Forum Machete,Modelism,Hobby: Bismarck - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Bismarck prima macheta

#1 Useril este offline   Mythul 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 19
  • Inregistrat: 16-August 07

Postat 16 August 2007 - 07:44 PM

Prima mea macheta.Pareri?E ok pt un incepator?

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: bismark.jpg


#2 Useril este offline   Mythul 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 19
  • Inregistrat: 16-August 07

Postat 16 August 2007 - 08:00 PM

apropo as dori sa achizitionez un tanc.Daca are cineva timp sa-mi explice cum pictez camuflajul are o bere de la mine ;).Va multumesc

#3 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 16 August 2007 - 08:02 PM

Salut si bine ai venit printre noi!
Mi-am permis sa fac un schimb a imaginii care se incarca de la tine cu una ceva mai mica care sa poata fi vizualizata de colegii si prietenii nostri de forum fara a face manevre suplimentare de urmarire a acesteia pe mai multe ecrane.

Pentru ca esti la inceput este OK. Ceea ce nu este OK nici macar pentru inceput este acea dunga a liniei de apa (dunga neagra) care este mult prea neregulata desi era ultra usor s-o faci dreapta chiar daca o tregeai la pensula.
Partea de sus (suprastructurile in mod deosebit) lucesc cam tare. Mi se pare mie sau este chiar culoarea plasticului?

In rest ... mai asteptam ceva detalii despre nava, cum ar fi producator, scara, de ce n-ai debavurat cavaletii (suportii pe care ai asezat nava) :-D , etc .


Mythul, la Aug 16 2007, 08:00 PM, a spus:

apropo as dori sa achizitionez un tanc.Daca are cineva timp sa-mi explice cum pictez camuflajul are o bere de la mine ;).Va multumesc

Daca erai din Bucuresti sigur gaseai si tanc si cui sa dai o bere. Ba, daca ma gandesc mai bine, gaseai cui sa dai mai multe beri.
Daca nu esti din Bucuresti va trebui sa scotocesti adanc pe forum si vei gasi si tanc si toate informatiile de care ai nevoie din punct de vedere tehnic.
Chiar si despre Bismarck ai sa gasesti cate ceva nu de alta, dar Dan din Galati lucreaza la unul facut de la 0 si eu am in lucru 2 kituri, unul mare si unul mai mic, mic. :lol:

Bafta!

#4 Useril este offline   victordegalati 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 649
  • Inregistrat: 17-October 05

Postat 16 August 2007 - 08:11 PM

sa traiesti,si bine ai venit,
daca este prima felicitari,
comentarii si sugestii nu pot face,in timp ai sa le inveti singur,oricum nu ezita de a cere un sfat,oricind il vei primi,inca o data felicitari si la mai multe

#5 Useril este offline   Mythul 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 19
  • Inregistrat: 16-August 07

Postat 16 August 2007 - 08:22 PM

Ai dreptate cu dunga, am citit acum 10 min ca, folosind banda adeziva pot sa o trag drept nu?Modelul este Revell 1:540.Problema a fost ca m-am documentat doar pe revell.ro despre ce culori am nevoie si m-am trezit in lipsa cu 4-5 nuante.Da e plasticul nevopsit(lipsa culoare).

Tank voi comanda de pe un site cred...doar la cumuflaj habar n-am cum sa incep sa-l pictez singur.SUnt din Cluj-Napoca

Anyway more pics




Steguletele au fost o improvizatie pt ca sincer nu am inteles cum trebuie puse exact.
Imagine postata
Imagine postata

P.S. Mi se pare mie sau 2 piese erau in plus in cutie, nr 24 il aveau daca nu ma insel.

#6 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 16 August 2007 - 08:31 PM

Din Cluj? Pai te-ai scos! :-D
In Cluj exista un puternic nucleu modelistic de care ma mir ca inca n-ai dat.
La Cluj anul asta a fost o super expozitie de machete:MachetIST 2007, iar prietenii din Cluj se intalnesc si ei lunar: Intalnire de gradul III la Cluj.
Exista acolo si "tanchisti" de exceptie asa ca ai cui sa dai berea :lol:

Bafta!

#7 Useril este offline   FlyBoy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1937
  • Inregistrat: 24-February 06
  • Location:Bucuresti

Postat 16 August 2007 - 09:37 PM

Well, asa cum a spus si crios la Cluj ai de la cine invata. Vezi marhaba, Bill, michaelwittman...si mai sunt si altii!!!

Pacat, caci modelul asta de la Revell nu e chiar rau, si se poate scoate un model onorabil din el.

Daca nu gasesti vopsele la revell incearca sa le echivalezi, cauta la Tamiya ca au niste nuante foarte bune pentru nave, sau la Agama.

Spor in continuare, daca te tii iese ceva bun !!! :lol:

#8 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12631
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 17 August 2007 - 04:58 PM

Cluj? Ce bine era sa fi pus pozele inainte de data de 14! Beam si eu o bere! :lol:
Bun venit printre noi!

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 17 August 2007 - 04:59 PM


Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi