Forum Machete,Modelism,Hobby: Urmatorul concurs - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Urmatorul concurs

Sondaj: Din ce domeniu ati dori sa fie urmatorul concurs ?

Din ce domeniu ati dori sa fie urmatorul concurs ?

Nu puteti vedea rezultatele acestui sondaj, pana cand nu votati . Va rugam sa va logati si sa va exprimati votul dvs. pentru a vedea rezultatele acestui sondaj.
Voteaza Vizitatorii nu pot vota

#21 Useril este offline   OlafTheViking 

  • Olaf cel degraba de sange varsatoriu
  • Grup: Banned
  • Postari: 2460
  • Inregistrat: 02-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:figurine, diorame

Postat 17 August 2007 - 03:35 PM

danusmaximus, la Aug 17 2007, 12:47 PM, a spus:

desi nu posed o afacere in domeniu

Pe mine ai fi putut sa ma pacalesti: :lol:

Afacere nu in domeniu

#22 Useril este offline   ikarus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 299
  • Inregistrat: 05-December 06

Postat 17 August 2007 - 04:10 PM

danusmaximus, la Aug 17 2007, 12:47 PM, a spus:

Eu ma oblig,desi nu posed o afacere in domeniu,sa sposorizez cu premii orice concurs,pe orice perioada,cu orice subiect.Numai sa veniti cu lucrari noi.Premiile vor fi in valoare de 100,75,50 $ locul 1,2,3.Voi mai avea 1 premiu special, 1 premiu pt cel mai tinar,1 premiu pt cea mai frumoasa diorama.Finala concursului va fi la intinirea din decembrie , pe care o v-om tine la Facultatea de Medicina.Deci locatie gratis,premii sint,va bagati?

DA!
am si eu o idee.
baga fiecare 5 lei intr-un cont, si cine castiga ia toti banii (cel mai bine din pctul meu de vedre)

Concurs cu diorama ar fi cel mai interesant !!!!!

#23 Useril este offline   tomi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 771
  • Inregistrat: 11-January 05
  • Location:Constanta / Trier
  • Interests:Aviatie - WW II & Jets

Postat 17 August 2007 - 04:42 PM

ikarus, la Aug 17 2007, 04:10 PM, a spus:

am si eu o idee.
baga fiecare 5 lei intr-un cont, si cine castiga ia toti banii (cel mai bine din pctul meu de vedre)

Te-ai gandit nu gluma vad!!! :lol:

#24 Useril este offline   AlexGiuglea 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 419
  • Inregistrat: 29-April 06

  Postat 17 August 2007 - 07:49 PM

Pentru un concurs de diorame n-ar trebui sa avem ceva mai mult timp :-? ? 4 luni...cam putin avand in vedere ca mai avem si alte treburi in afara de modelit :lol: . In plus, nu cred ca sunt singurul elev/student care ar dori sa participe la un asemenea concurs... iar noi elevii/studentii nu prea avem timp sa lucram in timpul scolii/liceului/facultatii :cry: .
Un blindat sau un avion se face relativ repede... (maxim-maxim 1 luna) ... dar o diorama trebuie gandita, planificata, e nevoie de muuuulta documentatie despre batalia (si de ce nu si divizia) in cauza ... + goana dupa materiale.

#25 Useril este offline   OlafTheViking 

  • Olaf cel degraba de sange varsatoriu
  • Grup: Banned
  • Postari: 2460
  • Inregistrat: 02-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:figurine, diorame

Postat 18 August 2007 - 12:00 AM

AlexGiuglea, la Aug 17 2007, 07:49 PM, a spus:

Pentru un concurs de diorame n-ar trebui sa avem ceva mai mult timp :-? ? 4 luni...cam putin .
Un blindat sau un avion se face relativ repede... (maxim-maxim 1 luna) ... dar o diorama trebuie gandita, planificata, e nevoie de muuuulta documentatie

Tu chiar vorbesti serios? Am deja 2 copii iar al treilea se va naste luna asta sau cealalta, habar nu am cand, ca nu am retinut! Si totusi in ultima saptamana a concursului am reusit sa termin/incep/finalizez doua figurine si o diorama (care diorama avea 8 figurine ca caii se numara triplu). E adevarat ca am obtinut locuri jenante dar asta datorita maiestriei mele lipsa si nu lipsei de timp.

#26 Useril este offline   ikarus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 299
  • Inregistrat: 05-December 06

Postat 18 August 2007 - 12:45 AM

Diorame ar fi cel mai bine !!!
Poate include orice si tancuri si avioane si figurine =)

#27 Useril este offline   AlexGiuglea 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 419
  • Inregistrat: 29-April 06

  Postat 18 August 2007 - 09:00 AM

OlafTheViking, la Aug 18 2007, 12:00 AM, a spus:

Tu chiar vorbesti serios? Am deja 2 copii iar al treilea se va naste luna asta sau cealalta, habar nu am cand, ca nu am retinut! Si totusi in ultima saptamana a concursului am reusit sa termin/incep/finalizez doua figurine si o diorama (care diorama avea 8 figurine ca caii se numara triplu).

:-D :lol: :-D mie imi ia o saptamana si ceva sa termin un singur tanc (micutz, la 1/72) . Vopsitul cu aerograful imi ia o zi intreaga (iar in ziua aceea nu mai fac nimic altceva) ... iar vopsitul cu pensula a pieselor ramase inca o zi.

Acel Pz4 D 1/35 mi-a luat 2 saptamani si ceva...a fost munca titanica acolo :lol: .

Aceasta postare a fost editata de AlexGiuglea: 18 August 2007 - 09:01 AM


#28 Useril este offline   FlyBoy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1937
  • Inregistrat: 24-February 06
  • Location:Bucuresti

Postat 18 August 2007 - 03:54 PM

Deci....scroafa e moarta in cotet, da' noi bem de bucurie! :-x

Bag de seama ca unora le arde de ...ars teava si banda cu discutii inutile. Sa facem sa dregem, sa o rascoacem si alte alea. Bai oameni buni, va agitati ca o molecula in spatiul carpato-danubiano-brownian. VA spun eu ca altii sunt finuti: de-aia nu avem asociatie, de-aia nu suntem orgnizati, de-aia nu e una si alta. Cu o floare nu se face primavara, cu 7 membri nu ai fundatie, si in principiu e foarte bine sa zici "sa facem" si sa stai sa te uiti cum altii fac intalniri, fac concursuri si fundatii, "te implici", discuti, iti dai cu parerea si te dai modelist, vii sa iei un fursec, sa bei o bere, EVENTUAL SI PE BANII ALTUIA!!! :-D

Cartula, o idee moare si se declara decedata sigur cand incepe sa puta! dar daca ne-am ascuns dupe taste si alte alea normal ca nu ne miroase! :lol:

@ikarus: aici facem modelism nu CARITAS sau C.A.R. :lol:

@AlexGiuglea: Te rog sa iti revizuiesti putin ideea cu timpul. Majoritatea suntem "amploaiati", avem cam 6 ore pe zi ramase pe viata noastra, din care trebuie sa dam si la copii, si la neveste si la hobby si la alte necesitati mai ....primare, daca ma intelegi! A fi elev sau student nu e chiar atat de rau, si ma gandesc cu parere de rau ca nu m-a apucat hobby-ul asta prin liceu, ca acum aveam stive de machete facute! :-x

@Olaf: Bai Alex, nu ai cum sa ii faci sa inteleaga. "Mai vorbim pe forum" e o stare de fapt, si topicul asta plecat de la un poll - nu mai exprim aici ce bucuros m-a facut Alex junior - probabil sincer....probabil! Eu stiu despre ce vorbesti, crios stie, cartula stie, danus tocmai a aflat de ceva timp si el (respect mane :-D ) si mai sunt cativa...aia care lucreaza si tac...!!! :-P ca nu mai au timp sa intre si pe forum!!! :lol:

@ikarus (part two): ba eu zic ca cel mia bine ar fi de figurine (revisited). te rog sa ma contrazici! Pana nu pui mana sa organizezi sa vezi ce inseamna, iti sugerez amical sa fii mai retinut!!! Nu de altceva dar ajungi si tu ca Messerschmitt!!!!

@AlexGiuglea (again): dragule, tu ai ceva ce noua ne lipseste cu desavarsire si pe care daca esti baiat inteligent, ca te-am cunoscut si stiu ca esti, vei folosi la maxim: VACANTA, manca-o-ar sanatatea, e timp berechet! Acumuleaza acum cat poti ca dupe....nu se stie! Auzi un tanc in 2 saptamani!!!! Da' tu nu mai mananci nu mai respiri nu mai faci si altceva? Un trosbal, un strand ceva????


Acum ca mi-am descarcat si eu spumele, raman la propunerea mea, cu timing-ul si cu concursul pe tema lansat, si daca Maximus vrea sa bag fondul de premii in concursul initiat de mine se cheama ca e "Joint Venture" ;-)

Ah si era sa uit, daca vreti jurizam avioanele pe viu la intalnirea lunii decembrie, si juriul il alegem pe parcurs din oameni care stiu ce e ala modelism. Juriul va avea 7 membri alesi prin vot secret de catre cei "33" care vor binevoi din nou sa ne onoreze cu activitatea lor sustinuta + subsemnatul care nu a votat la concursul ala deloc (mea culpa, ma durea pulpa) :lol:


Am terminat (sic!)


P.S. Pregatiti-va de tombola speciala a Craciunului. Ce aveti de dat la tombola sa puneti deoparte de acum :hammer: :hammer: :hammer:

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi