Forum Machete,Modelism,Hobby: Tu-20 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Tu-20 ...stie cineva...

#1 Useril este offline   Pletila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 323
  • Inregistrat: 14-January 05

Postat 06 April 2005 - 10:04 PM

Stie cineva un kit de TU-20.Sau poate aveti asa ceva.


Tx

#2 Useril este offline   MiG 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 827
  • Inregistrat: 19-January 05

Postat 06 April 2005 - 11:13 PM

1). Are dl pavel o varianta a unuia la 1/72 marca AMODEL (TU142)combinatie injectie + fibra de sticla, dar are un pret pe masura pt asemenea monstru.
2).Mai este unul facut de trumpeter tot la 1/72 . atentie ca aparatul se mai gaseste sub denumirea TU95 (care e echivalent TU20) si TU142 care e o varianta modernizata a anilor 80 a aceluiasi aparat.
3).Mai exista o macheta la 1/100 a firmei VEBPLASTIKART (fosta DDR) a unui TU20 (denumit ca atare pe cutie) dar ala nu prea are o treaba cu prototipul real asa ca ar fi o pierdere de vreme mai degraba.

#3 Useril este offline   Pletila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 323
  • Inregistrat: 14-January 05

Postat 06 April 2005 - 11:52 PM

Deci TU-20 e echivalent cu TU-95...interesant.Cel de la Pavel l-am vazut pe site si intr-adevar e foarte scump.Ar ramine Trumpeter...

#4 Useril este offline   MiG 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 827
  • Inregistrat: 19-January 05

Postat 07 April 2005 - 12:10 AM

da TU20 si TU95 sint unul si acelasi avion, iar TU142 nu e nici el prea departe. exterior un TU142 difera de TU-urile 95 cam tot atat cat difereau si multele versiuni de TU95 intre ele. a fost redenumit 142 in loc de 95 pt ca a suferit o reproiectare majora a structurii dar asta nu se mai vede pe macheta:))
o vizita pe http://www.aviation.ru/Tu/ sau pe alte situri rusesti da mai multe detalii. e un caz oarecum in antiteza cu TU22 si TU22M, 2 avioane complet diferite denumite ca si cum ar fi fost variante ale aceluiasi avion.

#5 Useril este offline   Maverick 

  • Maverick
  • Grup: Members
  • Postari: 652
  • Inregistrat: 11-December 04
  • Location:Turda
  • Interests:Mig's

Postat 07 April 2005 - 12:11 AM

Mig!!!GRESIT!!!
Tu-20 este versiunea de baza nu alta denumire a lui Tu-95/142
tot din Tu-20 a iesit si versiunea civila Tu-124(exista o adevarata poveste cu acest tip cu prileju vizitei lui Hruscioc in America unde nu au avut scara asa mare pt a ajunge la usa si au trebuit sa aduca o masina de pompieri cu scara ;-) o adevarata palma putem spune) si binenteles putin cunoscutul Tu-126 Moss(un Awacs) asa ca .... :roll:
iar kitu la 1:100 nu prea ii cum spui tu,pierdere de vreme daca ne gandim cand a fost scos pe piata modelistica si mai ales de cine,un asemenea kit cu munca poate iesi ceva bun daca vrei daca nu...NU

Cu respect Mave

#6 Useril este offline   MiG 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 827
  • Inregistrat: 19-January 05

Postat 07 April 2005 - 12:23 AM

@maverick: tu124 era un bireactor de pasageri derivat din TU104 si care se poate vedea in
http://www.airliners....file/799400/L/

o vizita pe http://www.tupolev.r...sp?SectionID=65 nu pomeneste nimic despre vreun TU20, acesta este nimeni altul decat TU95 sau BEAR A pana la

Hrusciov a avut patania la americani cu un TU114, avion complet diferit de TU124, derivat din TU20/95. avionul se poate vedea in http://www.airliners....file/790470/L/

asadar din cate stiu eu TU20/95 e versiune de baza pt 142, nu TU20 pt 95/142.

#7 Useril este offline   Maverick 

  • Maverick
  • Grup: Members
  • Postari: 652
  • Inregistrat: 11-December 04
  • Location:Turda
  • Interests:Mig's

Postat 07 April 2005 - 12:39 AM

ei se mai incurca lumea:sa rectific si corectez Tu-20/95 gresit :pint:
daca nu stiai iti spun eu in materie de avioane si elicoptere sovieticii pe majoritatea prima data au fost gandite pt armata si apoi intrebuintare civila!!!
Tu-20 prima versiune din care se dezvolta varianta militara Tu-95 apoi modernizarea acestuia in Tu-142,apare versiunea civila adica tu-114 care nu prea a fost folosit de aeroflot si care a fost preluat de armata si a aparut misteriosu Tu-126 Moss

Cu tot respectu am um sfat in toate afirmatiile nu va mai oriti doar la net si mai ales sursa saituri occidentale,mai dati si pe cele rusesti sau daca nu cer prea mult mai rasfoiti si publicatiile aparute in URSS sau fostu URSS pt acelea spun adevaru nu Squadron parerea mea ;-)

Mig arunca o privire pe www.aviapress.com sa vezi cate titluri de aparitii sunt acolo cu privire la aviatia sovietica si ex-sovietica,cred ca nu este tip de aparat aparut de care sa nu se scris vreo carte!!!!

Cu respect ...acelasi Mave

#8 Useril este offline   MiG 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 827
  • Inregistrat: 19-January 05

  Postat 07 April 2005 - 12:48 AM

ok.. astept o sursa de incredere care sa imi arate ca tu20 e o versiune primara a lui tu95 si ma refer exclusiv la aceste 2(in fapt unul si acelasi dupa informatiile mele) avioane militare fara versiuni civile s.a.m.d.
AMBELE SURSE INDICATE DE MINE (WWW.AVIATION.RU SI WWW.TUPOLEV.RU) SINT RUSESTI, UNA DIN ELE FIIND CHIAR SITUL BIROULUI CARE A PROIECTAT AVIONUL. DACA SI AIA IS ERONATI... de asemeni nici in lucrari scrise nu am gasit undeva ca TU20 ar fi altceva decat TU95

tot cu respect,
MIG :)

p.s. oare ce o sa spuna maine pletila cand o sa vada in ec a explodat intrebarea lui nevinovata ?
http://cartula.net/m...ges/1/icon1.gif

iata ce spun rusii pe aviation.ru:
Tu-20 Bear-A/B - Incorrect western designation of the Tu-95 'Bear'. 'Bear' is better known under its factory designation because the Tu-20 name was uncertain.
...
See Tu-95.
iar la tu95: Air force designation was Tu-20, but "95" project index preserved to save lots of paper.
nu are sens sa mai dau copy/paste la restul textului sint acolo o gramada de versiuni de tu20/95 si 142 dar peste tot se intelege ca intr-o anumita perioada din ratiuni birocratice avionul a purtat ambele nume

#9 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 07 April 2005 - 01:00 AM

Mave, tot ce am citit despre denumirile de Tu-20/95 se rezuma la o chestie foarte simpla... Tu-20 a fost denumirea alocata initial, care a fost schimbata la Tu-95, aceasta fiind si denumirea "de fabrica" care i-au dat-o cei de la Tupolev...

BTW, daca vrei un alt exemplu genial de denumiri diferite pentru acelasi avion, iti recomand sa citesti istoria lui F-110A "Spectre"... De pe net, din carti... Cum ti-e mai comod. Eventual, incearca sa cauti ceva si despre F4H-1... O sa fii surprins, iti garantez
;-)

#10 Useril este offline   Maverick 

  • Maverick
  • Grup: Members
  • Postari: 652
  • Inregistrat: 11-December 04
  • Location:Turda
  • Interests:Mig's

Postat 07 April 2005 - 01:01 AM

imi cer scuze dar ....vad ca imi rastalmacesti cuvintele:
tu spui ceva de genu ca Mig-21F-13 nu are nici o legatura cu PF,MF,bis21-93 sau SMT parca nu F-13 sta la baza modificarilor,imbunatatirilor si modernizarilor continui a mig-21
Tu-114,126 fata de Tu-20 sau Tu-95/142 este precum am cauta din ce sa obtinut Mig-31?adica ....
nu mai scriu ca degeaba scriu ;-) deoarece am observat ca nu iti place sa fii contrazis

Cu respect Maverick

#11 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 07 April 2005 - 01:06 AM

Mave, vino te rog cu argumente, nu cu niste comparatii aiuristice despre Mig-uri...
Si eu sunt de acord cu ce spune MiG, si stiu acelasi lucru. Tu-20 si Tu-95 SUNT EXACT ACELASI AVION... Doua denumiri, un singur obiect... Nu se trage 95-ul din 20, cum nici 20-ul nu se trage din 95...

E drept, poate gresim amandoi... Dar vino cu argumente clare care sa arate ca 20-ul si 95-ul sunt aparate STRUCTURAL diferite, si 95-ul se trage din 20....

A, si ca sa revenim la problema lui Pletila... Din cate imi amintesc, kit-ul de la Trumpeter a fost criticat din toate pozitiile pentru o serie de probleme, atunci cand a aparut... Cauta niste review-uri inainte sa scoti banul din buzunar.

#12 Useril este offline   Maverick 

  • Maverick
  • Grup: Members
  • Postari: 652
  • Inregistrat: 11-December 04
  • Location:Turda
  • Interests:Mig's

Postat 07 April 2005 - 01:17 AM

comparatii aiuristice despre Mig-uri...
imi cer scuze dar de vreo 15 ani tot despre sovietici citesc in special Miguri
iar despre kitu de Trumpeter nu am spus un cuvant :oops:

#13 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 07 April 2005 - 01:34 AM

Ca sa intelegi ce am vrut sa spun, Mave... Ce-are discutia despre cum a evoluat familia de Mig-21 cu cea despre Tu-20/95? Iti spun eu, absolut nici o legatura...
Repet, ai argumente care sa arate ca Tu-20-ul e un predecesor al lui Tu-95, fiind un aparat diferit si nu pur si simplu o alta denumire a aceluiasi aparat?

Ca sa raman totusi la subiect:
Cel de la Trumpeter: http://www.luckymode...item_no=TP01609
La incredibilul pret de "numai" 53USD, excluzand transportul... Cu transport (e o cutie maricica, banuiesc), ajunge pe la vreo 75USD lejer...
In conditiile astea, s-ar putea ca AModel-ul sa nu mai para o afacere chiar atat de proasta.

#14 Useril este offline   Pletila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 323
  • Inregistrat: 14-January 05

Postat 07 April 2005 - 10:49 AM

Interesante opinii, totusi faza e ca cele citeva kit-uri pe care le-am reperat sunt foarte scumpe.De ce oare?

Am cautat si pe towerhobbies dar nu am gasit decit un "Flying Fortres" la 1/48 de la revell Monogram cu 19 $.Si e un avion imens....Pretul mi se pare foarte mic pt atita macheta, de ce nu ar costa si un tu-20/95/142 mai putin...

Sau poate machetele de la Revell monogram sunt nasoale?

#15 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 07 April 2005 - 11:18 AM

Nu, Pletila... Sunt mai vechi, dintr-o vreme cand machetele erau ieftine :D Plus ca matritele si-au scos banul, acum nu mai platesti decat plasticul.
Cele la care sunt facute acum matritele, costa ca naiba... Mai ales pentru monstrii ca Tu-95-ul.

#16 Useril este offline   Pletila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 323
  • Inregistrat: 14-January 05

Postat 07 April 2005 - 11:31 AM

De mult ma gindesc la o comanda de la towerhobbies dar ma incurca transportul ala de 30 de $.Trebuie sa iau ceva mai multe machete ca sa renteze.Desi nu au nici un Tupolev, am vazut citeva machete interesante la ei pe site, si din toate categoriile.

#17 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 07 April 2005 - 11:42 AM

Towerhobbies sunt scumputi, pentru plastice incearca pe la astia din Asia, ca au scazut dramatic costurile de transport iar moneda de referinta e USD....

#18 Useril este offline   Maverick 

  • Maverick
  • Grup: Members
  • Postari: 652
  • Inregistrat: 11-December 04
  • Location:Turda
  • Interests:Mig's

Postat 25 September 2005 - 03:46 PM

prin acordu unui prieten viitor membru care de 2 zile tot asteapta confirmarea de a se putea loga pe forum pun urmatoarele imagini care apartin lui Iceman

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: tu_20_00.JPG


#19 Useril este offline   Maverick 

  • Maverick
  • Grup: Members
  • Postari: 652
  • Inregistrat: 11-December 04
  • Location:Turda
  • Interests:Mig's

Postat 25 September 2005 - 03:49 PM

kitu ii un plasticart 1:100

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: tu_20_01.JPG


#20 Useril este offline   Maverick 

  • Maverick
  • Grup: Members
  • Postari: 652
  • Inregistrat: 11-December 04
  • Location:Turda
  • Interests:Mig's

Postat 25 September 2005 - 03:51 PM

alta...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: tu_20_02.JPG


Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi