o buna parte din exponate sunt in stare "de deplasare".

De remarcat urmatorul aspect - muzeul a mostenit patrimoniul "tehnico-material" al unei foste unitati de intretinere a tehnicii de blindate.

Inca un lucru demn de luat in seama - relatia cu vizitatorii. Exponatele sunt neingradite, in marea lor majoritate, iar fotografiatul permis fara taxa (ca mai peste tot in Franta). Odata pe an - de Ziua Patrimoniului (undeva prin septembrie, nu mai stiu exact ziua) - sunt deschise publicului si zonele din muzeu care in mod normal au acces restrictionat, ocazie cu care pot fi admirate exponatele in curs de restaurare si facilitatile de intretinere.

In zilele de week-end, se organizeaza mici "parazi" cu 5-10 vehicule din colectia muzeului, vehicule ce se deplaseaza pe aleile interioare. Personal am admirat privelistea oferita de Renault FT-17, LT35, Hetzer, Panther, T-34/85 (plus alte cateva, nu le mai stiu exact).

Cu alte cuvinte, un adevarat muzeu viu, ce nu are deloc aerul ponosit de pe alte meleaguri.

mack

Pai da,numai atat,ca drumul era de fapt de la Paris la Madrid, dar am facut un ocolis ca sa ajungem la Saumur( de la intrare in franta am zis: ori Saumur,ori Verdun)
Eu am vazut ca mesterea cineva la un Jagdpanzer,dar mi'am dat seama ca sunt functionale cand m-am ¨jucat¨ la un tun.
Hehe,noi chiar am barfit ca au adus mai intai tancurile si dup'aia au construit muzeul.
La zona copiilor erau ceva blindate in care te puteai urca. Personal m'am urcat in fiecare,m'am jucat cu MG-ul de pe transportor care functiona dar nu avea gloante,am tras de toate manetele si am rotit putin turela,etc. :-)
Scuzati scrisul,e cu tastatura pe spaniola.

#92 Useril este offline   Messerschmitt 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 797
  • Inregistrat: 01-March 07

Postat 29 June 2007 - 11:36 AM

Uita ce era la Roumanie:
Imagine postata

#93 Useril este offline   Messerschmitt 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 797
  • Inregistrat: 01-March 07

Postat 29 June 2007 - 11:46 AM

Imi poate spune cineva ce tanc e asta?
Imagine postata

#94 Useril este offline   Messerschmitt 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 797
  • Inregistrat: 01-March 07

Postat 29 June 2007 - 11:51 AM

N-o sa zic ce tancuri am pozat ca nu prea stiu.Imagine postata

#95 Useril este offline   Messerschmitt 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 797
  • Inregistrat: 01-March 07

Postat 29 June 2007 - 11:52 AM

....
Imagine postata

#96 Useril este offline   Messerschmitt 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 797
  • Inregistrat: 01-March 07

Postat 29 June 2007 - 11:54 AM

...
Imagine postata

#97 Useril este offline   Messerschmitt 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 797
  • Inregistrat: 01-March 07

Postat 29 June 2007 - 11:55 AM

...
Imagine postata

#98 Useril este offline   Messerschmitt 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 797
  • Inregistrat: 01-March 07

Postat 29 June 2007 - 11:57 AM

...
Imagine postata






Unele poze au fost putin modificate pt a se vedea mai bine.

Aceasta postare a fost editata de Messerschmitt: 29 June 2007 - 11:59 AM


Arata acest topic


  • 5 Pagini +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi