Forum Machete,Modelism,Hobby: Artilerie romaneasca - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 14 Pagini +
  • « Prima
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Artilerie romaneasca piese de artilerie

#161 Useril este offline   ionicaf 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 604
  • Inregistrat: 29-October 07
  • Location:bucuresti

Postat 01 January 2011 - 04:36 PM

* sursa pozei .....
http://www.flickr.co...755@N07/page15/

http://www.flickr.co...N07/4990232846/

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: arti_1998.jpg

Aceasta postare a fost editata de ionicaf: 01 January 2011 - 05:29 PM


#162 Useril este offline   Mircea87 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 67
  • Inregistrat: 30-July 10
  • Location:CT
  • Interests:Tehnica militara din dotarea Armatei Romane si vehiculele blindate.

Postat 28 February 2011 - 10:00 PM

Vezi postareaionicaf, la 1 Oct 2008, 10:21, a spus:



Tunul antitanc Model 1977 avea teava ghintuita, cel putin asa am citit in Jane's Armour and Artillery. Asadar nu e varianta autohtona a tunului sovietic T-12 cu teava lisa si nici cel chinezesc. Gasisem odata printr-o revista un interviu cu inginerul care a proiectat acest tun si cele 3 carucioare (samare) pentru tunul de munte Jerry, dar nu o gasesc sa pun link acum. S-ar putea sa fie o adaptare a tunului de pe vehicule blindate D-10. Varianta tractata era A407, cea de pe tancurile TR-77 si TR-85 era A308, iar varianta instalata in turelele unor nave de lupta (majoritatea fluviale) era A430.

Poza cu A430:

Imagine atasata: 3617_m.jpg

Apropo de tunul Jerry: http://revistaflacar...estea-unui-tun/ aici apare ca fiind o copie a unui model din Iugoslavia (tunul 76 mm Tito, poza aici: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Gor...48_mm_M48B1.JPG ), timp ce in cartea "Artileria romana in date si imagini" apare ca fiind o colaborare romano-iugoslava.

#163 Useril este offline   ionicaf 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 604
  • Inregistrat: 29-October 07
  • Location:bucuresti

Postat 07 April 2011 - 11:32 AM

muzeu militar in orasul DEJ
(sursa pozelor ..)
http://dejeni.info/muzeul-militar/

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 100_9269_001.jpg
  • Imagine atasata: 100_9271_001.jpg
  • Imagine atasata: 100_9275_001.jpg

Aceasta postare a fost editata de ionicaf: 07 April 2011 - 11:32 AM


#164 Useril este offline   Mircea87 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 67
  • Inregistrat: 30-July 10
  • Location:CT
  • Interests:Tehnica militara din dotarea Armatei Romane si vehiculele blindate.

Postat 09 May 2011 - 05:25 PM

Interviul de care ziceam: http://www.presamil....6/ziar%2046.pdf (pagina 6)

Persoanele implicate in proiectarea tunului la Institutul 111 sunt mentionate aici: http://www.breveteonline.ro/brevet/104321-...t-54639154.html

Tunul AA de 30 mm: http://www.breveteonline.ro/brevet/106368-...t-51149147.html
Asta n-am idee ce anume e (vreo idee cineva?): http://www.breveteonline.ro/brevet/120216-...t-20739151.html
Asta cred ca e turela TAB-77 cu tunul de 30 mm (?): http://www.breveteonline.ro/brevet/110325-...a-02949156.html
APRA?: http://www.breveteonline.ro/brevet/93164-a...e-08349156.html
Aruncatorul de proiectile reactive naval: http://www.breveteonline.ro/brevet/101313-...e-00539149.html
Ceva antitanc, la fel, n-am idee ce anume este: http://www.breveteonline.ro/brevet/pdf/950...il-54667054.pdf

#165 Useril este offline   ionicaf 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 604
  • Inregistrat: 29-October 07
  • Location:bucuresti

Postat 16 May 2011 - 07:45 AM

Muzeul Aviatiei ....

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Picture_060.jpg
  • Imagine atasata: Picture_066.jpg
  • Imagine atasata: Picture_070.jpg


#166 Useril este offline   ionicaf 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 604
  • Inregistrat: 29-October 07
  • Location:bucuresti

Postat 15 June 2011 - 03:41 PM

* o lista completa , bofors de 40 mm .....:rolleyes:
http://www.historia....mondial-mondial

#167 Useril este offline   Mircea87 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 67
  • Inregistrat: 30-July 10
  • Location:CT
  • Interests:Tehnica militara din dotarea Armatei Romane si vehiculele blindate.

Postat 13 July 2011 - 09:35 AM

Tun Resita A407 Md.1977 capturat cica de americani in razboiul din 1991:

Imagine atasata: at_8.jpg

Interesant camuflajul. (sursa pozei si alte cateva poze pe com-central.net>artillery forum>Anti Tank Gun Identification). Stie cineva in ce cantitate a fost exportat in Irak?

#168 Useril este offline   Mircea87 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 67
  • Inregistrat: 30-July 10
  • Location:CT
  • Interests:Tehnica militara din dotarea Armatei Romane si vehiculele blindate.

Postat 14 July 2011 - 09:51 PM

Un proiect uitat:

TAA-85

Daca mai are cineva alte informatii despre acest autotun, as fi recunoscator. Ignorati poza, am pus-o acolo demonstrativ.

#169 Useril este offline   caporalmusat 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1048
  • Inregistrat: 03-January 09
  • Location:BRAILA
  • Interests:Tehnica militara sovieto/rusa in general dar mai ales aflata si in dotarea RO ARMY !

Postat 11 August 2011 - 05:29 PM

SALUTARE ! DESI SUNT PUTINE POZE SI DATE DESPRE OBUZIERUL DE 122MM AUTOPROPULSAT FACUT LA NOI IN TARA PE SASIU DE MLI MODIFICAT CINEVA DE DIN ACEST FORUM A SPUS INTRUN ALT TOPIC (UNDE S-A MENTIONAT SI AU FOST SI VREO DOUA POZE ALE OBUZIERULUI CA NU CREDE CA SE POATE FACE O ASTFEL DE MODIFICARE FIIND NECESARE PREA MULTE RANFORSARI SI ALTELE ) IATA INSA CE AU FACUT IRANIENII
Imagine atasata: raad11.jpgImagine atasata: raad21.jpg
TURELA DE 2S1 APROAPE DIRECT PE SASIU BMP DAR CU GALETI DE TIPUL CELOR DE LA M 113 IAR IN ALTA VARIANTA TURELA CU OBUZIER DE 155MM DECI SE POATE .
REFERITOR LA ALE NOASTRE ARE CINEVA MAI MULTE DATE DESPRE ELE . AM SPUS CINEVA CA SUNT STOCATE PE UNDEVA . AR PACAT SA NAJUNGA UN EXEMPLAR LA MMN SI CHIAR UN SNAR 10 . DE FAPT MULTE AR FI TREBUIT SA AJUNGA SI PE ACOLO.

#170 Useril este offline   LiviuMaff 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 453
  • Inregistrat: 08-December 09
  • Location:Bacau
  • Interests:istorie, aviatie militara, modelism

Postat 11 August 2011 - 06:55 PM

O parte au ajuns in Bacau acum vreo 10 ani. Intre timp, unitatea s-a desfiintat. Am o poza, dar e prea slaba, facuta cu o "sapuniera" de la mare distanta.


Imagine atasata: HPIM4831.jpg


#171 Useril este offline   Mircea87 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 67
  • Inregistrat: 30-July 10
  • Location:CT
  • Interests:Tehnica militara din dotarea Armatei Romane si vehiculele blindate.

Postat 12 August 2011 - 12:53 AM

Autotutunurile Md. 89 din ce stiu aveau turele importate din URSS, via Bulgaria (unde era o fabrica denumita BETA care producea 2S1 sub licenta). Bateria de 6 autotunuri 2S1 originale, importate din URSS, nu avea sistem de conducere a focului. La modelul romanesc nu stiu ce sistem de conducere a focului era folosit. In schimb, puterea specifica era mai mare din cauza motorului diesel mai puternic. Au fost in dotare intre 1990-2005 (acum fiind retrase din uz si depozitate) la

- divizionul 25 artilerie al brigazii 22 tancuri din Bucuresti
- divizionul 55 artilerie al brigazii 6 tancuri din Turda (aici erau si cele 6 autotunuri rusesti fara sistem de conducere a focului).

Acum opinia mea personala: aceste obuziere pe sasiu de MLI puteau fi cu usurinta tinute in uz pana in 2020-25 cu modificari la sistemul de conducere a focului si cel de comunicatii (a se vedea ce minunatii au realizat polonezii cu 2S1 si sistemul integrat Topaz). Din pacate, numarul mic, calibrul atipic, lipsa pieselor de schimb pentru motoare precum si lipsa de viziune strategica au facut ca acest autotun sa faca parte acum din istorie. E pacat ca aceste autotunuri sunt tinute in rezerva, iar artileristii romani inca folosesc modelul depasit (tehnic, moral) M-30 tractat, model 1938 de calibrul 122 mm.

Legat de SNAR-10, din ce stiu, doar 8 erau in dotare prin 2010. Domnul Adrian Stroea spune ca erau atat Jaguar, cat si Pantera. Sunt in dotare din anul 1978. Un batalion de asigurare date are (teoretic...) un pluton format din 3 statii SNAR-10M. Cam atat.

#172 Useril este offline   caporalmusat 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1048
  • Inregistrat: 03-January 09
  • Location:BRAILA
  • Interests:Tehnica militara sovieto/rusa in general dar mai ales aflata si in dotarea RO ARMY !

Postat 12 August 2011 - 08:05 PM

SALUTARE ! INTERESANT CE SPUNETI ; CICA SUNTEM IN NATO SI AR TREBUI SA AVEM TEHNICA MODERNA IAR ARTILERIA AUTOPROPULSATA E LA ORDINEA ZILEI IN CAUL UNUI CONFLICT PT CA DAC SI UN INFANERIST E INSTRUIT CA SA INCERCE SA SI SCHIMBE POZITIA DUPA CE TRAGE IN CAZUL ARTILERIE CAND ACUM SUNT FEL SI FEL DE MIJLOACE DE DETECTARE A POZITIEI ARTILERISTICE TE TREZEST CO PLEZNEALA DE KQ . NICI PE CELE VECHI NU LE MENTINEM MODERNIZAM NICI SISTEME DE CAL. NATO 155MM NU SUNTEM IN STARE SA LEE PUNEM IN DOTARE CAZUL A.T.R.O.M SI ATUN CI STAM CU VECHITURI , CA FACEM RAZBOIU CA PE TIMPUL ATACULUI LA BAIONETA . DESI E E PUTIN IN AFARA SUBIECTULUI VA SPUN DESPRE O EXPERIENTA A MEA DIN TIMPUL STAGIULUI MILITAR AM FOST INTR-O APLICATIE IN CARE TREBUA SA "CUCERIM "AERODROMUL DEVESELU CEL DE PE CARE NE FACEAM SI NOI SALTURILE . LA ACTIUNE PARTICPA COMPANIA A2 A SI NOI BATERIA AT DAR PE POST DE INFANTERIE COMANDANTUL COPANIEI ERA UN CAPITAN SI NEA SPUS CA ATUNCI CAND TRAGEM SA NE UITAM DUPA TUB CA SA-L LUAM DAR SA ALERGAM CA IEPURII SI CAND SUNTEM CAM PE LA JUMATATEA DITANTEI SA INCEPEM SA STRIGAM URAA URAA ERAM IN PRIMA GRUPA SI L-AM VAZUT PE UN SUBOFITER DE LANOI DIN BATERIE ZAMBIND SI LASAN CAPUL IN JOS CEILALTI SE UITAU AIUREA NUMAI LA NOI NU . PE MINE MA BUSIT RASUL A FOST CA UN PUFNET DAR FIIND IN FATA M-A VAZUT CAPITANUL CDTUL ACTIUNII A VENIT LA MINE SI M-A INTREBAT DACA AM LUATO RAZNA A INTERVENIT CAPITANUL MEU SI A SPUS CA SE OCUPA EL DE MINE AM TRECUT LA ASA ZISUL ATAC SI DUPA ACEA LA RAPORT A TINUT MORTIS SA MA ADMONESTEZE SI EL IN FATA TUTUROR SI MA INTREBAT DE MA BUFNIT RASUL , CA ERAM FRUNTAS SI CE EXEMPLU DAU EU CAND AM RASPUNS CA CHESTIA CU URA MI SA PARUT IN AFARA VREMURILOR SI CA NUMAI RUSII DIN WW 2 URLAU ASA IAR GERMANII II RADEA CU MG 42 S-A UITAT ALTFEL LAMINE SI CAND I-A SPUS CAPITANUL CA SUNT CEL CARE AM SCRIS LA REVISTA VIATA ARMATEI O SCRISOARE CE MI-A FOST PUBLICATA . ATUNCI M-TRIMIS INAPOI IN FRONT SI COMANDAT RETRAGEREA IN TABARA UNII AU SPUS CA AM PUS-O DE MAMALIGA DAR N-AU FOST REPERCUSIUNI . DECI DACA IN ANII 96 SE GANDEA ASA DE UNII OFITERI CUM SA GANDEASCA ACUM GENERALI PROVENIND DIN ASTFEL DE OFITERI CA NOI MERGEM CA RACUL INAPOI . STITI CUM SE SPUNE PESTELE DE LA CAP SE IMPUTE DAR SE CURATA DE LA COADA . B-)

#173 Useril este offline   caporalmusat 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1048
  • Inregistrat: 03-January 09
  • Location:BRAILA
  • Interests:Tehnica militara sovieto/rusa in general dar mai ales aflata si in dotarea RO ARMY !

Postat 12 August 2011 - 10:16 PM

HIP ! REVIN LA SUBIECT SI DACA SE POATE SA NE EXPLICATII CEI SISTEMUL ACESTA DE CONDUCERE A FOCULUI LA O ASTFEL DE PIESA VREUN CALCULATOR CE ANALIZEAZA CCEVA PARAMETRI EXTERIORI :whistle: SI O ALTA CHESTIE DESI ERAU PE SASIURI DE MLI CAPACUL DE VIZITA LA MOTOR TRANSMISIE ROTI MOTRICE ESTE DE GENUL CELUI DE SAIUL ORIGINAL DE CE OARE ? DA PACAT CA SUNT LASATE PRADA TIMPULUI SI ISTORIE DESI AICI E CAM PUTIN CA POZE DESPRE ELE SI MACAR SA FI DAT UNUL LA MMN . CAT DESPRE CELE STOCATE EU AM O POZA CU CELE DE LA TURDA ASA CA SA-I RUGAM PE CEI DIN TURDA SA VADA DACA CEVA POSIBILITATI DE A FACE NISTE FOTO ACESTOR MASINARII :help: :cray: :hi: DAM SI FARA NUMAR :drinks: :drinks: :drinks:
TRECAND LA ALTA MASINARIE IN ACEA ORGANIGRAMA A ARMATEI PE CRE AM DATO PE TOPICUL DEPE NET AUGUST SPUNE ACOLO DE OMARE UNITATE DE DEARTILERIE CITEZ "POSSIBLE SOME BMP PRP 3 " AM AVUT SI ASA CEVA SAU E ABERATIE SI INTRUN ALT TOPIC A FOST DATA O ALTA SURSA DESPRE DOTAREA ARMATEI CA CEI DE LA INFANTERIA MAINA AR FI AVUT ASA CEVA LA FEL E ABERATIE SAU CEVA ADEVAR PE NET NU AM GASIT ASA CEVA . SANATATE SI CER SENIN B-)

#174 Useril este offline   Mircea87 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 67
  • Inregistrat: 30-July 10
  • Location:CT
  • Interests:Tehnica militara din dotarea Armatei Romane si vehiculele blindate.

Postat 13 August 2011 - 02:17 AM

Sistemul de conducere a focului consta initial intr-un sistem optic (periscop, ce mai incolo si incoace) de acest tip: http://www.npzoptics...szo/pg-2_10p40/
Cu el se realiza ochirea indirecta si directa. Polonezii au reusit recent sa puna si un calculator balistic prin sistemul integrat TOPAZ: http://www.wb.com.pl...emy/zzko_topaz/

De BMP PRP 3 pe la noi n-am auzit. Eu cred ca strainii astia le-au confundat cu MLVM sau mai degraba statiile radar terestre SNAR-10, intotdeauna fac gafe d-astea.

Alte poze cu Model 89: http://en.valka.cz/v...pic.php/t/17042

Aceasta postare a fost editata de Mircea87: 13 August 2011 - 02:36 AM


#175 Useril este offline   caporalmusat 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1048
  • Inregistrat: 03-January 09
  • Location:BRAILA
  • Interests:Tehnica militara sovieto/rusa in general dar mai ales aflata si in dotarea RO ARMY !

Postat 13 August 2011 - 09:18 AM

SALUTARE ! MULTUMIM DE INFORMATIILE DATE . EU MA INTREB DACA NU AVEAU ACEL SISTEM DE CONDUCERE A FOCULUI CUM EXECUTAU TRAGERILE SAU MAI ERA O LUNETA SAU CE ERA PRI ACEA VIZETA DIN STINGA TUNULUI . IAR ACEL SISTEM (PERISCOP) SE PARE CA ERA RETRACTABIL IATA 2 POZE CU EL Imagine atasata: 2s1-081.jpg Imagine atasata: 2s1-101.jpg
IN ADOUA POZA SE VEDE MAI BINE IAR ACEL CAPAC EU ZIC CA ASTUPA DECUPAREA PT PERISCOP . DE CE OARE SA NU LE FI LUAT CU ACEL SISTEM DE TIR PUTEAM NOI SA PUNEM ALTCEVA CARE O FI FOST SMECHERIA . ACUM AM VAZUT MAI IN CLAR CUM ARATA ACEL CAPAC DE LA MOTOR SI E DE BMP MLI DAR SI ALA MODIFICAT DAR ORICUM NU E CA CEL ORIGINAL DE LA CEL RUSESC :fool: . CAT DESPRE POLONEZI SAU CEHOSLOVACI AU SCOS NISTE CHESTII PE BAZA PRODUSELOR RUSESTI DAR FACUTE LA EI SI ACUM MODERNIZATE SI DOTATE CU TEHNICA MODERNA LA NIVEL NATO . DE FAPT ( PAREREA MEA ) ESTE CA ACEASTA INTEGRARE IN NATO A TARILOR DIN FOSTUL PACT WARSOWIA A FOST PT DEVENI CLIENTI PT ARMAMENT DE TIP NATO . POLONEZII AU CEVA LEOPARD DAR NU AAU RENUNTAT LA TEHNICA DE TIP RUSESC. DAR FACUTA PE LA EI . CRED CA IN ANI COMUNIMULUI CAND ARMATA ERA SCOASA SI PE LA MUNCA ERA TOTUSI UN ALT INTERES PT DOTAREA EI CU TEHNICA SI MAI ALES FACUTA LA NOI CAZUL MARINEI MAI ALES BLOCSECTII ALE CELUI DE AL DOILEA DISTRUGATOR RUGININD PRIN ANII 90 . CELE 3 NAVE DE LOGISTICA FACUTE LA BRAILA DIN CARE ACUM E DOAR UNA 281 PARCA. CA M ATAT CA AM DEVIAT DE LA SUBIECT . O SA POSTEZ CEVA LA BLINDATE ROMANESTI UNDE SPER SA MAI IMI DATI CEVA LAMURII CA VAD CA SUNTETI DOCUMENTAT IN PRIVINTA ARMATEI NOASTRE . :hi: B-)

#176 Useril este offline   Mircea87 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 67
  • Inregistrat: 30-July 10
  • Location:CT
  • Interests:Tehnica militara din dotarea Armatei Romane si vehiculele blindate.

Postat 13 August 2011 - 01:16 PM

Mecanicul conductor avea trei periscoape, cel din mijloc putea fi inlocuit sau era inlocuit la unele vehicule cu un sistem infrarosu TVN-2B. Comandantul avea o cupola cu trei periscoape pentru observare pe timp de zi si un proiector infrarosu (cred ca batranul L-2 LUNA, montat si pe T-55). In fata cupolei comandantului era periscopul panoramic pentru ochire indirecta (fixat de plafon), iar in fata acestuia era ceea ce se vede si in poze: periscopul pentru ochire directa OP5-37 (retractabil). Aceste doua periscoape ale ochitorului alcatuiau sistemul de conducere a focului PG-2 care cantarea cam 83 de kg. Incarcatorul avea si el un periscop (se vede in stanga pozei, chiar inainte de oblonul sau, se putea roti 360 de grade) si stiu ca mai era inca unul de tip 1OP40 dar nu stiu unde anume pe turela.

#177 Useril este offline   caporalmusat 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1048
  • Inregistrat: 03-January 09
  • Location:BRAILA
  • Interests:Tehnica militara sovieto/rusa in general dar mai ales aflata si in dotarea RO ARMY !

Postat 13 August 2011 - 01:52 PM

HOP ! DA DESCHIDEREA (FEREAST) DIN FRONTUL TURELEI STINGA PE PARTEA CDTUULUI LA CE SERVVEA Imagine atasata: m891.jpg
SI AS DORI SA STIU CE ECHIPAMENT DE OBSERVARE /DIRJARE AVEAU ACE TAB-77 PCOMA DIN SINGURA POZA CE ESTE CU EL PE NET SE VEDE SPATELE SAU FATA TURELEI CU ACEL OBLON DESTUL DE MARE AVEAU CEVA DE GENUL TURELELOR 1V18 SAU SISTEME CA CELE DE PE P.RP 3 .

#178 Useril este offline   Mircea87 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 67
  • Inregistrat: 30-July 10
  • Location:CT
  • Interests:Tehnica militara din dotarea Armatei Romane si vehiculele blindate.

Postat 14 August 2011 - 02:50 AM

Scuze, cred ca m-am incurcat aseara in explicatii. In stanga tunului, chiar in fata ochitorului era deschiderea aceea pentru periscopul de ochire directa (la nevoie se acoperea). Sus, cel retractabil era cel pentru ochire indirecta si era folosit tot de ochitor.

Legat de TAB-77 PCOMA, o sa caut mai multe maine prin sursele mele.

#179 Useril este offline   caporalmusat 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1048
  • Inregistrat: 03-January 09
  • Location:BRAILA
  • Interests:Tehnica militara sovieto/rusa in general dar mai ales aflata si in dotarea RO ARMY !

Postat 14 August 2011 - 03:20 PM

SALUTARE ! BUNA RECTIFICAREA CA INTRAI IN CEATA CU ATATEA VIZOARE/PERISCOAPE CA MA TOT UITAM LA POZE SA GASESC CEVA IN FATA CUPOLEI CDT-ULUI . O ALTA CHESTIE E CA SE SPUNEA DESPRE ALE NOASTRE CA AVEAU SI MITRALIERA DE 12,7 MM DSHK DAR NU VAD UNDE PUTEAU S-O MONTEZE TRAPELE DE PE TURELA DESCHIZANDUSE INSPRE FATA . SI MAI E O TR APA /CAPAC IN SPATELE CUPOLEI CT-ULUI . AIA LA CE SERVEA CA DEJA SUB EA E INCHISA TURELA , E IN AFARA INELULUI TURELEI . POATE AR TREBUI FACUTA O " PETITIE " . LA dom meneStru oprea SA FIE DAT UNUL SI LA MUZEU CA SI ALTELE DEALTFEL .. S-AU POATE OR SA AIBE SUCCES CEI DE LA ARSENAL ORASTIE .
TRECAND LA S-A VORBIT AICI DE ARTILERIE TUNURI SI ALTELE DAR NU PREA S-AU PREZENTAT SI TRACTOARELE DE ARTILERIE CARE NU PRICEP DE CE SA RENUNTAT DEFINITV LA ELE . PROBABIL CA UN MOTIV PRINCIPAL ERAU SENILELE CARE BULESC ASFALTUL DAR CARE IN TEREN PE TIMP DE TOAMNA , IARNA , PRIMAVARA SE POT DESCURCA MAI BINE . ( PAREREA MEA ) DAR NESTIUTE SUNT CAILE CELOR CE CONDUC POLITIC . LA BRAILA UNDE AU FOST TREI MARI UNITATI DE ARTILERIE AM VAZUT CA AVEAU DIN CELE DE TIPUL AT -S SI ATS-59G . NU STIU EXACT REBOTEZARILE DIN ROMANA AM VAZUT AICI CA ATS-59G AR FI TMA-83 . LA MUZEU STIU CA ESTE SI UN ATS-59 DAR DIN CELE DATE PE INTERNET AM AVUT SI AT-L SI AT-T ASTA DIN URMA FIIND FOLOSIT IN UNITATILE DE RACHETE SI AM AVUT SI VARIANTA SA CU LAMA DE BULDOZER ,BAT-M LA NOI IN ORAS LA UZINA DE EXCAVATOARE S-AU FACUT CATEVA EXEMPLARE DE TRACTOARE DE GENIU AVEAU IN SPATE O ROATA CU CUPE DE DE EXCAVARE CEVA IN GENUL CELOR DE LA EXCAVATOAREL DE CARIERE DE SUPRAFATA PT MINERIT .
DECI TRACTOARELE ASTEA ARTI ERAU FACUTE SI PE LA NOI SAU TOATE IMPORTATE SI CE INDICATIVE AVEAU LA NOI . LA 1/72 E O FIRMA DIN UNGARIA CARE SCOATE ATS-59 SI 59G . LA 1/35 NU CRED CA ESTE VREUNA POATE VOR SCOATE TRUMPETER DAR VA CURGE MULATA APA PE DUNARE .CATEVA POZE DE PE NET CU ACESTE TRACTOARE Imagine atasata: AT-L_Russie_011.jpg Imagine atasata: 800px-Artillery_tractor_AT-S1.jpg Imagine atasata: ats_59_11.jpg Imagine atasata: AT_S_resize1.jpg Imagine atasata: at-t_2_1.jpg
Imagine atasata: at-l1.jpg Imagine atasata: ATS59_texnika2-372.jpg Imagine atasata: ats-59g__2__1001.jpg Imagine atasata: 2007_sahara_412_1941.jpg

#180 Useril este offline   caporalmusat 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1048
  • Inregistrat: 03-January 09
  • Location:BRAILA
  • Interests:Tehnica militara sovieto/rusa in general dar mai ales aflata si in dotarea RO ARMY !

Postat 14 August 2011 - 03:54 PM

ALTELE !Imagine atasata: AT-L_Dessin_Russie_011.jpg Imagine atasata: 800px-AT-L-tractor-latrun-21.jpg Imagine atasata: AT-L_Russie_031.jpg AT-L CARE AVEA CABINA DE ZIL- 157 PUTIN MODIFICATA IN LATIMME MAI ARE UN PARBRIZ PE MIJLOC
Imagine atasata: ATS-59_russia_021.jpg ATS-59
Imagine atasata: AT-T_russia_041.jpg Imagine atasata: AT-T_russia_011.jpg Imagine atasata: 208_011.jpg AT-T ASTA CRED CA ARE GALETI DE T-54
B-)

Aceasta postare a fost editata de caporalmusat: 14 August 2011 - 04:14 PM


Arata acest topic


  • 14 Pagini +
  • « Prima
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi