Forum Machete,Modelism,Hobby: Posibil aerograf - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Posibil aerograf intrebare

#1 Useril este offline   stefan 

  • stefan
  • Grup: Members
  • Postari: 1007
  • Inregistrat: 09-November 05
  • Location:Bucharest

Postat 16 October 2007 - 09:45 PM

Intr-o preumblare prin Selgros am vazut un compresor
de umflat roti de masina (autoturism).

O fi bun de aerograf?

#2 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 16 October 2007 - 09:57 PM

Nu e o varianta fericita, daca ai folosi "search" ai afla si de ce. S-a mai discutat de multe ori despre asta.

#3 Useril este offline   Victorian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 140
  • Inregistrat: 15-October 07
  • Location:Constanta

Postat 17 October 2007 - 08:33 AM

Compresoarele alea de umflat roti au inainte de toate o durata de viata mult redusa fata de ce ti-ar trebui tie. Apoi, exista de doua tipuri: unele mai slabe, pentru autoturisme, si unele mai puternice pentru camioane. Alea pentru camioane ar fi teoretic mai bune, fiind capabile sa ofere un flux mai puternic de aer, dar din pacate sunt gandite sa fie alimentate direct de la bateria unui camion. Un alimentator casnic nu este in stare sa-i asigure amperajul necesar asa ca ti-ar trebui un alimentator special. Pe de alta parte, nici unul nu are rezervor, deci aerul "pulseaza", nu au filtru de impuritati si de ulei... ce mai sunt gandite pentru alte scopuri! Nu uita vorba aceea inteleapta: sunt prea sarac ca sa-mi permit lucruri ieftine...

ia-ti mai bine un compresor de aerograf, care este gandit special pentru asta!

#4 Useril este offline   AdyAero 

  • Die-cast 1:72
  • Grup: Members
  • Postari: 1360
  • Inregistrat: 07-August 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Auto 1:72 plastic & diecast

Postat 19 October 2007 - 03:38 PM

Nu mai deschid un topic nou.
Sunt in cautarea unui aerograf ieftin pentru un beginer in ale vopselii care sa isi faca treaba decent (vopsesc o singura culoare si nu am pretentii sa fac carnaciori pe aviane). Am dat peste asta.
Orice parere este binevenita :-P

#5 Useril este offline   FlyBoy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1937
  • Inregistrat: 24-February 06
  • Location:Bucuresti

Postat 19 October 2007 - 04:37 PM

Ala e mai mult sau mai putin SUFLAI!

Daca vrei ceva mic bun si fara pretentii iti recomand ceva de genul acesta:

ASTA
sau
ASTA

NU iti rup buzunarele si faci treaba foarte buna cu ele.

Succes!

P.S. pentru cei care se gandesc la mine si buzunaru meu:

Sa vezi ce comision imi iau acum!!! :-P :hammer:

Aceasta postare a fost editata de Flyboy: 19 October 2007 - 04:38 PM


#6 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12633
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 19 October 2007 - 06:36 PM

AdyAero, daca vrei sa vopsesti suprafete mai mari, intr-o singura culoare sau mai multe culori folosind masti si nu ai pretentii la cirnati, pete sau camuflaje multicolore fine acela este suficient. Daca te gindesti, acum sau in viitor, la mai multe, urmeaza sfatul lui Flyboy.

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 19 October 2007 - 06:36 PM


#7 Useril este offline   AdyAero 

  • Die-cast 1:72
  • Grup: Members
  • Postari: 1360
  • Inregistrat: 07-August 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Auto 1:72 plastic & diecast

Postat 19 October 2007 - 07:58 PM

Pai deocamdata eu ma gandesc la suprafete mici (un exemplu de obiect de vopsit ar fii un vehicul pe 4 roti la scara 1:72 :-P ). Fiind beginer in ale vopsitului ma gandesc sa imi fac mana pe asta si apoi dupa ce reusesc sa imi adorm balaurul :roll: sa trec la ceva mai serios.
Mai citisem pe undeva ca pentru inceput pot folosi in loc de obraji o camera de anvelopa (tocmai ca am una ratacita prin camara). Ma gandesc deja ce ambalaj frumos sa ii fac si cum sa il pun sub brad 8-)

#8 Useril este offline   AdyAero 

  • Die-cast 1:72
  • Grup: Members
  • Postari: 1360
  • Inregistrat: 07-August 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Auto 1:72 plastic & diecast

Postat 21 October 2007 - 11:56 AM

Fiind un suflai, banuiesc ca va trebui sa vopsesc cu el in pozitie orizontala, cu un unghi mic de variatie :-P

#9 Useril este offline   AdyAero 

  • Die-cast 1:72
  • Grup: Members
  • Postari: 1360
  • Inregistrat: 07-August 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Auto 1:72 plastic & diecast

Postat 21 October 2007 - 07:00 PM

Tot ceva mai de incepator dar care seamana cu un aerograf. Ar merge oare cu o acmera auto (scrie acolo 15-50 psi) :-?

#10 Useril este offline   Bazu 

  • 'al mai pletos
  • Grup: Members
  • Postari: 604
  • Inregistrat: 09-March 07
  • Location:Delft/Rotterdam

Postat 21 October 2007 - 07:24 PM

Iti zic din propria experienta ca nu merge de nici un fel la 1/72 cu suflai. Doar daca are duza de 0.5 mai merge, dar de obicei astea au mult 0.8-1. Nu are rost sa dai banii de 2 ori. Poti la un pret decent sa iei ceva mult mai bun decat suflaiul ala. Cu 100 Roni poti sa iei ceva vizibil mai bun. Parerea mea este sa nu te grabesti oricat de mare este tentatia.
Cu suflaiul poti sa vopsesti si cu susu-n jos (daca permite recipientul de vopsea), chestia e ca ai un control redus la el privind cantitatea de vopsea. Functioneaza putin altfel, nu are ac pe centru. Important este sa ai presiune, iar aici cele mai recomandate sunt tot compresoarele destinate modelismului. Poti si cu improvizatii, dar o sa vezi ca e chinuiala mare daca nu ai mai facut asta pana acum.
Sper sa fi inteles bine la ce te referi.
Chiar si daca te consideri incepator in ale aerografului, tot n-are sens sa iei ceva asa "jos", parerea mea.

#11 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12633
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 21 October 2007 - 09:50 PM

Mantua 350 Air Brush este tot un suflai, e drept mai perfectionat. La acesta poti preselecta, in limite destul de largi, cantitatea de vopsea, dar asta inainte de a incepe vopsirea.
Treaba cu camera tine si nu prea. Presiunea scade destul de repede. Pentru a o mentine cit de cit "constanta", trebuie sa pui pe cineva (sau ceva) sa stea pe camera cit timp vopsesti tu.
Cind m-am referit la suprafete mari, nu m-am gindit la usa garajului :-P ci la machete scara 1/35 sau vapoare.
O masinuta cum e cea din poza, folosind masti, o poti vopsi foarte bine cu un astfel de "aerograf".

#12 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 21 October 2007 - 11:47 PM

Adiaero, lasa netu'.
Fa o plimbare prin bucuresti.
La hanul cu tei era reducere la alea de le-a postat fly boy. Cam 80-90 ron.
La bricostore am vazut din ala de care ai postat a doua oara cu doua borcane si furtun si adaptor pt. conserva de aer, cu duza 0,4 si pret undeva spre 90 ron (nu-s sigur)
Au si la fondul plastic de la gara tot la preturi bune ca-i cam aceeasi firma ca la Han Tei.
In ultima instanta la Modelism gasesti scule profesionale si ai sa fi surprins ca unul foarte bun costa doar cu vreo 30 - 40 ron mai mult decat unul de incepator.
Daca vrei suflai din ala sa-ti faci mana iti imprumut eu unul ca sa te inveti minte si sa nu mai vrei din ala. Poti sa vopsesti garduri si vestiare cu el, dar un kubel la 1/72 iti zboara de pe masa urgent daca vrei sa iasa si vopsea pe duza.

#13 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 23 October 2007 - 11:30 AM

Adiaero,
Wurger are dreptate. Mai bine iti iei o scula buna si inveti cu ea. Cu o scula proasta nu inveti decat obiceiuri proaste apoi trebuie sa faci un efort dublu cand treci la o scula buna - mai intai trebuie sa faci un efort sa uiti obiceiurile proaste aboi inca un efort sa inveti cum se foloseste o scula buna.
Nu stiu daca stii vorba aia "sunt prea sarac sa imi iau lucruri ieftine", dar un lucru bun tine mai mult si nu o sa iti para rau. Dai un ban dar stai in fata. :-P
Radu

#14 Useril este offline   Band1T 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 181
  • Inregistrat: 23-October 07
  • Location:Brasov

Postat 09 November 2007 - 03:12 PM

a incercat cineva atasarea aerografului la aspirator?
stiu ca pe vremuri sa zugravea cu aspiratorul si cu un borcan, al carui principiu de functionare semana cu cel al aerografului...
deci, a incercat cineva?
sau ce pareri aveti de aspirator+aerograf?

#15 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12633
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 10 November 2007 - 12:47 PM

Citeaza

sau ce pareri aveti de aspirator+aerograf?
Incearca sa uiti aceasta idee. :innocent: Treaba cu zugravitul mergea pe alt principiu.

#16 Useril este offline   Band1T 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 181
  • Inregistrat: 23-October 07
  • Location:Brasov

Postat 25 November 2007 - 12:43 AM

salut
are cineva acest tip de compresor?
http://www.hobbyx.ro/produs.lista.html?cat...&subcat=291
adica primul, cel cu 329 ron...
ma rog, si al 2lea e interesant.
deci are cineva?
a folosit cineva?
cat de bun / fiabil este?
cat de zgomotos este?
ce puteti sa-mi spuneti despre ele? adica ce '+" si ce "-" prezinta?
multumesc

#17 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12633
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 28 November 2007 - 09:16 AM

Ce pot sa-ti spun, prea putin, e ce se vede din poza: nu are rezervor de calmare, probabil are presostat dar nu e sigur ca are regulator, este silentios. Este un compresor simplu, cu care sigur nu poti merge mai mult de 20 de minute, dupa acre trebuie sa-l racesti. Este similar cu compresoarele de la mag Modelism.
La banii astia iei un compresor industrial, de 8 -10 litri, cu tot ce ai nevoie pus pe el! Exista insa si un dar...Compresorul industrial e zgomotos rau!
De ce nu incerci sa obtii informatii detaliate de la hobbyx?

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 28 November 2007 - 09:18 AM


#18 Useril este offline   eugen 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1530
  • Inregistrat: 02-November 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie post WWII

Postat 28 November 2007 - 09:23 AM

In plus, mie nu-mi place asta:
Se poate folosi cu alimentare de la baterie Tamiya - art.nr.55065/55088/55094 - neincluse in acest kit.Se poate folosi stationar cu orice alimentator de 7,2V - neinclus in kit.In pret adaugam un alimentator/ convertor de la 12V - tensiune baterie auto la, 7,2V curent de functionare a compresorului.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi