Forum Machete,Modelism,Hobby: camuflaje, low-viz-uri, high-viz-uri, etc - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

camuflaje, low-viz-uri, high-viz-uri, etc

#1 Useril este offline   MiG 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 827
  • Inregistrat: 19-January 05

Postat 29 March 2005 - 12:13 AM

am deschis acest topic dupa ce am vazut in cateva poze aeronave vestice (in special americane) la care se merge atat de departe cu camuflarea incat emblemele nationale si alte marcaje de pe avion devin practic invizibile. in acelasi timp insa pe avion se intind tot felul de nose sau tailart-uri. e chestia asta cu camuflajul dus la extrem fundamentata sau e facuta si pt a evita imaginile in care fel de fel de localnici agita niste bucati de tabla cu emblema USAF sau inscrisul "UNITED STATES" provenite din avioanele doborate? ce parere aveti in contextul acesta de camuflajul Lancerelor de exp? nu e oarecum strident?

#2 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 29 March 2005 - 12:39 AM

MiG-ule, lucrurile sunt un pic mai simple decat par la prima vedere... Camuflajele 'low visibility' americane sunt utilizate din considerente destul de clare, de a reduce vizibilitatea aparatului, inclusiv in spectrul IR. La fel si in cazul altor forte aeriene. Emblemele sunt destul de vizibile initial, cu timpul si datorita uzurii unele intr-adevar cam tind sa se stearga.

Exista exceptii, EXTREM de putine, de avioane in camo low-viz care insa au tot felul de coloratii ale cozii sau diverse desene pe bot... In cazul USN, singurele aparate mai 'colorate' sunt cele ale CAG, restul escadronului purtand o varianta simplificata a insemnelor, in gri-uri de low-viz... In cazul USAF, exceptiile de la regula sunt si mai putine.

In nici un caz nu e vorba de a nu identifica un avion cazut, sau mai stiu eu ce scenarii SF... Pur si simplu considerentele tactice si economice primeaza, nimic mai mult...

#3 Useril este offline   tomi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 771
  • Inregistrat: 11-January 05
  • Location:Constanta / Trier
  • Interests:Aviatie - WW II & Jets

Postat 29 March 2005 - 01:37 AM

Camuflajele "low visibility" sunt adoptate de mai toate fortele aerine, motivul l-a specificat cartula!!!Sunt si excepti pe care atat USN Navy, USMC, USAF le fac in special la aparatele agresor si camuflajele aniversare unde colorile sunt cat mai "vii"!!!

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: General_Dynamics_F_16C_Fighting_Falcon_87_0307__57th_Wing__04.02.2005_Las_Vegas___Nellis_AFB___Nevada_USA_resize.jpg


#4 Useril este offline   tomi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 771
  • Inregistrat: 11-January 05
  • Location:Constanta / Trier
  • Interests:Aviatie - WW II & Jets

Postat 29 March 2005 - 01:40 AM

Si pe USA Navy!!! ;-)

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: McDonnell_Douglas_FA_18A_Hornet_163130_08.02.2005_Pacific_Ocean___California_USA_0_resize.jpg


#5 Useril este offline   Maverick 

  • Maverick
  • Grup: Members
  • Postari: 652
  • Inregistrat: 11-December 04
  • Location:Turda
  • Interests:Mig's

Postat 29 March 2005 - 01:40 PM

tomcat imi place la nebunie F-18 doar ca are steluta :hammer:
cat ce priveste camuflaju migurilor romanesti din cate informatii am se pare ca sa luat decizia de a fi atat de inconfundabile pt a nu fi confundate cu cele ale vecinilor de la sud-vest

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi