Forum Machete,Modelism,Hobby: sniper lance - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 8 Pagini +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

sniper lance aviation

#81 Useril este offline   niki 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1169
  • Inregistrat: 23-January 05

Postat 30 June 2007 - 06:50 PM

LDH, la Jun 30 2007, 08:05 AM, a spus:

Daca te referi la faptul ca au preot in unitate atunci DA, este un om care sfinteste ce este pe acolo, daca nu, ei bine, daca nu au bani tot la preot trebuie sa apeleze ca sa sfinteasca locul.

Cu MiG-ul 21 s-au cheltuit BANI... Si, in general, din cate am vazut nu am nici cel mai mic motiv sa-i suspectez pe cei ce ocupa functii de conducere/ decizie din MApN/ armata ca ar fi niste mici genii financiare/ administrative (in sensul ca sa scoata untul din putinul pe care il au).


Evident, la Romaero a zburat Eurofighter-ul... Am dorit doar sa stabilim acest aspect.

Revenind insa un pic la MiG-ul nostru cel de toate zilele:
L-am pomenit pe Kamob de vreo cateva ori pe timpul demonstratiilor cu 21-ul de la MK de pe 28 iunie, realizand ca adevar graia cu cateva pagini in urma in topicul de fata vis-a-vis de adevaratele posibilitati practice ale MiG-ului de a duce o lupta cu avioane de talia unui F-16.
Turn and burn, turn and burn, turn and... Bingo fuel :-)

We are married to MiG but we love Eurofighter! :angry:

Si cam atat...
Cheers!

Aceasta postare a fost editata de niki: 30 June 2007 - 07:04 PM


#82 Useril este offline   incepator 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 184
  • Inregistrat: 26-June 07

Postat 02 July 2007 - 06:11 PM

salutare
revin... am fost intr-o mica deplasare

Interesanta chestia despre rafale.. dar nu prea cred..

Costuri apropiate de cele ale euroighterului iar performantele sub... cel putin asa apare pe wikipedia - articolul despre generatia a 4-a de avioane reactive. Spre exemplu francezii se lauda ca ar avea posibilitatea de supercruise dar nu prea au putut sa demonstreze asta la incercarile compatrative pentru Singapore, respectiv Coreea de Sud

Am fi a doua tara ce cumpara rafale(in afara de fancezi) cica marocul ia vreo 20 si sunt in tratative avansate - aero nautic ultimul numar.

Raman la parerea ca dacar fi sa cumparam ceva de la francezi va fi mirage 2000 pentru ca pe asta il pot da la second dar pretul il vor incasa la 1 hand. Sa nu uitam ca avem deja si rachetele aer aer de la ei... Asta cu atat mai mult cu cat daca va amintiti, de fiecare data cand francezii veneau la noi pentru vreun show se intampla cu mirage 2000

Intr-adevar cred ca rafale arata un pic mai frumos ca ef dar singura chestie care m-ar determina sa fac o macheta a rafale in detrimentul ef ar fi varianta bi loc cu rezervoare suplimentare conforme pe fuselaj..

In rest ef mi se pare un pic mai solicitant, mai ales in ceea ce priveste zona prizelor de admisie a aerului... cum se poate face un model cu prizele pe pozitie deschisa? banui ca nu vine odata cu kit-ul :-?


Poze din 28.06 are cineva? :angry:

#83 Useril este offline   Kamob 50 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1970
  • Inregistrat: 13-May 06

  Postat 02 July 2007 - 07:09 PM

incepator, la Jul 2 2007, 07:11 PM, a spus:

Poze din 28.06 are cineva? :angry:

E foarte posibil:

http://www.cartula.net/modules/ipboard/ind...15&t=2355&st=30

#84 Useril este offline   incepator 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 184
  • Inregistrat: 26-June 07

Postat 02 July 2007 - 08:00 PM

Mersi Kamob

Da cum adica prestatia 21 a fost peste 21? Acuma MOR DE CURIOZITATE SI TE FAC SINGURUL VINOVAT...DACA NU IMI SPUI :roll:

Apropo, pilotii de pe F-16 au vazt demonstratia si ce comentarii au avut?

Intrebari:
iar-99 care a zburat era varianta modernizata ?
Ce d-zeu avea in bot- chair dupa locul de unde trbuia sa se termine Pitot-ul-antena comunicare, antena IFF?

SUPERBE Poze cu 21 in fortaj din spate

Astept raspunsuri rpd ca mor de curiozitate si am terminat cu superlativele ca dau in penibil

Mai ai? :angry: :-)

#85 Useril este offline   incepator 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 184
  • Inregistrat: 26-June 07

Postat 02 July 2007 - 08:05 PM

si inca d chestii
De cand zboara duble de f-16 in thunderbird?

Si

Ce misto era daca mai zburam azi 29
s-ar fi intallnit cu samaliotul prietin din vest

:angry:

#86 Useril este offline   Kamob 50 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1970
  • Inregistrat: 13-May 06

Postat 02 July 2007 - 08:51 PM

De obicei, cu o aripa delta nu poti sa faci chiar asa de multe, chiar si daca ai fly-by-wire (vezi Mirage 2000). Nu stiu cum au pregatit evolutia lui 5834, dar ce am vazut eu a fost una de manevrabilitate, as putea sa insinuez de lupta. Prima treaba care mi-a atras atentia a fost pozitia flapsurilor: de decolare. Trebuie sa recunosc ca m-a mancat si am refacut demo de la MeKa in aceleasi conditii meteo si cu aceeasi cantitate de carburant (am estimat la aproximativ 1,5 tone la decolare). Am dat in saracu' aparat pana la limita (si l-am si angajat, noroc ca am planificat sa am si inaltime de recuperare) +7 si -2g, si a reiesit ca evidenta folosirea flapsurilor cu fortaj pentru intoarceri sustinute la 500km/h. Nasol e, ca daca insisti pe mansa, incepe, destul de rapid, sa piarda energie (de unde si angajarea), iar unghiul critic se depaseste cvasi imediat (am ajuns la peste 30 de grade, cu toti zurgalaii si luminile rosii aprinse ca in pomul de Craciun). A doua a fost abuzul de postcombustie, ceea ce s-a remarcat in atitudinea si evolutia de clasa (cam singurul mod sa scoti asa ceva din 21), si superba a fost trecerea surpriza la viteza mare in axul pistei. Si F-16 a facut una (era in program), dar in afara de condensul de pe fuselaj, la impresia artistica si zgomot nu s-a apropiat de 21.
Eu cred ca ar fi mai bine sa mergi in persoana la show-uri, pentru ca in aviatie e ca in viata (!), pot sa-ti povestesc, dar nu e nimic comparat cu a fi acolo in persoana.

#87 Useril este offline   Schumy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 181
  • Inregistrat: 27-September 06

Postat 02 July 2007 - 09:39 PM

@ kamob: ai refacut evolutia pe un simulator presupun. daca da, pe ce simulator. si de unde se poate lua patch-ul respectiv( cu mig 21)

#88 Useril este offline   incepator 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 184
  • Inregistrat: 26-June 07

Postat 02 July 2007 - 10:01 PM

chiar am planificat sa ajung la mk impreuna cu un prieten numa ca treaba a cazut pe ultima suta de metrii-serviciul

super misto descrierea modului de efectuare a manevrelor, dar inca o intrebare.... :angry:
am vazt ca 21 a facut un tonou(lent sau rapid-nu stiu) cu trenul scos. Cand asta in acrobatie si la ce viteza

si cum probabilitatea e de 90 % sa ai dreptate cu privire la manevre-adica au fost de lupta , ma intreb cum s-ar descurca 21 la o interceptare urmata de angajament VVR-s-ar papa destul de rpd combustibilul...

Marturisesc ca am vazut 21 de la luna in demonstratie la show-ul din cj din 2002 dc imi aduc bine aminte dar majoritatea manevrelor au fost facute la vericala pistei pe lungimea ei-inclusiv tonou la mai putin de 50 m de sol si nu exagerez. a mai fost un moment ciudat cand dupa o trecere la vertricala si joasa inaltime a tras 21in urcare la cca 70 grade . Stiu ca a cuplat fortajul-se auzea numai ca u aparea jet-ul specifific. A scuipat o data un mic norisor de fum si dupa aaccea s-a ivit si flacara fortajului. a fost un moment de stat cu inima in gat da a iesit bine3 pana la urma. Dupa acesl miting nu am mai fost la cele din anii urmatori pentru ca nu mai veneau mig 21 desi anu asta am nteles ca se celebra si data infiintarii bazei de la luna. Ar fi fost o chestie sa fie impreuna omniprezentele exra 300 si 21

si intr-adevar sunetul 21 nu se uita....
ne-a facut si atunci o surpriza si din momentul ala mi-a ramas in cap si nu mai iese


Crios, nu ne stege te rog.... :roll: :-)

Si pan la urma ce avea 99 in bot , antenuta aia ciudata?

#89 Useril este offline   zapacitu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 335
  • Inregistrat: 13-August 06

Postat 02 July 2007 - 10:02 PM

Citeaza

iar-99 care a zburat era varianta modernizata ?


Una din ele, mai precis IAR-109 Swift.

http://www.scramble....hp?title=IAR-99

Citeaza

De cand zboara duble de f-16 in thunderbird?


Dintotdeauna. Toate formatiile acrobatice de simple (T-birds, Blue Angels, Ruskii Vityaz, Striji) au si cel putin o dubla in dotare, ca sa plimbe VIP-urile, sa se antreneze si uneori o folosesc ca sa suplimenteze locul unui avion simpla comanda indisponibil (cum a fost cazul la MK)

Aceasta postare a fost editata de zapacitu: 02 July 2007 - 10:12 PM


#90 Useril este offline   incepator 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 184
  • Inregistrat: 26-June 07

Postat 02 July 2007 - 10:09 PM

lamurit.. :angry: , mersi...
n-am crezut ca mai zboara varianta asta- o credeam o productie de casa ca 21 bis /s 29 sniper parcata prin cinse stie ce colt de hala de intreprindere

Bravo lor

#91 Useril este offline   Kamob 50 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1970
  • Inregistrat: 13-May 06

Postat 03 July 2007 - 01:20 PM

Schumy, la Jul 2 2007, 10:39 PM, a spus:

@ kamob: ai refacut evolutia pe un simulator presupun. daca da, pe ce simulator. si de unde se poate lua patch-ul respectiv( cu mig 21)

Simulatorul e MFS 2004, cu add-on de la LAGO MiG-21 Bis si Captain Sim Legendary MiG-21 UM. Meteo e din METAR.
Joystick Thrustmaster Cougar cu pedale Thrustmaster F1 FFB.

#92 Useril este offline   Kamob 50 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1970
  • Inregistrat: 13-May 06

Postat 03 July 2007 - 01:37 PM

@incepator: Antena de telemetrie.
@zapacitu: N-a zburat nici un 109 la MK. 7003 e al trei-lea prototip, modernizat cu Bendix si Honeywell (daca ma mai ajuta memoria), dar sigur nu e la standardul Swift.

#93 Useril este offline   Robotzel 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 175
  • Inregistrat: 18-April 06

Postat 03 July 2007 - 02:28 PM

afaik 7003 este singurul 109. intr-adevar au fost modernizate 2 sau 3 avioane cu americanii, dar cu vreo 2 ani inainte si erau avioane de serie (au fost evaluate de iai la inceputul programului 109)

sapand putin prin memorie, exista niste poze (de care nu dau acum), cu 712 in camo-ul de desert purtand sigla swift pe bot, unde in poza asta este sigla iar-99:
http://www.jetphotos....php?id=5903146
avionul a mers ca 'swift' la niste mitinguri, dar suferise doar niste upgradeuri minore (poate este intre cele din proiectul cu americanii), 7003 inca nu era gata la vremea respectiva

e drept, nu stiu daca a ramas neschimbat in cei 15 ani...
din cate imi amintesc, la roias s-a mentionat la un moment dat ca 7003 e singurul 109

Aceasta postare a fost editata de Robotzel: 03 July 2007 - 02:44 PM


#94 Useril este offline   zapacitu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 335
  • Inregistrat: 13-August 06

Postat 03 July 2007 - 03:00 PM

IAR-109 Swift e unul singur: 7003, fostul S-003 (al treilea prototip)

IAR-99 nr. 708 si 709 (alea alb-albastru) au fost putin modificate pt. progrmul american JPATS in 1990, in cooperare cu o firma americana

Dupa aia craiovenii l-au modernizat pe 712 - cel cu camuflaj de desert prin 92. Uneori a aparut cu numele "Swift" pe bot, insa cockpiturile sunt diferite fata de "109 Swift"

IAR-109 Swift a aparut prin 93-94, realizat cu IAI

In 97 a aparut IAR-99 Soim

Aceasta postare a fost editata de zapacitu: 03 July 2007 - 03:03 PM


#95 Useril este offline   Kamob 50 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1970
  • Inregistrat: 13-May 06

Postat 03 July 2007 - 05:05 PM

:angry: ce??!

#96 Useril este offline   incepator 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 184
  • Inregistrat: 26-June 07

Postat 04 July 2007 - 10:59 AM

impartasesc nedumerirea lui Kamob

99 nu a aprut inainte de rapostau?

On the other hand...
Pun o intrebare mi mult si mai putin retorica

Daca 21 are o raza asa de limitata de actiune, mai ales cand, asa cum s-a scris ... turn abnd burn, turn and burn turn and bingo fuel... de ce mama naibii u ibnchis baza de la TM si alte asemenea,

Am impresia ca daca cei de la Luna ar face o interceptare la granita de s-v, spre TM, mare lucru daca nu trebuie sa aterizeze lancerele pe ceva drumuri... Asta fara sa pun la socoteala ventualele manevre mai delicate de interceptare ori manevrelede harjoneala cu amicul interceptat..

Astept in continuare raspunsurile Dvs legate de optiunea pe care o aveti pt inlocuitorul lui 21 si argumentele aferente(suna ca un anunt publicitar pe un aeroport :lol: )

#97 Useril este offline   Robotzel 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 175
  • Inregistrat: 18-April 06

Postat 04 July 2007 - 01:47 PM

Da, 99 a aparut inainte de revolutie, livrarile la prima serie s-au terminat in primavara lui 89 din cate stiu. In 90-91 au inceput tentativele de modernizare, in special datorita sperantelor de export, unde toate partile interesate au strambat din nas la avionica...
Inchiderea bazelor a fost o decizie politica, as usual...nu te obosi sa cauti logica rationamentului :-o
21 n-a fost gandit ca avion de 'harjoneala', chiar daca a fost de-a lungul timpului dat ca atare...misiunea optima este interceptarea scurta din baze avansate, cu ghidare cat mai precisa de la sol, urcare rapida, atac fara fasoane si picat inapoi la aterizare. (da, poate ceva manevre, lancerul are avionica, dar asta nu schimba faptul ca dupa cateva minute de dogfight sau o urcare in afterburner si o fugareala scurta trebuie sa planeze pana acasa :lol: ) E al nostru, tinem la el, dar nu cred sa iasa vreo concluzie mai optimista de la participantii la sniper lance &co. (sidupa cum s-a mentionat intr-un post anterior, conteaza foarte mult cu ce trage si in ce)

Aceasta postare a fost editata de Robotzel: 04 July 2007 - 01:58 PM


#98 Useril este offline   incepator 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 184
  • Inregistrat: 26-June 07

Postat 04 July 2007 - 02:03 PM

adevarat ai grait

Archer numai avem-resursa expirata sau asa s-a spus pe forum
Aphid bun da putine si pe cale de imputinare

MICA?..... :-?

si atoll :lol:

Phyton de la israelieni nu avem ?

Revin cu provocarea lannsata

Care e optiunea de inlocuitor si motive
Si care dintre inlocuitori v-ar atrage pentru machetit?

#99 Useril este offline   Robotzel 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 175
  • Inregistrat: 18-April 06

Postat 04 July 2007 - 03:04 PM

mie nu mi-e clar ce vrei :-o
sa insiram variantele si sa le dam note? sa colectionam zvonurile si sa punem pariuri? sa hotaram noi care e mai bun/frumos si sa plangem cand se cumpara altceva? sa facem cheta? :lol:

ok, exagerez, dar zau subiectul a fost destul dezbatut si e lamurit...
- ne trebuie avioane
- e mai bine pt piloti sa fie mai multe (deci nu prea scumpe), sa nu fie cateva avioane frecate intens si nici sa zboare doar cativa piloti si restul sa-i studieze de jos
- oricum costurile nu includ doar livrarea avioanelor pe pista, bugetul alocat trebuie sa acopere si partea logistica, destul de serioasa
- 1st hand e mai frumos decat 2nd, 3rd etc...si in exploatare, si ca investitii in revizii si modernizari
- din cele de mai sus reiese ca nu ne trebuie superavioane, nu sunt pe primul loc raza de actiune sau incarcatura utila...trebuie sa fie destule, sa zboare decent, sa le putem intretine si sa fie in echilibru cu fortele vecinilor
- variante sunt destule...unele nepractice, dar chiar excluzandu-le pe acestea raman mai multe convenabile
- decizia va fi in mod sigur politica, influenta opiniei publice sau chiar a pilotilor si a celor avizati ramanand minuscula, deci se poate ajunge oricat de departe de ce ziceam pana acum
- orice s-ar cumpara o sa ne facem treaba cu ele cum ne-am facut-o si cu migurile...daca-s proaste n-o sa raspunda nimeni important, cu putin noroc se mai baga bani in vreo modernizare, in cel mai rau caz vor avea soarta 29-urilor de la mk...trist dar adevarat...

Aceasta postare a fost editata de Robotzel: 04 July 2007 - 03:09 PM


#100 Useril este offline   yety 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 131
  • Inregistrat: 02-October 06

Postat 04 July 2007 - 04:43 PM

Incepator, imi cer scuze de la inceput pentru tonul meu , dar nu mai bine vrei tu sa faci o macheta , s-o postezi si s-o comentezi si cu ceilalti frati ?
Ultima oara cand m-am uitat asta era forumul modelistilor . Nu vad ce legatura are acest topic ( nici macar nu este la discutii libere) cu machetele.
Ca sa-ti raspund la intrebare , avioane vom cumpara de la cine da un comision mai mare unor anumiti domni , chiar daca acestea vor fi din Primul Razboi Mondial .
Imi cer scuze inca o data pentru tonul meu ! :lol:

Arata acest topic


  • 8 Pagini +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi