Forum Machete,Modelism,Hobby: VW 1500 Notchback - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

VW 1500 Notchback

#1 Useril este offline   pacman 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 33
  • Inregistrat: 06-January 06

Postat 02 December 2007 - 01:56 AM

Salut... n-am mai scris de ceva timp p-aici.... pt ca nu pea am avut ce... desi am mai "trecut" pe-aici....
acum am curaj sa mai zic shi eu unele altele... daca tot s-a deschis rubrica de auto civile :)
Asadar...povestea....
de obicei "ma joc " cu 1/72 ... acum n-am gasit alta... asa ca 1/24 a fost ok
modelul prezentat incearca sa fie o copie a modelului 1/1 pe care il am in garaj :) O sa vedeti de ce zic "incearca"
Asadar... In garaj am un VW Type 3 1500 N fabricat in 1964. Type 3 a fost modelul imediat urmator binecunoscutei "broscutze". 1500 insemna capacitatea motorului; motor care s-a upgradat dupa numai citiva ani (1967) acest fapt facind din vw 1500 o mashina deosebita.
N-ul de la sfirsit era cam ce insemana acum gradul de accesorizare.... Existau N si S ..diferentele fiind foarte vizibile.... semnalizatoare... ornamente cromate... accesorii interioare... etc...
Revenind la model (1/2 de la Maisto) si combinind upgradeurile pe care le-am facut sau intentionez sa le fac pe modelul 1/1.... Imagine atasata: IMG_6768.jpg
ce-am facut.... mai intii vopsirea caroseriei... (aia din garaj e alba :) )
Imagine atasata: IMG_6787.jpg
apoi.... am gasit in minigarajul din camera... pe un mercedes.. niste jante identice cu empi-urile din anii 60... cu putine modificari au devenit exact empi-urile de care vorbeam...
Imagine atasata: IMG_6770.jpg
directia este spre cal-look (mai putine cromuri... jante custom ... masina "trintita" - garda la sol f mica) asa ca am "reglat" si puntea spate... si-am vopsit jantele negru mat
Imagine atasata: IMG_6777.jpgImagine atasata: IMG_6796.jpg
vopsirea s-a dovedit putin gresita ..asa ca am renuntat...
Imagine atasata: IMG_6798.jpgImagine atasata: IMG_6802.jpg
Imagine atasata: IMG_6805.jpgImagine atasata: IMG_6808.jpg

am mai "ratat" chederele... si bordul...
chederele .. cred c-o sa le refac... cu bordul nu prea stiu cum sa fac... ideea e ca asta mica (1/24) are volanul la locul lui... aia din garaj (1/1) ...are volanul pe dreapta....
pun 2 poze cu aia 1/1
Imagine atasata: IMG_6085.jpgImagine atasata: IMG_6537.jpg
(ce se vede in spate... broscutza verde... e tot o copie 1/24 a celei 1/1 din garaj.. :) )

#2 Useril este offline   LDH 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1430
  • Inregistrat: 20-September 06
  • Location:Bucuresti

Postat 02 December 2007 - 03:23 PM

Buna pacman,

Interesante modificarile.
Mai este de lucru la ea, asta este sigur.
Nu am vazut detalii cu interiorul modificat sau nu.
Inainte de revopsire ai curatat vopseaua veche sau ai vopsit peste?
Daca vopseaua veche a fost inlaturata ce ai folosit?

#3 Useril este offline   pacman 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 33
  • Inregistrat: 06-January 06

Postat 02 December 2007 - 06:51 PM

interiorul arata exact la fel cu cea 1/1 (sa-i zicem originalul :) ) asa ca doar am vopsit bordul in alb....
inca nu stiu cum sa fac un bord simetric cu cel de pe masina... astept sa-mi vina idei... am sculptat o bucatica de pvc... da' n-a ieshit chiar bine..asa c-am renuntat deocamdata...
vopseaua veche am matuit-o doar....shmirghel 1200 (parca) Din experientele trecute... in care am curatzat vopseaua pina la tabla singura solutie care da intr-adevar rezultate este peria de sirma pusa pe bormashina sau flex... Am incercat tot felul de diluanti... ceva ceva a facut nitrodiluantul pt vopsele auto... da' am scufundat caroseria cam o zi... si parca s-a inmuiat putin. Oricum... cu o perie de-aia galbena... de calitate ruseasca o scoti imediat si fara urme (daca nu insisti prea mult...cum am facut eu la broscuta verde/alb).
Ce-ar mai fi de lucru la "asta mica"...
trebuie sa refac chederele... originale erau cu insertie de crom... cal-look sunt doar negre...
trebuie putin "crom" la ochii de pisica de pe spate si "tampoanele" pe bara (astea sunt de la modelul S ... ca si ornamentul cromat de pe laterale)
vopsea noua pe jante.. de data asta va fi negru lucios
in prima faza i-am "ras" suportul de numar de pe fata.. acolo va veni numarul de ro ..care are alt format... :)
poate o sa primeasca si un portbagaj oldschool deasupra... si un cozoroc
Toate modificarile facute au existat in real life fiind considerate accesorii....ca pe vremea aia nu stiu daca se auzise de tuning :)
pun o poza cu un NB cu rotile gata montate...
http://snap25.photobox.co.uk/58266623cf5e0...3f1d937c0af.jpg
o sa caut si portbagajul... pian atunci paote il fac p-asta mic :)

#4 Useril este offline   LDH 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1430
  • Inregistrat: 20-September 06
  • Location:Bucuresti

Postat 02 December 2007 - 09:44 PM

Daca o scoti ca in poza chiar o sa arate bine.

"pacman" a spus:

...pe vremea aia nu stiu daca se auzise de tuning


Pe vremea aia preluam cuvintele referitoare la auto si sportul auto de la francezi.
Pe romaneste ii spunea bricolaj si se stia de el foarte bine si se faceau lucruri nemaiauzite de catre mici ateliere de preparat motoare si masini pentru competitii.
Evident ca oferta de accesorii era mult mai limitata iar multe, foarte multe piese si modificari se faceau manual.
Acei oameni erau niste zei in domeniu. Au existat si la noi de pe vremea cand automobilul facea primii pasi in lume.

#5 Useril este offline   ionut 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 289
  • Inregistrat: 08-November 05

Postat 03 December 2007 - 02:26 PM

Masina 1:1 e intr-adevar deosebita. S-o stapanesti sanatos! Mi-ar fi placut aceleasi pneuri si jante pe care le are modelul adevarat si la macheta, rotile subtiri si capacele cromate sunt de efect, mai ales ca fac parte integranta din imaginea unei masini din epoca respectiva. Dar in fine, gusturile nu se discuta.

#6 Useril este offline   AdyAero 

  • Die-cast 1:72
  • Grup: Members
  • Postari: 1360
  • Inregistrat: 07-August 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Auto 1:72 plastic & diecast

Postat 18 December 2007 - 01:44 PM

pacman, poti sa pui te org niste poze cu interiorul de la masina ta 1:1? Am primit si eu un VW 1600 Notchback si vreau sa il aduc mai aproape de realitate. M-ar interesa detalii despre plafon, parasolare, bord, consola centrala, scaune, pedalier, fete de usi, cam tot :shifty:
Poti sa ma ajuti? Sau sa imi dai o adresa ceva de unde pot sa iau astfel de poze? Pe net nu se gasesc prea multe :diablo:

#7 Useril este offline   pacman 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 33
  • Inregistrat: 06-January 06

Postat 29 December 2007 - 01:54 AM

pun si poze... acu'... ca m-ai "gasit" si prin alte parti... cre' ca e mai bine sa pun poze acolo:) sau pun aici daca mai intereseaza si pe altcineva

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi