Forum Machete,Modelism,Hobby: Unde as putea vinde? - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

Unde as putea vinde? machete facute spre vanzare

#1 Useril este offline   alexz 

  • Membru deplin
  • Grup: Banned
  • Postari: 10
  • Inregistrat: 02-July 07

Postat 10 August 2007 - 04:58 PM

Am si eu o intrebare. Daca imi iau un kit de o nava si o fac, dupaia unde as putea sa o vand? Si presupun ca dupa ce e facuta valoreaza mai mult decat kitul....

#2 Useril este offline   victordegalati 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 649
  • Inregistrat: 17-October 05

Postat 10 August 2007 - 08:44 PM

daca faci o nava numai pentru a o vinde ,eu zic ca nu se mai numeste modelism ci comert,restul ramine la aprecierea ta :bang:

#3 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 11 August 2007 - 10:52 AM

alexz_tl, la Aug 10 2007, 04:58 PM, a spus:

Am si eu o intrebare. Daca imi iau un kit de o nava si o fac, dupaia unde as putea sa o vand? Si presupun ca dupa ce e facuta valoreaza mai mult decat kitul....

Ori tu pui problema gresit ori am inteleso eu gresit.
Presupui bine pentru ca in general un kit facut, cel putin, isi dubleaza valuarea, dar depinde si cum si de cine este facut. Daca e prost facut e posibil sa nu iei pe el nici cat ai dat pe kitul nou nout. E posibil nici sa nu-l dai.
Ca idee: baini nu scoti din montat kituri decat sa traiesti de pe o zi pe alta indiferent de ce povesti cu Sanziene si Feti-Frumosi ai auzi si indiferent de cine ti-ar spune aceste povesti.
Dupa ce ai facut kitul poti sa-l vinzi si in targ. Problema nu e unde vinzi ca locuri se gasesc. Problema este ca ori vinzi machete de care te-ai plictisit sau pentru ca ai nevoie de bani din varii motive, ori lucrezi la comanda.
Sa faci o macheta in ideea ca o va cumpara sigur cineva este total gresita (parerea mea).

Am separat discutia pentru a nu bruia minunatul topic al prietenului Victor din Galati.

Bafta!

#4 Useril este offline   ikarus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 299
  • Inregistrat: 05-December 06

Postat 11 August 2007 - 04:02 PM

Pe langa toate acestea, mai este si faptul ca doar machetistii si colectionarii pun pun valoare pe modele si le considera bijuterii.

#5 Useril este offline   VIPER 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 394
  • Inregistrat: 18-March 06

Postat 11 August 2007 - 07:34 PM

Eu unul, fiind zob la construit machete, as da bani pe una facuta la comanda (chiar dintr-un kit ce se gaseste in magazine). Problema e: daca macheta finala nu e pe masura asteptarilor mele? Ce facem in acest (foarte posibil) caz?

#6 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 11 August 2007 - 08:25 PM

Impresia mea e ca privit problema prea ingust... O macheta bine facuta are o valoare destul de mare.
Problema e ca la noi totusi nu exista/nu sunt educati cumparatorii potentiali pentru asa ceva. Evident nici nu prea exista multa lume axata pe constructia "la comanda", care sa si lucreze la un nivel profesional. Vorbim aici despre piata persoanelor fizice, pentru ca exista cateva firme pe diverse nise care traiesc foarte bine din constructia de machete.

Viper... Se presupune ca stii ce ii poate pielea respectivului, si ca in orice tranzactie, se stabilesc niste reguli si niste limite... Daca nu livreaza corespunzator, nu primeste banul sau poate nu pe toti...

#7 Useril este offline   victordegalati 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 649
  • Inregistrat: 17-October 05

Postat 12 August 2007 - 11:09 AM

uitate de curiozitate pe acest link si ai sa vezi nivelul de executie pentru a putea spune ca este o macheta reusita si se poate vinde pe bani buni in afara
http://www.modelismonaval.com/ricard/image...MUCENO%2001.jpg
sau
http://www.modelismo...Otrosbarcos.htm
sau
http://www.aranako.com/ASTILLERO.htm

Aceasta postare a fost editata de victordegalati: 12 August 2007 - 11:12 AM


#8 Useril este offline   ikarus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 299
  • Inregistrat: 05-December 06

Postat 12 August 2007 - 03:28 PM

cartula, la Aug 11 2007, 08:25 PM, a spus:

Problema e ca la noi totusi nu exista/nu sunt educati cumparatorii potentiali pentru asa ceva.

:bang: ....si cand ii mai auzi pe unii " si eu ce sa fac cu macheta ?"... imi vine sa ii ... :bang: :bang:

Aceasta postare a fost editata de ikarus: 12 August 2007 - 03:29 PM


#9 Useril este offline   alexz 

  • Membru deplin
  • Grup: Banned
  • Postari: 10
  • Inregistrat: 02-July 07

Postat 12 August 2007 - 07:25 PM

victordegalati, la Aug 12 2007, 11:09 AM, a spus:

uitate de curiozitate pe acest link si ai sa vezi nivelul de executie pentru a putea spune ca este o macheta reusita si se poate vinde pe bani buni in afara
http://www.modelismonaval.com/ricard/image...MUCENO%2001.jpg
sau
http://www.modelismo...Otrosbarcos.htm
sau
http://www.aranako.com/ASTILLERO.htm

Dap...misto corabiile;)...dar asta ce inseamna? Ca eu nu sunt in stare sa fac asa ceva????:-?...Mai gandestete;)
Si ptr ikarus: Si eu sunt unul din aia care spune ,, si ce sa fac eu cu macheta?" Acum ma dai cu capul de pereti? /:) ...deci macheta aia este ca un bibelou...nu face cartofi prajiti sau spala vase;). Asta e...daca fac o corabie dupaia o vand unui colectionar sau unuia care ii plac corabiile sa le aiba ca niste bibelouri;) Asta-i toata afacerea, cumpar un kit, il fac, si vand cui nu ii place sa faca o corabie, care vrea sa o aiba gata facuta;) Si nu cred eu ca o sa arate corabia asa naspa..ptr ca eu cand ma pun sa fac un lucru, pana nu il fac sa arate bine bine nu ma las;)

#10 Useril este offline   victordegalati 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 649
  • Inregistrat: 17-October 05

Postat 12 August 2007 - 08:51 PM

alex tl
nu intelege gresit,eu am vrut sa iti arat exigentele ce se cer unei machete pentru a putea obtine un pret bun in afara,
vorba lui olaf cu rabdare si tutun(asi adauga atentie si putina pasiune) orice se poate realiza mai ales cind construiesti un kit,depinde calitatea kitului,
in rest spor la munca

#11 Useril este offline   kamikaze 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 308
  • Inregistrat: 28-September 05
  • Location:Acasa
  • Interests:Prea multe... prea putin timp

Postat 12 August 2007 - 08:55 PM

alexz_tl, la Aug 10 2007, 05:58 PM, a spus:

Am si eu o intrebare. Daca imi iau un kit de o nava si o fac, dupaia unde as putea sa o vand? Si presupun ca dupa ce e facuta valoreaza mai mult decat kitul....


" .....cumpar un kit, il fac, si vand cui nu ii place sa faca o corabie, care vrea sa o aiba gata facuta;) Si nu..... "

??????????

#12 Useril este offline   alexz 

  • Membru deplin
  • Grup: Banned
  • Postari: 10
  • Inregistrat: 02-July 07

Postat 13 August 2007 - 12:52 AM

victordegalati, la Aug 12 2007, 08:51 PM, a spus:

alex tl
nu intelege gresit,eu am vrut sa iti arat exigentele ce se cer unei machete pentru a putea obtine un pret bun in afara,
vorba lui olaf cu rabdare si tutun(asi adauga atentie si putina pasiune) orice se poate realiza mai ales cind construiesti un kit,depinde calitatea kitului,
in rest spor la munca

Da mai victor, am inteles:)...multumesc ptr navele care mi le-ai aratat...dar mi-am spus si eu parerea...multi cred ca vai, daca esti incepator nu poti sa faci nimic si nici nu o sa poti...si de asta zic, suntem cu totii oameni, invatam sa facem;) Si merci ptr spor la munca;)

#13 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 13 August 2007 - 07:36 AM

alexz_tl are suspend pentru 3 zile... In speranta ca va fi mai atent pe viitor cum vorbeste.

Oricum, despre restul, vorbaria nu tine loc de realizari, nici sperantele nu tin loc de certitudini. S-au vazut machete vandute care erau facute la un standard mai scazut, asa ca nu vad de unde atata motiv de galceava....

Inchid subiectul tot pentru 3 zile, ca nu-i frumos sa vorbim fara initiator.

PS: am facut curat in subiect...

#14 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 18 August 2007 - 06:06 PM

cartula, la Aug 13 2007, 07:36 AM, a spus:

alexz_tl are suspend pentru 3 zile... In speranta ca va fi mai atent pe viitor cum vorbeste.

....

Inchid subiectul tot pentru 3 zile, ca nu-i frumos sa vorbim fara initiator.

Au trecut acele zile asa ca mi-am permis sa redeschid subiectul in speranta ca de data asta putem discuta fara sa introducem in discutie diverse denumiri de lampi de televizoare, nu de alta, dar televizoarele pe lampi au murit tare demult.

Bafta!

#15 Useril este offline   FlyBoy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1937
  • Inregistrat: 24-February 06
  • Location:Bucuresti

Postat 18 August 2007 - 09:07 PM

Cateva precizari pentru cei care au prins era telecolorului.... :lol:

Crios face referire la denumirile lampilor folosite in TV produse de industria de profil:

PL 55 - seria M - lampa de imagine instabila, fara nici o legatura cu Pele, sau Maradona !!!!
TLT - alta lampa
PLM - expresie indeobste folosita de unu care nu isi poate controla descarcarile colinergice (a se citi furie, spume, nervi....etc.)

BRB - be right back!!!

LARVDR - formula de adios muchachos, ne vedem la un FUTURE!!! :-D

P.S. Respect pentru baietasii de cartiere (machete ba, ce credeati!!!)

#16 Useril este offline   OlafTheViking 

  • Olaf cel degraba de sange varsatoriu
  • Grup: Banned
  • Postari: 2460
  • Inregistrat: 02-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:figurine, diorame

Postat 18 August 2007 - 09:44 PM

Sa nu uitam restul:

STF= Sa-ti traiasca familia!
FMM=Frate, merci mult!

#17 Useril este offline   ikarus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 299
  • Inregistrat: 05-December 06

Postat 18 August 2007 - 11:23 PM

:lol: hai ca ii tare faza cu lampile !!!

#18 Useril este offline   alexz 

  • Membru deplin
  • Grup: Banned
  • Postari: 10
  • Inregistrat: 02-July 07

Postat 20 August 2007 - 05:52 PM

Dap...am zis si eu o denumire de lampa si gata...mi-ati dat suspend 3 zile :-x ...la astilalti care au spus si ei denumiri de lampe, si inca au spus mai multe, de ce nu le dati suspend??? :-? Ii spuneam si eu lui kamicazatu ala ce lampa lui nu intelege...atat i-am spus...dak si asta e injuratura...sa-mi bag lampa in priza :lol:

#19 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 20 August 2007 - 07:39 PM

alexz_tl, la Aug 20 2007, 06:52 PM, a spus:

Dap...am zis si eu o denumire de lampa si gata...mi-ati dat suspend 3 zile :-x ...la astilalti care au spus si ei denumiri de lampe, si inca au spus mai multe, de ce nu le dati suspend??? :-? Ii spuneam si eu lui kamicazatu ala ce lampa lui nu intelege...atat i-am spus...dak si asta e injuratura...sa-mi bag lampa in priza :lol:

Chiar te rog sa-mi arati mesajele la care te referi, in care un user se adreseaza altuia in modul acela :-D
Nu ai primit nimic DOAR pentru PLM, ci pentru atitudinea din spatele acelei exprimari, impreuna cu limbajul folosit... Nu vad ce e asa de greu de inteles.
Controleaza-ti nervii si limbajul. Ca din cate vad, nu a fost nici o intamplare... Daca ai de gand sa continui sa fii agresiv, nu vad ce vei avea de castigat.

#20 Useril este offline   AlexGiuglea 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 419
  • Inregistrat: 29-April 06

  Postat 20 August 2007 - 07:42 PM

Am eu impresia ca acest topic are zilele numarate :lol: .

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi