Forum Machete,Modelism,Hobby: cupole termoformate - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

cupole termoformate

#1 Useril este offline   MiG 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 827
  • Inregistrat: 19-January 05

Postat 05 April 2005 - 10:44 PM

"- plasticul pentru "termoformare" poate fi tras la rece daca este tinut 10 secunde in propanolol" iata ce scria de 1 aprilie Z-mare.. bineinteles am ras, numai ca aseara mi-a trecut rasul. Am reusit sa pierd o piesa si nu o jamba sau antena sau alta chestie mai simplu de facut ci chiar o cupola de F16 la 1/48, sincer preferam sa pierd o aripa:(((. Intrebarea e pt cei care s-au incurcat vreodata sa termoformeze o cupola din material plastic, cam care este procedeul (un link, ceva, e binevenit) si ce plastic e mai bun, cel de PET mi s-a parut cam greu de manipulat si are tendinta f puternic ade a se strange, trebuie forta, nu gluma pt a-l forma.
Mai am bineinteles si varianta sa il fac diorama cu pilotul catapultat sau in caz ca mai am vreun ghinion cu el il fac "macheta zburatoare" dar sper sa nu ajung aici.

multumiri anticipate

#2 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 06 April 2005 - 08:16 AM

Aparent treba e destul de simpla: http://www.largescaleplanes.com/tips/Howar.../Hotforming.htm
http://www.largescaleplanes.com/tips/RatoM...vacuumform.html
Eu am facut si nitel mai simplu. Faci, din lemn, un model, il fixezi bine pe ceva, incalzesti la o luminare, cit mai uniform, un capac de iaurt sau plastic de la gulerul camasilor ori de la cutiile in care se vind diverse chestii electronice si il tragi peste model. Din trei, patru incercari iese una. Tre sa reusesti, cupola e destul de simpla...
Succes,
Alexandru

#3 Useril este offline   Ahmed 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 989
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 06 April 2005 - 08:25 AM

Daca ti se pare dificil sa faci un model din lemn al cupolei, cauta o alta (sau imprumuta de la cineva de F14 si fa-i o copie in ghips (mai intai exteriorul, apoi pe baza ei interiorul).

#4 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 06 April 2005 - 09:11 AM

Z-mare, la Apr 6 2005, 08:16 AM, a spus:

Eu am facut si nitel mai simplu. Faci, din lemn, un model, il fixezi bine pe ceva, incalzesti la o luminare, cit mai uniform, un capac de iaurt sau plastic de la gulerul camasilor ori de la cutiile in care se vind diverse chestii electronice si il tragi peste model. Din trei, patru incercari iese una. Tre sa reusesti, cupola e destul de simpla...
Succes,
Alexandru

Metoda este excelenta, iar plasticul ala transparent de la camasi (guler) este perfect pentru asta.
Bafta si spor la termoformare!

#5 Useril este offline   sorint 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 64
  • Inregistrat: 19-April 05

Postat 13 June 2005 - 09:08 PM

Desi cam tarziu (pentru Mig cel putin), am sa spun si eu doua vorbe despre astfel de cupole. Pe o matrice din lemn, cum zicea si Alexandru, am tras plasticul de la recipientele transparente de sampon (dupa ce am curatat etichetele si apoi lipiciul ramas folosind White Spirit); e un material mult mai maleabil decat oricare dintre celelalte prezentate si se inmoaie la o temperatura destul de joasa, astfel ca am putut sa-l incalzesc cu un foen in timp ce-l mulam pe matrice. Asta scuteste de riscurile incalzirii la flacara deschisa cand materialul se denatureaza si-si pierde transparenta, grabindu-i imbatranirea. Spor.

#6 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 14 June 2005 - 09:07 AM

Buna idee Sorint! Merita incercat! Si, plasticul fiind si nitel mai goros, ai de unde intinde la el asa incit cupolele nu ies prea subtiri! Bune idee!
Alexandru

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi