Forum Machete,Modelism,Hobby: Artilerie Unionista - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 4 Pagini +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Artilerie Unionista Lucrand la diorama

#61 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 19 March 2005 - 08:20 AM

OlafTheViking, la Mar 18 2005, 07:51 PM, a spus:

Cand o sa aiba Olaf vila la munte ....

Asta era intrebare, nu? 8-)
Bafta!

#62 Useril este offline   OlafTheViking 

  • Olaf cel degraba de sange varsatoriu
  • Grup: Banned
  • Postari: 2460
  • Inregistrat: 02-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:figurine, diorame

Postat 21 March 2005 - 10:24 AM

Nu e intrebare , e un vis. :-D

#63 Useril este offline   OlafTheViking 

  • Olaf cel degraba de sange varsatoriu
  • Grup: Banned
  • Postari: 2460
  • Inregistrat: 02-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:figurine, diorame

Postat 30 March 2005 - 10:59 AM

OlafTheViking, la Jan 5 2005, 12:18 PM, a spus:

... sa nu te apuci de altceva pana nu termini.

Vad ca te-ai apucat de altceva. Haide si cu asta ca eu si Pletila vrem sa vedem cum ai vopsit caii.

#64 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 30 March 2005 - 11:35 AM

Din pacate, sau poate din fericire pana dupa 5 mai sunt angrenat intr-o lucrare cu "termen limita" asa ca m-am oprit din lucru si la asta si la cealalta.
Caii sunt totusi vopsiti toti si soldatii in proporie de 90%.
Nu credeam ca are rost sa-i pozez si pe acestia, dar daca crezi ca iti este de folos, bag caii in sedinta foto duminica si-i postez luni.
Tunurile, afeturile si trasurica mai trebuie sa sufere modificari ca sa fie ceea ce trebuie.
Bafta!

#65 Useril este offline   OlafTheViking 

  • Olaf cel degraba de sange varsatoriu
  • Grup: Banned
  • Postari: 2460
  • Inregistrat: 02-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:figurine, diorame

Postat 30 March 2005 - 11:55 AM

Sunt de folos. Eu am probleme cu vopsitul cureluselor cailor ca maronurile mele Revell nu prea acopera bine din prima. Si nu se pune problema sa le vopsesc de doua ori ca sigur nu dau in acelasi loc, e vorba de jumatate de milimetru.
Asa ca acum vopsesc intai curelusele si pe urma caii, pe langa cureluse dar am cai care asteapta curelusele la vopsit. Cred ca o sa le trag un negru si gata.

#66 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 30 March 2005 - 12:16 PM

Eu am folosit un maro de la Humbrol (semi mat) si principiul acelasi cu al tau, mai intai cureluse, sei, copite, etc. si pe urma caii pentu ca intradevar metoda asta cere mai putina atentie la vopsitul detaliilor destul de multe la numar.
Pe coama si pe coada am facut o "spalare" usoara la pensula ca sa optin diferenta de nuanta de culoare si sa le scot putin in evidenta.
Spalarea, ca de obicei cu diluantul in care fac spalarea grosiera a pensulelor si care este un gri tare ciudat si care difera de la spalare la spalare pentru ca se adauga in el, de fiecare data altfel de pigmenti, sau creste pigmentarea intr-o anumita directie in functie de culorile pe care le folosesc mai mult.

Bafta!

#67 Useril este offline   OlafTheViking 

  • Olaf cel degraba de sange varsatoriu
  • Grup: Banned
  • Postari: 2460
  • Inregistrat: 02-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:figurine, diorame

Postat 30 March 2005 - 12:28 PM

Am facut si eu spalari pe coama si coada. Ies bine, mai ales la cei albi. Ma intrebam daca sa le fac spalari si pe corp, probabil ca o sa incerc.

#68 Useril este offline   Pletila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 323
  • Inregistrat: 14-January 05

Postat 30 March 2005 - 02:44 PM

Spalaturi ca spalaturi da poate scrieti si cum se fac, ca daca fac spalaturi se ia si primul strat de vopsea...

#69 Useril este offline   OlafTheViking 

  • Olaf cel degraba de sange varsatoriu
  • Grup: Banned
  • Postari: 2460
  • Inregistrat: 02-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:figurine, diorame

Postat 30 March 2005 - 03:11 PM

Pai ca sa nu se ia se face cu acrilice peste emailuri. Asta ca la carte pentru o siguranta de 100%. Merge si cu email peste email dar in nici un caz in aceeasi zi ca se ia. Lasi o zi, doua si pe urma dai. Si cand faci spalatura o faci foarte repede ca sa nu aiba timp sa se cojeasca vopseaua veche.

#70 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 30 March 2005 - 04:11 PM

crios, la Mar 30 2005, 12:16 PM, a spus:

Spalarea, ca de obicei cu diluantul in care fac spalarea grosiera a pensulelor si care este un gri tare ciudat si care difera de la spalare la spalare pentru ca se adauga in el, de fiecare data altfel de pigmenti, sau creste pigmentarea intr-o anumita directie in functie de culorile pe care le folosesc mai mult.

Bafta!

@ Pletila, citeste si tu tot nu numai printre randuri ;-)
Diluantul respectiv devine in timp o culoare (indecisa) diluata asa ca si daca dizolva vopseaua deja aplicata, aceasta se amesteca cu cealalta culoare (cea din diluant) si o inlocuieste practic cu altceva mai deschis ca originalul dar avand alta nuanta.
Incearca ca nu te costa nimic, sau ma rog, cateva picaturi de vopsea :pint:
Alternativa a spus-o Olaf - acrilice si a fost descrisa de Z-mare pe undeva pe aici prin forum doar ca nu mai gasesc pe unde.

Z-mare a zis:

Citeaza

Wasching (*): spalare. Operatia se executa numai pe suprafata lucioasa si consta in spalarea suprafetei cu o solutie foarte diluata de vopsea in solvent. Solventul nu trebie sa atace suprafata vopsita. Ex: daca suprafata este vopsita cu email, solventul esta apa sau alcool iar vopseaua utilizata pentru spalare, acrilica. Capilaritatea “aduna” solutia in locurile in care in mod normal se aduna si murdaria: imbinare table, nituri, articulatiile janbelor, cutele imbracamintii sau echipamentului, etc. Scaoae in evidenta aceste detalii. Se foloseste pentru simularea murdariei, petelor de ulei, praf, noroi, etc. Se pot utiliza uleiuri, emailuri, acrilice, acuarela, tempera.

Na c-am gasit. Era la Discutii libere/Glosar termeni lb. Romana.
Bafta!

#71 Useril este offline   Pletila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 323
  • Inregistrat: 14-January 05

Postat 30 March 2005 - 10:35 PM

Va repezira-ti ca ulii sau nu m-am exprimat eu bine.Sau poate nu avem aceasi problema...De pe plasticul asta nenorocit se ia vopseaua si cu apa daca faci wash....

#72 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 31 March 2005 - 08:00 AM

Pletila, la Mar 30 2005, 10:35 PM, a spus:

...De pe plasticul asta nenorocit se ia vopseaua si cu apa daca faci wash....

Da' ce Dumnezeu de plastic e ala?
L-ai degresat inainte de inceperea vopsirii?
Eu n-am avut probleme din astea nici macar cu Retus dat pe PVC.
In poza de mai jos, figurinele sunt din diverse materiale si vopsite cu o amestecatura de culori de te doare capul.
Pe fiecare dintre ele exista Humbrol, Revel, Model Master, Machbok, Revell, Badger, Retus, acrilice si emailuri la un loc, mate si semimate la gramada.
N-am intampinat nici o dificultate.
Bafta!

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: grup.jpg


#73 Useril este offline   Pletila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 323
  • Inregistrat: 14-January 05

Postat 31 March 2005 - 12:05 PM

Le-am spalat cu sapun.Nu degresarea e problema ci plasticul i sine care este foarte lucios.Am vopsit un cal si a doua zi m-am trezit ca a sarit vopseaua in cioburi pe ici pe colo si arata cam baltat.Arcasul ala de la galerie de exemplu are vopseaua mai bine prinsa , dala wash, tot iese...

#74 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 31 March 2005 - 04:51 PM

Iata ce zice "Se poate si asa?" referitor la vopsirea figurinelor din plastic de hgaleata:
"Ca sa adere se foloseste ori tratarea suprafetei cu descarcari electrice ori se trece piesa printr-o flacara reducatoare ( deci fara exces de oxigen dar sa nu afume......arta ) . Proba se face scufundand piesa in apa. Daca atunci cand o scoatem este umezita perfect adera vopseaua ( bineinteles dupa uscare )....daca apa "fuge" mai incerci. Trecerea prin flacara se face rapid deci nu-i nici un pericol sa se topeasca. Este procedeul industrial prin care se trateaza suprafata flacoanelor pe care se serigrafiaza etichetele. La pungi...sacose...se folosesc descarcarile electrice".

#75 Useril este offline   Pletila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 323
  • Inregistrat: 14-January 05

Postat 01 April 2005 - 01:00 AM

Pina una alta a iesit ceva.In poza asta se vede cum dupa ce am pus un calaret, a sarit un pic vopseaua de pe sea...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: cal5.jpg


#76 Useril este offline   Pletila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 323
  • Inregistrat: 14-January 05

Postat 01 April 2005 - 01:01 AM

Si alta din fata. Mai sint cateva la galerie...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: cal1.jpg


#77 Useril este offline   OlafTheViking 

  • Olaf cel degraba de sange varsatoriu
  • Grup: Banned
  • Postari: 2460
  • Inregistrat: 02-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:figurine, diorame

Postat 01 April 2005 - 10:09 AM

Ai incercat sa-l lipesti sau a sarit doar cand l-ai bagat in sa? Pe PVC cand freci se cam ia vopseaua. Vopseste totul pune-l in sa si lasa-l acolo, nu-l mai scoate. Ai incercat cu lac auto la spray, de care zicea Cartula? Cica face minuni.

#78 Useril este offline   Pletila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 323
  • Inregistrat: 14-January 05

Postat 01 April 2005 - 10:25 AM

Lac lucios am acasa...Mat nu am gasit inca,dar am cautat prea putin.Vopseaua s-a luat cind l-am pus pe calaret.Oricum e intr-o zona unde sta calaretul asa ca nu se vede...

#79 Useril este offline   OlafTheViking 

  • Olaf cel degraba de sange varsatoriu
  • Grup: Banned
  • Postari: 2460
  • Inregistrat: 02-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:figurine, diorame

Postat 01 April 2005 - 01:11 PM

Dimpotriva, e chiar bine ca nu mai faci "invechire" sau "uzura" in locul ala ;-) .

Arata acest topic


  • 4 Pagini +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi