Forum Machete,Modelism,Hobby: Ziua Aviatiei la Iasi 21 iulie - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Ziua Aviatiei la Iasi 21 iulie vorbe si poze (link)

#1 Useril este offline   mack 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 697
  • Inregistrat: 15-April 05
  • Location:Iasi, Romania

Postat 23 July 2007 - 07:33 AM

Aici puteti sa vedeti cateva din fotografiile facute de mine cu ocazia mitingului de la Iasi.

http://picasaweb.goo...IA_Airshow_2007

Una peste alta a fost – in opinia mea – o manifestare extrem de reusita. Dupa experienta neplacuta de la MeKa – conditii penibile de acces pentru spectatori si iarba inalta « de un metru », ce masca cu deosebit succes avioanele aflate pe pista – trebuie sa admit ca organizatorii manifestarii de la Iasi merita indiscutabil nota de trecere. Chiar daca programul a constituit un secret (!?) pentru spectatorii obisnuiti (asemeni subsemnatului) iar linia publicului a fost o idee prea departe de pista, am remarcat la capitolul « asa da » iarba tunsa la inaltimi mai mult decat rezonabile si corturile cu dimensiuni generoase pentru public – premiera in Ro! – ce permiteau vizionarea programului de la umbra.

Cat priveste demonstratiile in zbor, au fost de toate. Fortele Aeriene ne-au aratat cam tot ce-a mai ramas, adica IAR-330 Puma, L-39 Albatros, IAR-99 Soim si MIG-21 LanceR.
Dupa o pauza destul de lunga – mai precis din 2000 – am putut admira o demonstratie solo a elicopteristilor militari (IAR-330 Puma nr. 74 negru). Daca este cineva care cunoaste echipajul, sa-i transmita aprecierea mea pentru tot ce ne-a aratat. Am avut parte de o trecere – sa fie ultima pentru muritori? – cu o formatie de L-39 Albatros. Tare mi-e teama ca avionul acesta are sa iasa din serviciul RoAF asemeni altora, « pe sest »...se pare ca nu putem da dovada de ceva imaginatie, iar o formatie mixta (+Soim+LanceR B) sau program solo nu vom mai vedea in aceste culori. Cel putin pacat. Intr-o mica masura, revansa a venit de la simularea de lupta aeriana cu doua IAR-uri 99 Soim. Fara sa banalizez, exercitiului i-a lipsit oarecum ritmul, limitandu-se doar la evolutii in plan orizontal. Sa fie de vina oare cele doua rezervoare suplimentare purtate de fiecare aparat? Asa cum era firesc, am avut parte de LancerR (A si B), atat trecere cu formatia cat si demonstratie solo. Ca o mica remarca si premiera pentru mine, avionul solo s-a prezentat intr-o configuratie foarte « clean », fiind lipsit de pilonii de pe planuri. Dincolo de figurile cunoscute, personal am apreciat spirala in coborare cu postcombustie. Una peste alta, cred ca si pentru pilotii militari a fost un exercitiu interesant sa efectueze evolutii – solo sau cu celula - la cca. 100 km de baza.
Aeroclubul Romaniei ne-a delectat cu parasutisti – evolutii care mie mi-au placut – cu celebrele Extra – inca mai astept un program solo demn de performantele acestui aparat – si planoare (IS-28 B2). Un numar interesant a fost salutul (leganat de planuri) « la suficient de mica altitudine » efectuat de o formatie de doua planoare aflate fiecare la remorcaj.
Aviatia privata a fost pentru mine cea mai placuta surpriza. Formatii mixte trio (din pacate in afara de Festival si Katana nu stiu sa precizez tipurile) - tinute mai bine decat baietii de la Extra – si mai ales demonstratia solo cu BN-2 Islander, inmatriculat, cum altfel decat in Ungaria.

V-am plictisit destul

Saptamana cu spor,
mack

#2 Useril este offline   Kamob 50 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1970
  • Inregistrat: 13-May 06

Postat 23 July 2007 - 03:49 PM

Pai bine domnu' mack, tinusi matale ascuns evenimentu'??? :-x Asa ceva nu se face... Apoi, ce sa zic... frumoase foto, clasa I. :whistle:

Dar cu iarba de la MK si vazutul rotilor n-am inteles-o. Ia sa ne uitam:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_4376_.jpg


#3 Useril este offline   mack 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 697
  • Inregistrat: 15-April 05
  • Location:Iasi, Romania

Postat 23 July 2007 - 04:18 PM

kamob, la Jul 23 2007, 03:49 PM, a spus:

...dar cu iarba de la MK si vazutul rotilor n-am inteles-o. Ia sa ne uitam:...

Evenimentul l-am tinut ascuns pentru simplul motiv ca "mi-a fost ascuns" - miercuri inca nu stiam daca mitingul exista sau nu, iar despre ora de incepere si program "nici pas".

Pe unde stateam eu la MK, iarba era cam asa :)
Si daca-mi aduc bine aminte, la RoIAS 2006 a fost cam la fel de inalta.


mack

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: MK_grass.jpg


#4 Useril este offline   Kamob 50 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1970
  • Inregistrat: 13-May 06

Postat 23 July 2007 - 04:32 PM

:whistle:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_4517_.jpg


#5 Useril este offline   mack 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 697
  • Inregistrat: 15-April 05
  • Location:Iasi, Romania

Postat 23 July 2007 - 05:06 PM

OK, "micrococoasa" din apropierea bretelei C de la MK ofera o vizibilitatea ceva mai buna si oricine a fost acolo stie despre ce vorbesc. Eu unul am preferat o pozitie mai spre mijlocul piste, pentru a putea prinde ceva imagini la decolare.

Oricum, ce am spus initial este cat se poate de adevarat - iarba de la MK avea multi centimetri in inaltime :)

mack

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: MK_grass1.jpg


#6 Useril este offline   Kamob 50 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1970
  • Inregistrat: 13-May 06

Postat 23 July 2007 - 06:23 PM

Mack, te tachinam! :whistle:
Fotografia cu 99 e cu o mica iluzie optica (ca sa zic asa), data de mai multi factori: intersectarea unei bretele cu pista, faptul ca eu am 1.90m, si firele de iarba care la tele se estompeaza un pic (vezi in foto ca balariile sunt un pic mai inalte decat rotile, insa abia se vad). :lol:

#7 Useril este offline   Kamob 50 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1970
  • Inregistrat: 13-May 06

Postat 23 July 2007 - 06:30 PM

Cu ce distanta focala efectiva ai lucrat? La cati MP? :-?

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_4533_1.jpg


#8 Useril este offline   mack 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 697
  • Inregistrat: 15-April 05
  • Location:Iasi, Romania

Postat 23 July 2007 - 06:56 PM

kamob, la Jul 23 2007, 06:30 PM, a spus:

Cu ce distanta focala efectiva ai lucrat? La cati MP? :-?

Pai, fotografiile in cauza sunt facute "pe la 300 mm" cu un tele pentax smc faj 75-300 (x1.5 factor format) montat pe singurul aparat pe care-l mai am - pentax *ist DL (6 MP).
Obiectivul este de toata jena, focalizeaza extrem de lent si nu foarte precis dar, pana reusesc sa-mi iau un Sigma echivalent, este singurul care-l am in aceasta plaja focala. Poate sa para ciudat, dar mai mult m-a multumit samsung-ul d-xenon 50-200 (x1.5) pe care l-am achizitionat la un pret incredibil - 150 euro nou.
Astept mult anuntatele obiective pentax usm... sau ma reintorc la canon :)

mack

#9 Useril este offline   Kamob 50 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1970
  • Inregistrat: 13-May 06

Postat 23 July 2007 - 07:37 PM

Pai... Canon rules! :angry: :lol: :whistle:
Nici nu-mi imaginez de ce ai abandonat pentru Pentax?! :angry:
Stii ca tot fotograful face diferenta, atata vreme cat uneltele sunt decente :bang: Si pana acum nu as reprosa nimic fotografiilor tale :hammer:

#10 Useril este offline   mack 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 697
  • Inregistrat: 15-April 05
  • Location:Iasi, Romania

Postat 23 July 2007 - 08:13 PM

kamob, la Jul 23 2007, 07:37 PM, a spus:

Pai... Canon rules!  :angry:  :lol:  :whistle:
Nici nu-mi imaginez de ce ai abandonat pentru Pentax?!  :angry:
Stii ca tot fotograful face diferenta, atata vreme cat uneltele sunt decente  :bang:  Si pana acum nu as reprosa nimic fotografiilor tale  :hammer:

multumesc pentru aprecieri - mai am mult de exersat si ca orice moldovean care se respecta, invat incet :)

cand m-am hotarat sa trec la dslr, pentax l-am ales pe motiv de buget; acum nu body-ul in sine ma nemultumeste ci oferta de tele zoom-uri entry level...

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi