Forum Machete,Modelism,Hobby: Expozitie Muzeul Militar? - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Expozitie Muzeul Militar?

#21 Useril este offline   modelfan 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 180
  • Inregistrat: 03-April 05

Postat 25 April 2005 - 05:19 PM

am fost azi la muzeul militar ,sunt 7 vitrine,din care ocupate cu machete 2 :-D
oricine poate expune orice din ww2
sunt expuse 20-25 blindate 1/72 nici unul 1/35 si aviatie 1/72 si ceva 1/35
expozitia dureaza pina inluna iunie, machetele sunt expuse in vitrine de sticla,nu e nici un risc de vatamare.
ar fi pacat sa aveti machete si sa nu le expuneti;totul e relativ simplu
la punct control lasati bi si intrebati de Dl Dan Banuta,care va conduce la expozitie, va desface vitrinele sa puteti expune. :hammer:
daca vi se pare complicat sunati-ma 0722 223386(cristi),eu merg sa mai pun si alte machete mai putin reusite.
Se pot expune si mini diorame,personalul este f serviabil ,pareau chiar dezamagiti ca sunt asa putini expozanti comparativ cu alte dati. asa sa fie? :roll:

#22 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 25 April 2005 - 05:41 PM

Un pic offtopic...
Or fi cei de acolo dezamagiti ca-s atat de putini 'expozanti', dar cu mult mai multi sunt dezamagiti ca s-a aflat pur intamplator de expozitia asta...
Asa ca mai bine ar lasa deoparte dezamagirile, ar constientiza ca vina le apartine in totalitate, si ar incerca pe viitor sa invete sa organizeze mai bine un eveniment de genul asta, nu sa-l faca doar pentru a putea spune ca s-a facut ceva.

Asa ca baieti, bagati mare care mai vreti sa expuneti, de abea acum s-a aflat un nume si o procedurica pentru cei care vor sa expuna, dar inca nu-i prea tarziu (se pare)...

#23 Useril este offline   modelfan 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 180
  • Inregistrat: 03-April 05

Postat 25 April 2005 - 06:51 PM

povestea suna cam asa:
a existat posibilitatea expunerii pentru un termen limitat 2 saptamini a unor modele.
nu exista cei de acolo,cei care au expus astazi sint tot dintre cei care au venit la caru'cu bere + inca 2 care nu au avut cunostiinta de forumul acesta.de azi stiu :-D
cine are placere sa expuna s-o faca :hammer:
in momentul asta nu exista un juriu ,un comitet de organizare,sua altceva,doar o oportunitate. :hammer:
mie, ca si altora cred, mi-ar face placere sa vad live diorame de prin galerie 8-)

#24 Useril este offline   Mk_IX 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 14
  • Inregistrat: 11-April 05

Postat 25 April 2005 - 08:37 PM

Zicea cineva ca expozitia tine pana in iunie . E vreo sansa sa tina pana pe 16 iunie?Tare as vrea sa vad niste machete bune , si mai devreme nu pot sa ajung :cry: .

#25 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 26 April 2005 - 08:02 AM

Tot un pic off topic ......
si in mare concordanta cu tot ce a punctat Cartula ...... de data asta nu pot sa va incurc.
Poate data viitoare.
Bafta!

#26 Useril este offline   grek 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 617
  • Inregistrat: 20-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:blindate si aviatie

Postat 26 April 2005 - 10:10 AM

Eu initial am vrut sa merg, dar cand am vazut ca organizarea e facuta cam "pe genunchi" iar mediatizarea se face prin sistemul "zvon", am renuntat la ideea de a mai participa.
Dupa cum spunea Crios, "poate data viitoare" daca organizarea va fi mai buna si informarea facuta din timp.

#27 Useril este offline   OlafTheViking 

  • Olaf cel degraba de sange varsatoriu
  • Grup: Banned
  • Postari: 2460
  • Inregistrat: 02-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:figurine, diorame

Postat 26 April 2005 - 12:06 PM

Pai asa nu rezolvam nimic. Noi ne suparam, ei nu stiu de noi sau nu ne baga in seama si data viitoare se intampla la fel.
Eu zic sa te duci acolo cu 20-30 machete, le arati si le spui: "Acum nu particip pentru ca ... Data viitoare astea pot fi expuse , dar acum ati pierdut". Pe de alta parte daca tot te cari cu 20-30 machete ai putea sa le si lasi :-D :-D ;-)

#28 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 26 April 2005 - 12:22 PM

Nu cred ca s-a suparat cineva... Doar ca, dupa cum spunea Grek, e o chestie facuta prea din scurt, fara o organizare aparenta, si mult prea multe necunoscute in toata chestia asta...
Si din cauza asta, multi renunta. Nu din suparare, pur si simplu din cauza impresiei lasate. Asta am spus si eu, asta a zis si Grek, si cam asta-i situatiunea...

Eu unul de exemplu n-am timp sa stau sa pierd vremea cautand franturi de informatie, iar cand de abea luni s-au aflat si 'piesele lipsa', a fost cam tarziu sa mai pregatesc ceva. Asa ca personal am renuntat la idee... Cei care au posibilitatea si dorinta sa se duca sa expuna, ar face foarte bine. Eu unul o sa trec pe acolo in calitate de vizitator, in mod cert.

#29 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 26 April 2005 - 01:08 PM

Nu particip pentru ca nu am nimic gata din categoria ww2. Daca s-ar fi anuntat din timp terminam 2 diorame si atat. Asa ca nu-i mare paguba ca nu expun.
Sunt angrenat la momentul asta in alta "socoteala" si n-o sa am timp nici macar sa vizitez expozitia.
Poate face careva poze si le posteaza.
Deci nu tine de suparare.

Toti cei care pot si au ce sa expuna, sigur ca e bine sa o faca.
Nu tine de a le face altora activitate ci de a va face cat mai cunoscuti si in alte cercuri decat internetul ceea ce nu este rau.
Asa ca cine este pregatit sa lase acel orgoliu despre care am mai vorbit si sa mearga sa expuna.
Cine nu este pregatit (ca mine de exemplu) va expune cu alta ocazie si sigur cu mare placere.


Asta totusi trebuie sa dea de gandit celor care organizeaza si ma refer din nou la faptul ca o astfel de actiune, daca se vrea sa fie o reusita, se anunta cu ceva timp inainte. Nu se poate face doar cu entuziasm ci si cu "dare de veste".
Luati ca reper expozitia organizata la Alexie in noiembrie anul trecut si care a fost o reusita cu toate ca forumul unde eram toti a disparut cu cateva zile inainte de eveniment.
A se afla detaliile in ziua cand trebuiesc duse machetele nu este chiar in regula din punct de vedere "organizare".
Am scris deja cam mult asa ca ma opresc aici.

Bafta si succes expozantilor.

#30 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12631
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 26 April 2005 - 01:54 PM

Am fost azi la M.M.: Oti, pe post de "organizator delegat" a reusit sa mai introduca in vitrine (ce asteapta goale :-D ) inca vre-o sapte machete made Z-mare si inca un expozant: Wurger. Fata de ieri, a mai expus Sideri. Totusi expozantii sint cit degetele de la o mana! Craciunoiu, nexam! Horia Serbanescu ( pirit ca om de legatura privind expozitia :idea: ) straluceste prin absenta! Si, partea cea mai interesanta, ...nu se prea stie cind se deschide pentru vizitare! In ori ce caz, masa di dansul cu "spicuit" cu tot va fi pe .....7 sau 8 :-D. (mai e nevoie de vre-un comentariu?????)
Cu toate astea zic ca merita, doar asa putem apare "in lumina reflectoarelor"!!!!
Alexandru

#31 Useril este offline   OlafTheViking 

  • Olaf cel degraba de sange varsatoriu
  • Grup: Banned
  • Postari: 2460
  • Inregistrat: 02-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:figurine, diorame

Postat 26 April 2005 - 02:13 PM

crios, la Apr 26 2005, 01:08 PM, a spus:

Nu particip pentru ca nu am nimic gata din categoria ww2.

Dar diorama "Ca naiba caut eu aici?" ce e? Renastere? 8-)
Inteleg ca sunt singurul suparat ca s-a facut treaba pe blat. :-D

#32 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 26 April 2005 - 02:25 PM

Uniforma militarului din diorama a fost introdusa in serviciul militar american dupa 1980. 1986 daca nu ma insel, adica la cativa anisori dupa WW2 asa ca WW2, nefiind nu este :-D
Bafta!

PS - Si era "Ce dumnezeu caut eu aici?" - nas de botez curec_christian si a mai aparut si sub numele de "Dilema" :-D 8-)

#33 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12631
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 26 April 2005 - 06:56 PM

ca tot vorbim de expozitii, ia priviti aici: http://www.pbase.com...en/dortmund2005
Alexandru

#34 Useril este offline   modelfan 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 180
  • Inregistrat: 03-April 05

Postat 26 April 2005 - 10:45 PM

azi pe la 13.oo mai era goala o vitrina mare si inca 2 mici pentru diorame.
blindate 1/72 o vitrina full,aprox 5 expozanti,avioane doar 1/72 tot vreo 5-6 ,dar meseriase :-D ,merita vazute,mai ales combinatiile lui z mare. au fost reale?
dioramele lui alexie si ele.
in concluzie mai e loc de expunere,chiar si cele expuse mai pot fi restrinse.
altfel pot fi vizitate cu succes pina pe 9.06.2005 ;-)
expozitia este organizata in pavilionul cu uniforme,in stinga pavilionului aviatiei
p.s.tocmai reconditioneaza acolo un autotun su 76 m la kitul caruia lucram.
in curind vor fi expuse si aprox 4 tipuri de tab :-D

#35 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

  Postat 27 April 2005 - 08:06 AM

modelfan, la Apr 26 2005, 10:45 PM, a spus:

1/72 tot vreo 5-6 ,dar meseriase :-D ,merita vazute,mai ales combinatiile lui z mare. au fost reale?

"Combinatiile" lui Z-mare se cheama Mistel-uri si ... mda au fost destul de reale :-D

#36 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 27 April 2005 - 08:15 AM

Blue-Max, la Apr 27 2005, 08:06 AM, a spus:

modelfan, la Apr 26 2005, 10:45 PM, a spus:

1/72 tot vreo 5-6 ,dar meseriase :-D ,merita vazute,mai ales combinatiile lui z mare. au fost reale?

"Combinatiile" lui Z-mare se cheama Mistel-uri si ... mda au fost destul de reale :-D

Si pentru ca au fost prezente si la "Maraea expozitie din noiembrie" se afla si pe acest site la sectiunea "Walkarounds" (pozar Olaf)
Imagine postata

Imagine postata

Bafta!

#37 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12631
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 27 April 2005 - 09:06 AM

Din pacare doar unul a fost operational, Mistel 1 (Ju88+Bf109). Mistel 2 (Ju88+FW190) a fost realizat dar nu a fost operational, celelalte fiind mai mult sau mai putin aproape de realizare. Compozitul FW190+Fi103 a fost doar in stadiul de desen!

#38 Useril este offline   alexie 

  • Membru senior
  • Grup: Validating
  • Postari: 1701
  • Inregistrat: 04-December 04

  Postat 27 April 2005 - 05:00 PM

TWIN PIKS
Desi sunt adeptul principiului "strutu" cand treaba nu-i roza ( de aceea nu sunt de gasit pentru wurger, ronin etc. ) m-am hotarat sa particip, am sunat la telefon (modelfan) "am baletat" asa incat modelfan, -inimos incepator fiind (incepator pe forum, ca la restu...), cum ziceam modelfan a asigurat transportul (eu + 6 diorame+ 1 alexie jr.).
Spatiu grupa mare, vitrinele sus numite sunt gen sifonierul lu' mamaie.
Fiind in scurt (sunt bulversat, si eu, secretomania & lipsa informatiilor)
n-am facut etichete ( :-D* ), azi m-am dus cu "ele-n dinti" si am "luat-o in freza" , muzeul este in cosmetizare (tratamente antiinsecte si soareci de biblioteca) adica este INCHIS pana pe 2.05.2005 :-D .
Nimeni nu stie nimic, abea de marti se reia fluxul tehnologic; Nu fiti panicati, machetele sunt in siguranta. Eu risc, cel mult, realizarea unei diorame cu
carcalaci ( mai fiorosi decat scorpionii ;-) ).
Nu stiu daca, cand se mai poate expune, sau vizitare; stiu sigur ca trebuie incurajate aceste actiuni (in camarute, neanuntate etc.) in speranta de mai bine.
:-)*- este cu talc!


Tara arde si baba...

#39 Useril este offline   modelfan 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 180
  • Inregistrat: 03-April 05

Postat 29 April 2005 - 10:04 PM

asa li se spune sarbatorilor de Paste in argou militar
dezinsectie :-?
cred ca le-au ramas in minte reminiscente ,pentru ca eu in armata de paste am vizitat toate locurile bataliilor din ww1, asta in'86,ca sa nu sarbatorim ceva.
dupa paste se va deschide si expozitia.
m-am intilnit intimplator si cu altii care doreau sa expuna , dar si-au luat-o si ei in freza pina pe 02.05.

#40 Useril este offline   OlafTheViking 

  • Olaf cel degraba de sange varsatoriu
  • Grup: Banned
  • Postari: 2460
  • Inregistrat: 02-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:figurine, diorame

Postat 30 April 2005 - 10:08 AM

La noi la magazin chiar au venit doi inspectori de la primarie sa ne spuna ca e o ordonanta de urgenta si pana pe 5 trebuie sa avem un contract si cu o firma de desinsectie. Si ca un facut chiar aveau la ei niste facturi si chitantier de la o firma agreata de primarie care oricum 'este mai ieftina decat toti ceilalti de pe piata'.
Poate or fi fost si la ei si acum respecta contractul adica fac desinsectia propriu-zisa.

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi