Forum Machete,Modelism,Hobby: PASTELE METALICE AGAMA - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

PASTELE METALICE AGAMA

#1 Useril este offline   TAZ 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 72
  • Inregistrat: 21-August 07
  • Location:Drobeta Turnu Severin
  • Interests:modelism
    ciclism

Postat 25 November 2007 - 08:45 PM

SALUTARI MULTE. :spiteful: O INTREBARE AM SI EU. AM CITIT DESPRE PASTELE METALICE AGAMA DE LA DOMNUL PAVEL. CUM SE FOLOSESC? SI CAT SUNT DE EFICIENTE? :clapping: MA REFER CALITATIV. MULTE MULTUMIRI :clapping:

#2 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4942
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 26 November 2007 - 02:52 PM

Eu am folosit cam toata gama de paste metalice de la agama. Mi-au placut mult de tot.
Au un aspect foarte foarte realist odata puse pe model. Le poti aplica fie cu o pensula moale, fie cu o cirpitza sau un betisor " de urechi" . Dupa ce se usuca, se freaca tot cu o cirpa sau un betisor, pentru a prinde luciu.
Nu as recomanda sa dai cu lac (mat) peste (se pierde efectul metalic) si de asemenea in cazul in care vrei sa le maschezi pentru a vopi o zona apropiata , nu folosi scotch sau banda foarte adeziva.
Daca iti cumperi, asigura-te ca iti iei si diluantul agama pentru ele, caci eu nu am gasit altceva sa-mi curete pensulele. Nu le-as da pe suprafete mari , gen o aripa intreaga, nu o sa-ti iasa niciodata uniforma vopsirea cu pensula. Mai degraba pentru a reliefa panouri sau capace. O sa incerc sa le aplic si cu aerograful, diluate bine, sa vad ce iese.

ed

Imagine atasata: paste.JPG

Aceasta postare a fost editata de 1-0-9: 26 November 2007 - 03:06 PM


#3 Useril este offline   corsar 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 465
  • Inregistrat: 07-February 05
  • Location:151124
  • Interests:https://t.me/pump_upp

Postat 26 November 2007 - 11:18 PM

Salut,
eu pentru diluarea pastelor metalice am folosit "petrosin" cu rezultate excelente la culorile: gold; cupru si bronz (alte culori nu am avut). Am pus cateva picaturi cu seringa cu ac, si merge dat si cu aerograful, si nu mai necesita slefuirea pentru acel luciu metalic, si un exemplu este in poza. Atunci cand o vopsea i-mi face probleme la spalat o pensula, folosesc cu succes "decarbusolv" e un dizolvant de la magazinele ce specific auto.....

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_1009_mic.jpg


#4 Useril este offline   TAZ 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 72
  • Inregistrat: 21-August 07
  • Location:Drobeta Turnu Severin
  • Interests:modelism
    ciclism

Postat 27 November 2007 - 05:17 PM

MULTE MULTUMIRI PENTRU SFATURI. LA URMATOAREA COMANDA O SA IAU CATEVA PASTE SI DILUANT.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi