Forum Machete,Modelism,Hobby: Expozitie in toamna - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Expozitie in toamna

#1 Useril este offline   Degrelle 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 616
  • Inregistrat: 09-April 07

Postat 11 July 2007 - 11:36 PM

N-as vrea sa ma hazardez, dar de curand am vorbit cu profesorul Moghior de la Muzeul militar (am fost impreuna intr-un superb circuit Marasti-Marasesti-Oituz) si mi-a spus ca vrea sa organizeze o expozitie de machete militare in Bucuresti, candva in toamna. L-am asigurat ca de cate ori v-om mai vorbi, am sa-i aduc aminte de asta :lol:

#2 Useril este offline   AlexPl 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 768
  • Inregistrat: 30-November 04
  • Location:Leiden, Olanda

Postat 12 July 2007 - 05:02 PM

Depinde de care perioada din toamna.
Sa nu uitam ca la sfarsitul lunii Noiembrie va incepe expozitia de la Alba Iulia.
Aceasta expozitie avand un "Renume" mult mai bun decat a expozitiei de la Muzeul Militar, :hammer: :lol: in mod sigur va avea prioritate. Cel putin pentru mine

#3 Useril este offline   Degrelle 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 616
  • Inregistrat: 09-April 07

Postat 12 July 2007 - 07:46 PM

N-as putea preciza perioada, dar ma gandesc ca se vor lua in calcul toate aspectele, inclusiv cel precizat de tine. Eu zic ca e promitator, cine stie, poate prinde "renume"...

#4 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 13 July 2007 - 04:18 PM

In principal, in discutie se afla "Salonul National de Modelism" doar ca discutiile n-au mers inca mai departe si cu cat trece timpul cu atat nu se va face nimic.
Deja mi-e teama ca discutia va ramane la nivel de discutie. :lol:

Bafta!

#5 Useril este offline   Cata 

  • Simplul 'eu'
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 03-April 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:In secial 1/72.

Postat 13 July 2007 - 10:59 PM

Ce-mi place asta: din epo in expo sa nu mai ai grija de sters praful, ;-) sa nu mai iti aduci aminte de ce graseli ai facut, :-o, sa ai loc de alte machete, :-P sa aiba viziatorii la ce sa se mire, ;-) Noc ca lipiciul e ieftin! ;-) Deci eu ca intotdeauna sunt pentru! :lol:

(parerea mea)

#6 Useril este offline   FlyBoy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1937
  • Inregistrat: 24-February 06
  • Location:Bucuresti

Postat 15 July 2007 - 10:42 PM

Bre cata...erai acolo cand s-a auzit prima oara de asta...la Zilele lu' MMNeu...ce naiba, te rog sa te concentrezi :lol:

Probabil ca vorbe va ramane ca ...deh...nu cotizam...nu pupam!!! MA bate gandul sa investesc intr-o cutie serioasa pentru transportul la Alba Iulia :whistle:

#7 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 17 July 2007 - 10:03 AM

Flyboy, la Jul 15 2007, 10:42 PM, a spus:

Probabil ca vorbe va ramane ca ...deh...nu cotizam...nu pupam!!!

Nu este vorba despre nici un fel de cotizatie ci de sistemul de comunicare/organizare ei-noi care este destul de deficitar si daca anul trecut expozitia s-a facut un pic cam "hei rup pompieristic", anul asta eu n-am in intentie sa ma implic in ceva asemanator.
Dintre cei ce au participat anul trecut, sunt cam putini cei care se vor implica intr-o chestie planuita in doua saptamani - o luna.
Poate se implica F.R. Modelism desi ma cam indoiesc pentru ca discutand anul trecut cu dl. Conu Marius (adjunctul secretarului federal), FRM nu se poate implica oficial mare parte dintre categoriile de machete nemaifacind obiectul activitatii FRM ci doar al nostru al celor ce in marea lor majoritate suntem independenti.
Asa ca ...

Bafta!

#8 Useril este offline   marhaba 

  • Membru senior
  • Grup: Banned
  • Postari: 1329
  • Inregistrat: 30-November 04

Postat 17 July 2007 - 12:28 PM

Cristian, cred ca cu bunsimt, bunavointa si un dram de creier se pot rezolva cam toate lucrurile , la fel si asta. Dar evident ma refer la toate partile implicate si tu stii foarte bine ce vreau sa spun. Acuma spre rusinea mea in afara de Antipa si MM eu nu stiu alt muzeu prin Bucuresti (nu ca m-as fi rupt cautind evident). Dar ma gindesc ca ar trebui sa fie totusi si altul unde am avea sanse sa facem ceva. Voi sunteti mai multi acolo si poate rasare o idee. Altfel ar fi pacat.

#9 Useril este offline   FlyBoy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1937
  • Inregistrat: 24-February 06
  • Location:Bucuresti

Postat 17 July 2007 - 03:52 PM

In umila mea viziune, dar trebuia sa fiu naibii mai explicit, "a cotiza" insemna chiar totul: efort, bani, nervi....

Deci ramane "ca en train" ... :whistle:

#10 Useril este offline   OlafTheViking 

  • Olaf cel degraba de sange varsatoriu
  • Grup: Banned
  • Postari: 2460
  • Inregistrat: 02-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:figurine, diorame

Postat 17 July 2007 - 04:10 PM

marhaba, la Jul 17 2007, 12:28 PM, a spus:

Acuma spre rusinea mea in afara de Antipa si MM eu nu stiu alt muzeu prin Bucuresti

La Antipa, responsabila de sectiunea de marketing este o femeie exceptionala, profesional vorbind. Din pacate nu stiu cum putem sa imbinam animalele cu tancurile. Desi acum se pare ca se organizeaza o expozitie ceva cu "casa melcului" in care se imbina cochiliile de melci cu apartamentele din Bucuresti, pe scurt ceva cu proiectele copiilor de la urbanism (sic) dar care au studiat si colectiile de melci si scoici din Muzeu si fac o paralela cumva. Deci ma gandesc ca nu ar fi foarte fortat sa luam in brate ideea mai veche cu "Camuflaju' in natura" (de asta intrebam eu in iarna daca mai are cineva afisul, ma bateau ceva idei dar mi s-au parut fortate). Acum Casa melcului m-a convins ca poate nu sunt.

La Militar este clar.

La Muzeul de Istorie am luat legatura cu unul dintre directori, i-am dat link cu ce se face in alta parti la Muzeele de Istorie dar mi-a spus ca DESI este interesat SI de asa ceva, ar fi mai interesat de realizarea machetelor pentru ei (nu stiu ce fel de machete, banuiesc ca sunt probabil machete de case) si sa iau legatura cu unul dintre arhitecti sa avem o discutie intr-o zi cand ne punem de acord. Fiind deja multe variabile, programul meu (eventual al lui Crios) programul arhitectului, programul directorului precum si interesul nu foarte mare am cam abandonat proiectul.

Voi mai incerca sa atac o pista cu o Galerie de arta.

Una peste alta, de cateva luni am luat in calcul ceva pentru toamna si nu dorm chiar de tot.

Aceasta postare a fost editata de OlafTheViking: 17 July 2007 - 04:11 PM


#11 Useril este offline   HIND 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 624
  • Inregistrat: 02-October 06

Postat 17 July 2007 - 05:24 PM

Nu stiu daca a-ti sesizat sau nu mesajul meu de pe "IULIE...caldura mare!!!" in legatura cu Expo din decembrie de la Alba Iulia.Pentru confirmari sau lamuriri va stau la dispozitie pe adresa: ovidiusocaciu@yahoo.com sau tel.0729/292861.
In legatura cu un subiect de expo la muzeul Antipa ,va sugerez un titlu:"Zborul in natura si tehnica".Eu am reusit sa organizez anii trecuti la Deva la Muzeul de Naturale o expozitie cu acest subiect.Pentru cei interesati pot sa va transmit si niste poze.Fara sa ma laud ,TOATA lumea a fost multumita.Ei cu insectele,pasarile impaiate,etc.,noi cu zburatoarele de tot felul(inclusiv o parapanta desfasurata).Dupa aceasta am facut si una cu tancuri,la fel de reusita.Poate sa va confirme celula de la Lugoj.

#12 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 17 July 2007 - 06:40 PM

Ovidiu, sigur ca am sesizat mesajul tau (nu doar eu) si mai stiu si frumoasele istorii despre expozitiile din Deva si despre expozantii de exceptie si exponatele lor exceptionale.
Sincer, am cam luat pulsul manifestarilor de gen din Bucuresti. Probabil ca daca m-as forta nitel si s-ar unfla muschii pe mine, ar iesi de-o expozitie si in capitala noastra cea de toate zilele, dor ca lucrurile frumoase si adevarate ies din suflet, iar din fortaj numai acrobatia aeriana.
Personal prefer si ma pregatesc pe toate planurile sa particip la expozitia de la Alba Iulia chiar daca asta inseamna un efort mai mare din partea mea.

Bafta!

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi